Reklam

 

 

531358
Erdoğan: Bunu Kılıçdaroğlu denilen adam da biliyor
Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkmen kardeşlerimiz için yaptıklarımızın anlatılacak olanı vardır, anlatılamayacak olanı vardır. Bunları Bahçeli de biliyor, bunu Kılıçdaroğlu denilen adam da biliyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP ve CHP’den birçok kişinin Türkmenlere yapılan yardımları bildiklerini belirterek, “Buna rağmen CHP ve MHP’nin bir de onların bu işlerden hiç anlamayan Monşer adaylarını açıklamaları tam anlamıyla bir faciadır” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen ‘Yörük Türkmenleri Cumhurbaşkanını Seçiyor’ programına katıldı. AK Parti’nin seçim şarkısı olan Dombra ve boynunda Yörük şalıyla kürsüye gelen Erdoğan, “Ülkemizin dört bir yanından değerli Yörük Türkmen kardeşlerimi, Asya’dan Afrika’dan Avrupa’ya kadar 3 kıta 7 iklimden ses veren, nefes veren Türk dünyasının değerli temsilcileri, değerli misafirler, özellikle Uygurlar, Kazaklar, Kırım Tatarları, Ahıska Tatarları, Kırgızlar, Gagavuzlar, Türkmenler, Yörükler, Nogaylar, Azerbaycan Türkleri, Çeçenler, Arnavutlar, Boşnaklar, Çerkez kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, Ankaramıza, Türkiyemize hoşgeldiniz diyorum. Bizim için dua eden, çalışan tüm aksaçlılara şükranlarımı sunuyorum. Rabbim kardeşliğimizi, yol arkadaşlığımı daim eylesin. Başta Suriye ve Irak olmak üzere çok ağır şartlarda hayatlarını idame ettiren kardeşlerimizi Rabbim sabır ve zafer nasip eylesin diyorum. Bölgemizde, geniş coğrafyamızda hepimizi derinden yaralayan hüzünlendiren hadiseler yaşanıyor. Dünyanın her yerinde hatta kendi ülkelerinde Müslümanlar ve birçok Türk topluluğu gerçekten çok zor şartlar altında bulunuyorlar. Yanıbaşımızda, Suriye’de, Filistin, Irak, Ukrayna’da kardeşlerimiz öldürülüyor, birbirleriyle çatışıyor ya da iki tarafın çatışmasında arada kalıyorlar. Bölgemizdeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye huzurunu ve güvenliğini istikrarlı şekilde geleceğe doğru yürüyüşünü muhafaza ediyor. Türkiye asırlar boyunca ne yaptıysa, kardeş kavgalarında yine taraf olmuyor. Her zaman olduğu gibi hakkın adaletin safında yerini alıyor” dedi.

“AYNI DUALAR VE HİSSİYATLA YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Erdoğan, “Sultan Alparslan 1071 yılında Anadolu’nun kapısını ebediyen yurdumuz olmak üzere bizlere açtığında hangi duygular, heyecanlar içindeyse bugün de millet olarak aynı şekilde yolumuza devam ediyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han 1453’te hangi hissiyatla İstanbul’u fethettiyse biz de aynı heyecanla çalışıyor, mücadele ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal 23 Nisan 1920’de ilk Meclis’in kapısından dualarla girmişti. Ulus, Hacı Bayramı Veli. Şu anda biz de aynı dualar ve hissiyatla yolumuza devam ediyoruz. Bizler Orta Asya’nın bozkırlarından çıkıp bir sel gibi Anadolu’ya oradan balkanlara, Avrupa’ya akan kutlu bir medeniyetin varisleri olarak buradayız” ifadelerini kullandı.

