Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber > Çiğ köfteye bakın ne katmışlar

09.12.2012 Paz, 18:54

Reklam

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’in soru önergesine ‘ın verdiği yanıt, 9 yılda 366 kişinin nden rahatsızlandığını ortaya koydu.

 

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, 2002’den itibaren  tüketimi nedeniyle vatandaşların sağlık sorunu yaşadığına dair herhangi bir teşhis olup olmadığını sordu.

 

 

İZMİR’DE 357, ANTALYA’DA 8 VAKA TESPİT EDİLDİ

Soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye’de 2004 yılında İzmir ve Antalya illerinde  etinden yapılan  tüketimi sonucu parazit hastalıklardan biri olan trişinelloz epidemisi görülmüş olup, İzmir ilinde 357, Antalya ilinde 8 vaka olmak üzere toplam 365 vakanın tespit edildiğini bildirdi.

 

Söz konusu hastalığın Türkiye için bir halk sağlığı problemi değilken birtakım kişilerin sorumsuz davranışı ve yanlış bir beslenme anlayışı sonucunda bu hastalığın sınırlı bir alanda problem olarak ortaya çıktığını ifade eden Sağlık Bakanı, şöyle dedi:

 

“Konuya ilişkin bakanlığımca trişinelloz epidemisi durumunda gerek vaka yönetiminin uygun bir şekilde sağlanması, gerekse vakalara zamanında müdahale edilerek doğru bir şekilde tedaviye alınması amacıyla hazırlanan 2004/28 sayılı genelge ile trişinelloz vakalarında yaklaşım dokümanı ve vaka bildirim çizelgesini illere gönderdik. Aktif bir takip ve müdahale uyguluyoruz.”

 

2012 yılında Tekirdağ ilinde 1 vakanın tespit edildiğini belirten Sağlık Bakanı, “Sahada ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde çalışma ve önlemler ile durum kontrol altına alınmıştır” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.