Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > 500 bin kanser hastasına yerli umut

08.02.2013 Cum, 8:45

500 bin kanser hastasına yerli umut

Reklam

Kanser hastaları için ithal edilen 4 bin 200 TL’lik Evorabin isimli ilaca alternatif yerli üretime başlandı.

 

Böylece SGK‘nın ödemeleri geç yapması durumunda vatandaşın yaşadığı mağduriyet bitecek.


Sağlık Bakanlığı kanser tedavisi gören 500 bin hastaya umut verecek çalışmayı tamamladı.

 

 

Çalışma kapsamında kutusu 4 bin 241 TL’ye ithal edilen Evorabin adlı ilacın yerli olarak üretilmesi sağlandı. Böylece hem devlet 21 milyon TL tasarruf edecek hem de hastaların ilaç bulma sıkıntısı sona erecek.

 

 

Tüm kanser türlerinde kullanılan ilacın yüksek fiyatı ve bulunmasında yaşanan güçlükler sıkıntıya yol açtı. Başbakan Erdoğan’a iletilen şikayetler sonrası yerli üretim araştırmaları başladı. Bu kapsamda çalışma başlatan İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkilileri ilacın yerli üretimine geçilmesi için Türk firmalarla görüşmeler yaptı.

 


GECİKME MAĞDUR EDİYORDU 

Görüşmeler olumlu geçerken ilacın üretimine karar verildi. Türkiye’de üretilmeyen ve değişik nedenlerden dolayı bulunmayan ilaçlar, bakanlık tarafından ithal izni verilerek Türk Eczacılar Birliği üzerinden getirtiliyordu.

Bu durumda SGK fiyat komisyonunun ilaçların geri ödeme listesine alınabilmesi için yılda 2 defa toplanması ilaçların parasını vatandaşın cebinden ödemesine yol açıyordu.

 

 

Geri ödemeler gecikince de vatandaşmağdur oluyordu. Yerli üretimle birlikte artık ilaçların ücreti hemen karşılanacak.Hastalar reçeteyle istediği eczaneden ilacı alabilecek.

 

 

4’te 1 fiyatına üretilecek

Evorabin, ithal edilirken kutu başına 4 bin 241 TL ödeniyordu. Yerli üretim sayesinde bu rakam 4’te 1 fiyatına düşecek. Öncelikle kutu başına bin 200 lira olarak belirlenen ilacın fiyatı zamanla aşağı çekillecek. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu verilerine göre, ilaca 4 yılda 21 milyon 597 bin TL ödendi.

 

 

Karaborsaya düşüyor

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkilileri ilaçların ithal edilirken pahalılık nedenlerini araştırdı. Bu kapsamda yetkililer ilaçların piyasada karaborsa yöntemiyle satıldığını belirledi. Piyasaya yönelik denetimler sıklaştırılırkenbazı eczaneler için soruşturmabaşlatıldı. Soruşturmanın ardından konunun yargıya intikal etmesi için de çalışmalar başlatıldı.

 

500 bin kanser hastasına yerli umut

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.