“Toroslardaki Yörüklerle Makedonya dağlarındaki Yörükler aynı gaye için çıktıkları için yolda farklı menzillerde konaklayarak bugünlere gelmiş kardeşlerimizdir” diyen Erdoğan, “Anadolu’nun bozkırlarında en zor zamanlarda dimdik ayakta kalan Türkmenlerle, Irak’ta, Suriye’de, Ürdün’de en zor şartlarda varlıklarını korumayı başaran Türkmenler aynı ulu çınarın dallarından başka birşey değildir. Bu millet 1071’den beri farklı coğrafyalarda da olsa barış ve adalet davasının peşinde kimi zaman gök bayrak, kimi zaman al bayrağın altında bin yıldır kesintisiz yürümüştür ve yürümeye devam etmektedir. Bu millet İslam coğrafyasının darmadağın olduğu dönemde batıdan gelen Haçlı seferlerine göğsünü siper etmiş bir millettir. Bu millet Selahattin Eyyübi’nin sancağı altında Kudüs’e giden, o yolları ve Kudüs’ün kapılarını açan bir millettir. Bu millet Moğolistan’dan Viyana’ya kadar ulaşabildiği her yere barış, dostluk, dayanışma ve adalet taşımayı kendisine misyon edinmiş bir millettir. Bizim ecdadımız arkasında sömürü ve zulüm bırakmadı, tam tersine arkasında köprüler, sebiller, camiler, medreseler bıraktı. Bizim ecdadımız arkasında kan deryaları değil mürekkeple inşa edilmiş bir medeniyet bıraktı. Yüz yıl önce birinci dünya savaşı başladığında askerlerimiz Kuzey Afrika’dan, Ortadoğu’dan, Balkanlardan çekilirken biz sırtından hançerlenen değil, ‘Bizi bırakıp nereye gidiyorsun ey Türk?’ diye hitap edilen bir millet olduk. Bütün bu coğrafyalarda yokluğu hissedilen, yokluğunun özlemi çekilen bir millet olduk. Barışa, adalete, dayanışmaya birliğe hasret, dudaklarda hayırla hatırlanan bir millet olduk” şeklinde konuştu.

“DEVLET, MİLLETİNİN ÖZ KÜLTÜRÜNÜ, ÖZ DEĞERLERİNİ, İNANÇLARINI GÖRMEZDEN GELDİ”

Yüzyıl önce birinci dünya savaşında Osmanlı Cihan Devleti’nin Sultan Abdülhamit’in deyimiyle bir kadavraya çevrildiğini anlatan Erdoğan, “Canlı olarak parçalayamayacakları imparatorluğu kadavra haline getirdiler. Ancak cesedini parçalayabildiler. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından kurulan Cumhuriyetimiz o ağır savaşların neticesinde içine kapanmak zorundaydı. Cumhuriyetimiz kendisini toparlamak, yaraları sarmak içeride istikbal mücadelesini kazanmak zorundaydı. İşte bunun için bölge sorunlarıyla yeterince ilgilenilemedi. Bölgedeki kardeşlerimize el uzatılamadı, mazlumlara sahip çıkılamadı. Bu içinde kapanma, bu suskunluk gerektiğinden çok fazla sürdü. Türkiye kendisini toparladığı halde ayakları üstünde doğrulduğu halde kendi vatandaşına da, bölgedeki kardeşlerimize, mazlumlara da sahip çıkmadı. Devlet milletinin Doğu’da, Güneydoğu’da kendi vatandaşının haklarını inkar etti. Devlet, milletinin öz kültürünü, öz değerlerini, inançlarını görmezden geldi. İçeride olduğu kadar dışarıda da devlet dostlarına, kardeşlerine, geride bıraktığı akrabalarına duyarsız kaldı” açıklamasında bulundu.

