Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > 31 ilde Cemaate operasyon

11.04.2014 Cum, 9:25

31 ilde Cemaate operasyon

Reklam

Başbakan Erdoğan’ın ‘inlerine gireceğiz’ açıklamasının ardından Cemaate operasyon için düğmeye basıldı. Aralarında Erzrum’da bulunduğu 31 ilde operasyon yapılacak. Hükümete yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak Gazetesi, “31 şehirde operasyon” manşetiyle Cemaat’e yeni operasyonlar geleceğinin sinyali verdi.

31 il ve ilçede bürokratlar ile kritik askeri yetkililerin dinlendiği iddiasında bulunan gazeteye göre, Erzurum, Kırklareli, Erzincan, Mersin, Konya ve Trabzon’da yeni operasyonlar için düğmeye basılacak.

 

 

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre Adana’da başlayan ‘Paralel Yapı’ operasyonu genişleyecek. Yasadışı dinleme faaliyetlerini incelemeye alan istihbarat birimleri, yurt genelinde 31 merkezde sahte isimlerle açılmış dosyalar üzerinden yapılan izlemelerin peşinde.

 

 

 
10 İLDE OPERASYON OLACAK

Kaynaklar, önümüzdeki günlerde Ankara, İstanbul, Kırklareli, Çorlu, Erzincan, Mersin, Konya, Kilis, Kırklareli ve Trabzon’da da yeni operasyonlann başlatılabileceği sinyalini verdi. Hazırlığı yapılan operasyonlarda asıl amacın, ‘dinlemeleri koordine eden şebekenin üst yönetimini ele geçirmek’ olduğu ifade ediliyor. Gözaltına alınacak yeni isimlerle paralel oluşumun hiyerarşik örgütlenme yapısı hedef alınacak.

Bu illerdeki baskınlarla elde edilecek bilgiler doğrultusunda operasyonlar genişleyecek.

 

 

 

PARALEL ÖRGÜT ABİLERİ

Usulsüz dinlemelerin, Emniyet içinde farklı birimlerde görev yapan ‘paralel örgüt abileri’ tarafından koordine edildiği belirlendi.

 

 

Güvenlik birimlerinin işini zorlaştıran ana unsur ise dinleme kayıtlarının harddisklere aktarıldıktan sonra silinmiş olması. ‘Tape’ kayıtlarının -klasör başlıklarında numaralan varken- silinmiş olması, kurum içinden yüklü miktarda dosyanın çalındıktan sonra yok edildiğini ortaya koyuyor. Kurum arşivlerinden silinen kayıtların çeşitli yöntemlerle şebeke tarafından ABD’ye taşındığı geçtiğimiz günlerde belirlenmişti.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.