Anasayfa > Ana Manşet, Siyaset > Tayyip Bey’in Listesi

09.09.2012 Paz, 11:04

Reklam

AK Parti Kongresi 30 Eylül’de Ankara Arena’da. Başbakan Erdoğan için özel önemi olan bir kongre bu.

 

Erdoğan, son kez genel başkanlığa aday oluyor. Herkes biliyor ki bu bir ‘veda’ kongresi olsa da Başbakan Erdoğan , 2014’ün mimarisini yapacak. Gitmeden partiyi şekillendirecek. Belediye başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gideceği kadroyu kuracak.

 

Başbakan’ın çantasından çıkaracağı o 50 kişilik liste domino etkisine sahip. Kongre bitince değişim başlıyor. 1 Ekim’den itibaren önce Erdoğan’ın partideki yardımcıları belli olacak. İlk defa bu kadar kapsamlı değişim bekleniyor. 12 kişiden 7’sinin değişeceği söyleniyor. Sonraki adım daha da önemli. Gözler kabineden kimin gidip, gidip kalacağına çevrilecek. Şu sıralar ‘4-5 bakan değişecek’ söylentisi yaygın. Genel merkez ve başka bakanlığa kaydırmalar da sürpriz görülmeyecek. Meclis yönetimi ile parti ve kabine arasında ‘becayiş’ de mümkün.AK Parti ’de kim gider, kim kalır? Ne söylense, ne yazılsa tahminden öte değeri yok.

 

Kurtulmuş ve Soylu garanti 
Başbakan, bu kadar güçlü olsa da parti içi belli mekanizmaları işletiyor. 50 kişilik liste için MKYK, kurucular ve milletvekillerinden 50 isim istedi. Herkes ismi yazılı olmayan kâğıda isim sıraladı. Bu isimler bir havuzda toplanıyor. Sonra elektronik ortamda işlenecek, ortaya bir sıralama çıkacak. Başbakan, bu eğilime dikkat edecek. Tabii, başka eğilimler, realiteler de var siyasette. Bölgesel denge, kadın sayısı gibi.AK Parti ’de 8’i başörtülü 16 kadın var. 50 kişilik listede kadın sayısı 16’nın altına düşmez. 30 yaşın altı 4-5 genç ismi listede görebiliriz.

 

MKYK’da ‘banko’ görülen isimlere gelince… Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu garanti görülüyor. Muhtemelen ikisi de MKYK’ya girecek. Yeni dönemde Ekrem Erdem ve Zelkif Kazdal’ın yerleri de garanti görülüyor. Eğer bakan olmazlarsa Hüseyin Çelik, Ömer Çelik ve Haluk İpek’in ‘devam’ etme olasılığı da yüksek.

 

MKYK’da partinin ‘hafıza’sı olan deneyimli isimler yine olacak. Bakanlardan Bülent Arınç ,Ali Babacan , Ahmet Davutoğlu , Beşir Atalay’ın değişmesi beklenmiyor. Erdoğan’a en yakın isimlerden Yalçın Akdoğan ile Nabi Avcı, Mehmet Müezzinoğlu, Metin Külünk, Bülent Turan, Naci Bostancı, Fatih Şahin, Menderes Türel, Nihat Zeybekçi, İdris Şahin, Erol Kaya, Nurettin Nebati MKYK şansı yüksek görülen isimler. Durumu ‘garanti’ olan bir diğer isim de Kürşad Tüzmen. Kürşad Bey’in yeni MKYK’da olmayacağı kesin gibi.

Bakanlardan kim gider, kim kalır? 
Başbakan Erdoğan , bakan değişimlerini kongre sonraları yapmadı. Ama bu sefer farklı olacak gibi. AK Parti MKYK ve MYK’dan sonra kabine revizyonu yaşanacak. MKYK listesi bunun da işareti olacak. Sürpriz yerine istikrarı tercih eden Başbakan’ın kabineye neşter vuracağı da yaygın bir kanı. ‘4-5 bakanı’ kapsayan kabine değişikliği gündemde. Bunlar arasında Sağlık Bakanı Akdağ ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ’in olduğu da söyleniyor. Son gelişmelerden sonra yeri garanti diyen de var, değişebileceğini söyleyen de. Ahmet Davutoğlu ’nun değişmesi ise sıfır ihtimal olarak görülüyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.