Başbakan Erdoğan, “Ülkemize sığınan Azeri kardeşlerimiz İnönü’nün o tek parti iktidarı tarafından Stalin’in askerlerine teslim edildi. Gözümüzün önünde katliam yapılırken bunlara sessiz kalan bir CHP iktidarı vardı. O Azeri kardeşlerimiz ne diyordu biliyor musunuz ‘Keşke bizi Stalin’in askerleri değil de siz öldürseydiniz’ diyorlardı. Bu CHP zihniyeti budur. 1946’da Irak Türkmeni kardeşlerimiz katledildi, Türkiye sessiz kaldı. 1980’de Türkiye iç sorunlarla uğraşırken yine Türkmen kardeşlerimiz katledildi. 1991’de Altınköprü’de Türkmen kardeşlerimiz katledildi, Türkiye sessiz kaldı. Azeri kardeşlerimize Bulgaristan’daki akrabalarımıza, Saraybosna’da, Kosova’daki kardeşlerimize yapılan zulme yeterince ağırlık konulmadı, konulamadı. Bu suskunluk, bu tepkisizlik artık bizim iktidarımızla sona ermiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bölgesinin en güçlü, istikrarlı en etkin devleti olarak bölgedeki ve dünyadaki tüm mazlumların, dost ve kardeşlerimizin, akrabalarımızın sesi, nefesi ve hamisi olmuştur. Artık kimsesizlerin kimi, sessiz yığınların sesi olan bir Türkiye vardır. Türkiye demek umut, barış, adalet demektir. Şu anda ayyıldızlı bayrağımızı kim görse inanın içine güven geliyor. Kızılayımızı hilalini kim görse içine surur geliyor. AFAD’ın TİKA’nın amblemlerini kim görürse inanın kardeşini görmüş gibi oluyor. Her yerde biz varız, nerede afet varsa, mazlum varsa yardımlarımızla sesimizle, soluğumuzla biz varız” dedi.

“BAHÇELİ, KAÇ TANE TÜRK CUMHURİYETİNİ ZİYARET ETTİ? BUNA CEVAP VERSİN”

Başbakanlığı döneminde yüze yakın ülkeye resmi ziyarette bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını buldum. Gittiğimiz her yerde bize şunu söylediler, ‘Buraya ilk gelen bizim hatırımızı soran ilk Başbakan siz oldunuz Başbakanım’ dediler. Allah razı olsun. Devlet Başkanları, Başbakanlar nezdinde oradaki vatandaşlarımızın, akrabalarımızın sorunlarını konuştuk. Her bir kardeşimizin sorununun hassasiyetle takip ettik. İşte Bahçeli, 3,5 yıl Türkiye’de Başbakan Yardımcılığı yaptı acaba kaç tane Türk Cumhuriyeti’ni gidip ziyaret etti? Acaba Balkanlara kaç kere ulaştı? Acaba Avrupa’da kaç ülkeye gitti? Bunun cevabını versin. Acaba, benim Türkmen kardeşlerimle ne denli haşır neşir oldu? Daha önce örneği görülmemiş derecede, mazlumlara, Türkmenlere, akrabalarımıza el uzatan onların ellinden tutan hükümet biz olduk. Değerli kardeşlerim büyük millet olmanın getirdiği büyük sorumluluklar var. Biz, bu sorumluluğu taşıyoruz. Büyük bir millet olmak neyi gerektiriyorsa adım adım onu yapıyoruz. Ne yaparsak usulünce yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“BİZİM İÇİN MAZLUMUN DERİSİ, RENGİ IRKI ÖNEMLİ DEĞİLDİR”

