Anasayfa > 5'li Üst Haber, Türkiye, Yaşam > 28 Şubat’ta 1 numaralı sanık Org. İsmail Hakkı Karadayı!

23.05.2013 Per, 8:03

28 Şubat’ta 1 numaralı sanık Org. İsmail Hakkı Karadayı!

Reklam

“Bin yıl süreceği” iddia edilen 28 Şubat süreciyle ilgili ilk dava 16 yıl sonra açıldı.

 
Ankara Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı için ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

 

 

28 Şubat sürecine yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. Ankara Başsavcı Vekilliği, 103 kişi hakkında “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçlamasıyla iddianame hazırlayarak mahkemeye sundu. İddianamede “bir numaralı” şüpheli, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı oldu.

 

 

Savcılık, “28 Şubat’ın sivil sorumluları” ile diğer asker kişileri hakkındaki dosyayı ayırarak, ayrı bir soruşturma yürütme kararı aldı. Şüpheli olarak ifadesi alınan Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman’ın hakkında dava açıldı ve dosyası ikinci soruşturmaya gönderildi. Siviller için açılan soruşturmanın da halen devam ettiği belirtildi. Ankara Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin tarafından hazırlanan 1309 sayfalık iddianame Ankara 13.Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu.

 

 

 

7 KİŞİ İÇİN TAKİPSİZLİK

Savcılık, ana dosyadan ayrılan 110 şüpheliden 7’si hakkında takipsizlik kararı verdi. Geriye kalan 103 şüpheli hakkında ise “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle kamu davası açıldı. İddianamede bir numaralı şüpheli Karadayı olurken, onu dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir izledi. Dosyada, 75 tutuklu bulunuyor.

 

 

İddianamenin tek sivil sanığı ise dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz oldu. Dava açılan diğer şüphelilerden bazıları şöyle: Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal, Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Orhan Yöney, eski Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümg. Erol Özkasnak.

Aralarında dönemin DYP lideri Tansu Çiller, eski İçişleri Bakanı, halen MHP’de milletvekili olanMeral Akşenir’in olduğu 438 kişinin adı iddanameye müşteki/mağdur yazıldı.

 

 

 
BÇG tarafından fişlendiği sorgu tutanaklarından anlaşılan Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ise başvuruda bulunmadığı için müşteki olarak iddianameye yazılmadığı öğrenildi. İddianamede dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, RP MilletvekiliMerve Kavakçı, Adalet Bakanı Şevket Kazan ve polis memuru Kadir  Sarmusak da müşteki olarak yer aldı.

 

 

BÇG ‘CUNTA’ YAPILANMASIDIR

İddianamede Batı Çalışma Grubu Refah-Yol hükümetini devirmek üzere kurulmuş cunta yapılanması olarak nitelendirildi. BÇG’nin hükümet üzerinde baskı oluşturduğu belirtilen iddianamede, Sincan’da tank geçişi yaparak hükümete gözdağı verildiği öne sürüldü.

 

Kemal Gürüz ile ilgili özel bölümün hazırlandığı iddianamede, YÖK’te görev yapan bazı öğretim üyelerinin BÇG tarafından fişlendiği savunuldu. Genelkurmay Karargahı’nda kurulduğu belirtilen BÇG yapılanmasının ayrıntılarına yer verildi.

BUGÜN GAZETESİ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.