Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Slayt Haber > 800 koltuğa çifte maaş!

03.12.2012 Pts, 7:44

Reklam

Milli Eğitim Bakanlığı 800 bürokratın yerine yeni atama yaptı. Çoğu dava açıp geri dönen ama işbaşı yaptırılmayan müdürlere 2.4 milyon TL maaş ödeniyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevden aldığı 800’e yakın il, ilçe müdürü ve yönetici, açtıkları iade davasını kazandı. Bu yüzden bakanlık hem görevden alınana hem atanana merkez valileri gibi hiç bir iş yapmadıkları halde her ay fazladan 2.5 milyon TL ödüyor…

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yönetici atamalarındaki plansızlık, bir yandan ciddi huzursuzluğa neden olup mahkemelere taşınırken, diğer taraftan her ay bakanlığın bütçesinde 2,5 milyonu Lirayı aşan “gedik” oluşturuyor. Eğitim-Sen Yöneticisi Tuğrul Culfa, “Türkiye genelinde 800 personel aynı görevde başkası olması nedeniyle ve plansızlık nedeniyle aynı görevde başka kişi olmasına karşın maaş alıyor. Okullara ‘bütçe yok’ denilirken, her ay milyonlarca zarar var” dedi. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yönetmeliksiz, “bakan emriyle” yaptığı yeni 128 yönetici atamasının da kısa zamanda davalık olacağı belirtiliyor. Yeni davalarla, aynı koltuğa yeni çift maaş ödemelerinin sayısı da artacak.

 

81 İl Milli Eğitim Müdürü de var

Milli Eğitim Bakanlığı’nda Eylül 2011’de çıkan Kanun Hükmünde Kararnameyle yapılan düzenlemelerin sıkıntısı büyüyor. Sözkonusu KHK ile 81 il milli eğitim müdürü, ilçe milli eğitim müdürleri ve bakanlıktaki müdürler, daire başkanlarının özlük hakları korunmak kaydıyla görevlerine son verildi. Bu personel Bakanlık tarafından farklı görevlere atandı, kimi öğretmen yapıldı, kimi okul yöneticisi, kimi de çeşitli illerde farklı alanlarda değerlendirildi. Görevlerinden alınanlar, konuyu mahkemeye taşıdı, çok sayıda dava açıldı. Bu süreçte yaklaşık 250’si Ankara’da olmak üzere Türkiye genelinde 800’ü aşkın personel “yürütmeyi durdurma” kararı aldı. Ancak alındıkları görev yerlerine başkaları atandığı için mahkeme kararına rağmen eski koltuklarına dönemediler, “boşta” kaldılar.

 

En büyük sıkıntı Ankara’da…

Sözkonusu 800 personelden 250’si Ankara’da bulunuyor. Ankara dışındaki illerde görev yapan yöneticiler, öğretmen olarak okullara dağıtıldı. Bazı yöneticiler buna itiraz ederek davalar açsa da davalar sonuçlanana kadar okullarda görev yapmaya devam ediyor. Ancak Ankara’daki 250 personel bir okulda da görev yapamıyor. Aralarında genel müdür, daire başkanı, şube müdürü olan 250 personel hiçbir iş yapmadan 1 yıldır bekliyor. Bu personelin aylık 2.500 TL ile 4.500 TL maaş aldıkları ifade ediliyor. Ankara’daki maaşı yüksek personelin aylık ortalama 3 bin TL aldığı kabul edildiğinde aylık 750 bin TL, 12 aylık olarak ise 9 milyon TL’yi bir iş yapmadan aldıkları ortaya çıkıyor. Ankara haricinde Türkiye genelindeki geriye kalan 550 personel de buna dahil edildiğinde, aylık 2.4 milyon, yıllık 25 milyonu aşan bir rakam ortaya çıkıyor.

 

Ankara’daki görevli ve boşta bulunan yönetici personele Beştepe’deki Milli Eğitim Bakanlığı kampusunda bulunan Sağlık İşleri Daire Başkanlığı binasında bir kat verildi. 250 personel buraya her gün uğrayıp göründükten sonra bütün günü boş geçiriyor. Birçokları boş zamanlarını değerlendirmek için başta dil kursu olmak üzere çeşitli kurslara kayıt olduklarını belirtiyorlar.

 

Milyonlar heba oluyor

Eğitim-Sen Yöneticisi Tuğrul Culfa, VATAN’a yaptığı açıklamada, Türkiye genelindeki 800 personelin ortalama 3 bin TL maaş aldıklarının kabul edilmesi halinde, aylık 2.4 milyon TL’nin bakanlık tarafından “Plansızlık nedeniyle aynı görevdeki 2. kişiye ödeme yaptığını” vurguladı. Culfa, “Okullarda ödenek yok gerekçesiyle velilerden para toplayan, hizmetli kadrosu vermeyen Bakanlık, 800 personelini hem de kendi döneminde yönetici olan personelini, yani kendi evlatlarını sürdü. Kendi adamlarına dahi tahammül edemiyorlar. 800 personele maaş ödeniyor ancak onların bulundukları dönecekleri görevde başkaları zaten görev yapıyor. Plansızlık nedeniyle Ankara’daki personel ise hiçbir iş yapmadan maaş alıyor, ülke kaynakları Bakanlığın plansız uygulaması nedeniyle heba ediliyor” diye konuştu.

 

“Yasal ama etik değil”

Eğitimci Tuğrul Culfa, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında yöneticilerin yerine atanan personelin birçoğunun Devlet Memurları Kanunu 76. madde kapsamında Bakanın takdiriyle atandığını söyledi. Culfa, “Bu madde yasal ancak etik değil. Liyakat esas değil sadece kartvizit esas. Kadrolaşmanın bir aracı olarak yıllardır kullanılıyor. Bakanlıkta temel problemlerden birisi de budur” dedi.

 

Bu konuda CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, il ve ilçelere yapılan 128 yönetici atamasını TBMM gündemine taşımış ve “76. maddeden yapılan atamaların” gerekçesini sormuştu. Altay, “Etik olmayan bu atamalardan memnun musunuz?“ diye sormuştu. Bu soruya yanıt veren Bakan Ömer Dinçer 128 yöneticinin 76. madde kapsamında yapıldığını kabul etti. Dinçer, “Atamalar, Milli Eğitim Personeli yükselme yönetmeliğindeki esaslara göre yapılmıştır” diyerek, yönetmelik dışında atama yapılsa da atananların yönetmelikte düzenlenen şartlara uygun olduğunu savundu.

 

117 uzman, ek öğretmen oldu

Milli Eğitim’in personel uygulamalarına bir ilginç örnek de geçtiğimiz ay yaşandı. TTK’daki (Talim Terbiye Kurulu) 117 kitap inceleme uzmanının görevlerine son verildi ve Ankara’daki okullara öğretmen olarak dağıtıldı. Ancak Ankara’daki okulların tamamının norm kadrolarının dolu olması nedeniyle bu uzmanlar gittikleri okullarda ek fazla öğretmen olarak göreve başladı. 117 uzman da Bakanlığa dava açarken, Bakanlığın kitap inceleme birimi ise boşta kaldı.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Gürhan Özorhan

E kardeşim taraf olmazsanız bertaraf olursunuz.Sizi daha önce ikaz ettiler anlamadınız ve sonuç ortada, salla başı al maaşı. Çok yazık çokkkk.

03.12.2012, 12:34