Erdoğan, “Gazze’de 7 Temmuz’da İsrail’in soykırım girişimi başladığında hem maddi imkanlarımızla, hem de vicdanımızla bunun yanında hem de öfkemizle Gazze’nin yanında durduk çünkü Türkiye’ye yakışan budur. Filistin’in Gazze’nin yanında durmak’ Türkiye için bir sorumluluktur. Çanakkale Savaşlarında bizim yanımızda o Filistinli kardeşlerimiz nasıl durduysa, onlar bizimle beraber orada şahadet şerbeti nasıl içtilerse bugün biz de onların yanında durmak zorundayız. Biz, Gazze için sesimizi yükseltince hem dışarıdan hem de içeriden hedef yapıldık. Ne dediler, ‘Gazze’yi bırak Türkmenlere bak, Suriyelilerle ilgilendiğiniz kadar Türkmenlerle ilgilenin’ dediler. Bizim için mazlumun dini, mezhebi, dili, rengi, derisi, ırkı önemli değildir. Biz Gazze ile ilgilendiğimizden çok daha fazla Türkmenlerle ilgilenen ama bunu usulünce yapan bir hükümetiz. Suriyelilere kucak açtığımız kadar daha da fazlasıyla yurtdışındaki Türkler, Türkmenlerle ilgilenen ama bunu usulünce yapan bir hükümetiz. İşte, Muhalefet bunu anlamadı, anlamak istemedi. Bu işin hassasiyetini, özelliğini anlayamadılar” şeklinde konuştu.

“ÇAPLARI, VATAN SEVGİLERİ, VATANDAŞ SEVGİLERİ BU KADAR”

Başbakan Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:
“Irak ve Suriye Türkmenlerini burada iç siyaset malzemesi yapmak, seçim istismarı malzemesi yapmak son derece tehlikelidir. Çünkü bizim yaptıklarımızın anlatılabilecek olanı, anlatılmayacak olanı vardır. Bunu, Bahçeli ‘de bunu Kılıçdaroğlu denilen adam da biliyor ama hakkı söylemek er kişinin işidir, her kişinin değil. Muhalefetin yaptığı açıklamada Irak ve Suriye’deki kardeşlerimizin hayatlarını tehlikeye atıyor. Şartlarımızı zorlaştırıyor. Bunu Türkmen temsilcisi kardeşlerimiz de ifade ettiler. Ancak, muhalefet son derece sorumsuz, bilinçsiz ve şuursuz şekilde Türkmenlerin hayatı üzerinden istismar siyaseti yapmaya devam ediyor. Bizim Türkmenlere yaptıklarımızı Türkmen kardeşlerimiz çok iyi bilir. MHP içindeki, CHP içindeki niceleri dahi bizim Türkmen kardeşlerimize yaptıklarımızı bilirler ve defalarca biraraya geldiğimizde takdir etmişlerdir, ama sırtlarını döndüklerinde de aksini söylemişlerdir. Hatta MHP içindeki bazı dostlarımızla ortak projeler bile yürüttüğümüz çok faydalı işler yaptığımız da olmuştur. Buna rağmen CHP ve MHP’nin bir de onların bu işlerden hiç anlamayan Monşer adaylarını açıklamaları tam anlamıyla bir faciadır. Şu anda CHP Genel Müdürü her gittiği yerde bizi IŞİD hakkında konuşmamakla eleştiriyor. Bunu niye yapıyorlar? Bunu, Musul’da alıkonulan 49 vatandaşımızın hayatını tehlikeye atmak için yapıyorlar. İşte çapları bu kadar, vatan sevgileri, vatandaş sevgileri bu kadar. Dış politikadan, diplomasiden anladıkları işte bu kadar.”

“BİZ KARDEŞLERİMİZ KAFATASI MİLLİYETÇİSİ DEĞİLİZ, BİZ VATININ, VATANDAŞINI SEVMENİN, ONA HİZMETKAR OLMA GAYRETİ İÇERİSİNDEKİ MİLLİYETÇİYİZ”

