Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > 5 kişinin öldüğü kazanın raporu açıklandı

15.11.2014 Cts, 15:05

5 kişinin öldüğü kazanın raporu açıklandı

Reklam

Erzurum-Bingöl karayolunda meydana gelen ve 5 kişinin ölümüne neden olan otobüs kazasında otobüs şoförü birinci derecede ‘asli kusurlu’ bulundu. Bilirkişi raporuna göre sürücünün zincir takmadan yola çıktığı tespit edildi. 
Hatay-Kars seferini yapan bir yolcu otobüsünün 18 Kasım 2011 günü Erzurum- Bingöl karayolu Çirişli mevkiinde şarampole yuvarlanması sonucu 5 kişi feci şekilde can vermişti. Bilirkişi raporuna göre buzlu ve kaygan yolda direksiyon hakimiyetini kaybederek otobüsü köprü inşaatının menfezine düşüren ve 5 kişinin ölümün neden olan otobüs şoförü Muzaffer Gözkaman, zincirsiz yola çıktığı gerekçesiyle birinci derecede ‘asli kusurlu’ bulundu.
İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Anabilim Dalı ile Karayolu ve Trafik Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından 5 kişiden oluşan bilirkişi raporunda, “Otobüsün kazada ölen sürücüsü Muzaffer Gözkaman’ın, kaza yerine gelmeden yol kenarında bulunan keskin viraj işareti, hız tehdit işareti ile flaşör gibi uyarı işaretlerine rağmen viraja yüksek hızla girdiği, aracın kontrolden çıkışının başlıca sebebinin ise maktul sürücünün Karayolları Trafik Kanunu’nun 52/a-b, maddeleri kapsamında buz ve kaygan yolda zincir takmadan aykırı düşen bu davranışları ile ‘asli kusurlu’ olduğu tespit edildiği ifade edildi.
Bilirkişi raporunda ayrıca, Karayolları köprülü yol menfez yapımında yüklenici firma. kazanın meydana geldiği virajda trafik güvenliği bakımından gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle ‘tali kusurlu’ bulundu. Raporda öte yandan yol yapımı işini ihale eden Karayolları Genel Müdürlüğü’nde görevli ve yetkili kişiler hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.
Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi’nde, yüklenici firma sahibi K.M. hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümünü ve yaralanmasına” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme verilen hapis cezasını duruşmadaki iyi hali ve sabıkasız oluşunu dikkate alarak günlüğü 20 TL’den olmak üzere 18 bin 200 Lira adli para cezasına çevirdi.
Hatay – Kars seferini yaparken 18 Kasım 2011 günü Bingöl’ün Karlıova İlçesi ile Erzurum’un Çat ilçesi Çirişli mevkide yolun buzlu ve kaygan olması ile direksiyon hâkimiyetini kaybederek menfeze düşen otobüste otobüs sürücüsü Muzaffer Gözkaman (40), yolcular 4 aylık Ahmet Yekta Aydın, Mustafa Kaypak (31), Kemal Öztürk, (29) ve Enes Aytunç, (18) hayatını kaybetmiş, 37 kişi çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.