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Sorun bakalım bugüne kadar dillerinden Türk kelimesini, milliyetçilik kelimesini düşürmeyenler tarihimize sahip çıkmak için, ecdadın hatırasını canlı tutmak için, kardeşlerimizle gönül köprüsü kurmak için ne yapmışlar? İnanın sadece boş laf başka hiçbir şey yok. Biz kardeşlerimiz kafatası milliyetçisi değiliz. Biz vatının, vatandaşını sevmenin, ona hizmetkar olma gayreti içerisindeki milliyetçiyiz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Cumhurbaşkanını Seçiyor’ programına katıldı. Programda konuşan Başbakan Erdoğan, Adana’da durdurulan yardım TIR’ları ile ilgili sert ifadelerle paralel yapıya yüklendi. Suriye’deki Bayır-Bucak Türkmenlerine MİT aracılığı ile yardım ulaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, Adana’da paralel yapının zihniyetini taşıyan bir savcının, emniyet içindeki bazı polisler ve bazı jandarmalarla birlikte TIR’ların önünü kestiklerini anımsattı. TIR’ların durdurulması ile birlikte MİT’in elemanlarını tartakladıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Kanunsuz şekilde TIR’lara çıkıp fotoğraf çektiriyorlar. Bunu yapmaları aslında suç ama yasal olmayan bir uygulamayı yapıyorlar. Buradan nereye gidiyordu insani yardımlar, Bayır-Bucak Türkmenlerine gidiyordu” dedi.

“BAHÇELİ VE KILIÇDAROĞLU’NUN SESİ ÇIKTI MI?”

Başbakan Erdoğan, TIR’ların önünü kesenlerin ortada olduğunu ve televizyonların bunları verdiğini belirterek, “Peki; Bahçeli’nin sesi çıktı mı? Genel Müdür Kılıçdaroğlu’nun sesi çıktı mı?” diye sordu. Dünyaya bunu ‘Türkiye’nin teröre destek oluyor’ diye yaygara yaptıklarını sözlerine ekleyen Başbakan Erdoğan, Bahçeli ve Kılıçdaroğlu gibi siyasetçiler sayesinde bunu yaptıklarını ifade etti.

“BAHÇELİ VE KILIÇDAROĞLU PENSİLVANYA’NIN UŞAĞI OLDULAR”

Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun Pensilvanya ihanet şebekesinin uşakları olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Peki CHP ve MHP bu ihanet karşısında ne yapıyor. Susuyor, seyrediyor. Hatta bu Pensilvanya ihanet şebekesine destek olmaya devam ediyor. Hani siz Türkmenlerin yanındaydınız? Hani Türkmenler sizin kardeşinizdi? Dil başka söylüyor ama el başka işler çeviriyor. Bunun da hesabını soruyoruz. Büyük Türkiye’nin düşmanı, ihanet şebekelerinin inlerine girdik ve giriyoruz. Muhalefetin sorumsuz tavrına rağmen Türkmen ve tüm kardeşlerimiz için yardımlarımızı desteklerimizi, girişimlerimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Biz bu yardımlarımızı yaparken ne Bahçeli’den ne Kılıçdaroğlu’ndan feyiz alarak yapmıyoruz. Biz tarihimizden feyiz alarak yapıyoruz.”

“TİKA’YI YENİDEN İNŞA ETTİ”

Göreve geldiklerinde TİKA’yı yeniden inşa ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, hem faaliyet bölgesi olarak hem de faaliyet çeşidi olarak TİKA’yı tüm soydaşları kucaklayan dev bir çatı haline dönüştürdüklerinin altını çizdi.

Kırım Tatarları’na okul yapan kendilerini olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, camileri, konutları, tarihi eserleri restore eden kendileri olduklarını söyledi. “Sen neredeydin Bahçeli” diye soran Başbakan Erdoğan, “3.5 yıl Başbakan Yardımcılığı yaptın bir kere uğradın mı sen acaba Kırım Tatarları’nın yanına? Onlara yardım elini acaba Türkiye’nin uzattın mı? Yardım eli uzatacak mecalin yoktu ki ya… Batmıştın, bitmiştin, Türkiye’yi de batırmıştınız ya… Ama biz bunları yaptık ve hala devam ediyoruz” dedi.
Başbakan Erdoğan, AFAD, Türk Kızılayı’na önemli görevleri verdiklerinin altını çizdi. STK’ları bu alana yönlendirdiklerini ve çalışmalarını desteklediklerini kaydetti. Balkanlarda ecdattan kalan eserleri ihya eden ve restore eden kendileri olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Balkanlarda restore eden yerlerin isimlerini tek tek açıkladı.

“BAHÇELİ SEN KARAKURUM’UN ADRESİNİ BİLİYORMUSUN?”

Tarihi olmayanın bugünü ve geleceği olmayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Balkanlardan, Moğolistan’a, Karakurum’dan Göktürk Anıtları’na… Acaba Bahçeli sen Karakurum’un adresini biliyor musun? 42 kilometre yol filan yok bizzat gittim ve o 42 kilometre orada yolu yaptık. Göktürk anıtlarını ihya ettik orayı da yaptık. Daha sonra kendi milletvekili de açılışa gitti. Bunları yapanda biziz. Şimdi Moğolistan’da ikinci yeni anıtlarımızı bulduk onu da şuanda yollarını yapıyoruz. Bize kimse soydaşlarına sahip çıkmayan diyemez. Sahip çıktık ve çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZ KAFATASI MİLLİYETÇİSİ DEĞİLİZ”

TİKA ve STK’lar aracılığı ile Balkanlar ve Türk ülkelerinde restore edilen yerlerden bahseden Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sorun bakalım; bugüne kadar dillerinden Türk kelimesini, milliyetçilik kelimesini düşürmeyenler tarihimize sahip çıkmak için, ecdadın hatırasını canlı tutmak için, kardeşlerimizle gönül köprüsü kurmak için ne yapmışlar? İnanın sadece boş laf başka hiçbir şey yok. Biz kardeşlerimiz kafatası milliyetçisi değiliz. Biz vatının, vatandaşını sevmenin, ona hizmetkar olma gayreti içerisindeki milliyetçiyiz. Bizim değerlerimiz budur. Çünkü biz şunu biliyoruz; ‘halka hizmet, hakka hizmettir.’ Biz asla kavmiyetçilik, ırkçılık yapmayız, yapmıyoruz.”

“BİZ 21 YAŞINDA BİR ÇAĞI AÇIK BİR ÇAĞI AYDINLADAN FATİH’İN TORUNLARIYIZ”

Gençlere seslenen Başbakan Erdoğan, kendilerinin seçilme yaşını 25’e indirdiklerinde MHP’nin bir yetkilisinin sağına bir genç, soluna bir genç alarak ‘parlamentoyu bu gençlere mi teslim edeceğiz?’dediğini anımsattı. MHP’ye gönül verenlere seslenen Başbakan Erdoğan, “Size bu gözlerle bakan kişilerle beraber mi olacaksınız? Gençler; Avrupa Birliği üyesi ülkelerin onu aşkın ülkesinde seçilme yaşının 18’dir. Biz 21 yaşında bir çağı kapatıp, aydınlık çağı açan Fatih’in torunlayız. 21 yaşında… Biz hedef olarak bunu alacağız. Bizim ecdadımız nasıl 21 yaşında o vasfa, o kaliteye ulaşmışsa bizde o vasfa, o kaliteye gençleri yetiştirmenin gayreti içinde olacağız. Ama gençlere bu gözle bakanlardan bu ülkeye hayır gelmez. Onun için ben partime de söyledim dedim ki; ’25 indirdik. Şimdi bu 25’i de gelin 18’e indirelim.’ Gençler Sultan Alparslan Anadolu kapılarına bizlere açarken ordusunda bugün kardeşimiz olarak gördüğümüz her kesimden insan vardı” dedi.

Başbakan Erdoğan, 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda birlikteliğin devam edeceğini özellikle ifade etmek istediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının ardından Türkmen dernekleri tarafından Başbakan Erdoğan’a çeşitli hediyeler verildi. Başbakan Erdoğan giydiği Türkmen kıyafetleri ile Türkmenlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.