Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > ABD’ye başkaldırıyor!

14.05.2013 Sal, 9:07

ABD’ye başkaldırıyor!

Reklam

Financial Times: “Türkiye Kuzey Irak’la enerji anlaşması imzalayarak Washington’a başkaldırıyor”

 

Financial Times gazetesi yazarlarından Daniel Dombey’nin kaleme aldığı bir makale Türkiye’nin Washington ve Bağdat’ı dinlemeyip Kuzey Irak’la bir enerji anlaşması imzaladığını yazıyor.

 

‘Irak’ın daha da bölünmesine yol açma ihtimalinden’ dolayı Amerika’yı korkutan anlaşmanın Ankara tarafından kilit önemde görüldüğünü belirten makalenin devamı şöyle:
“Türk devlet enerji şirketlerinin kuzey Irak’ta bulunan petrol ve doğalgaz yataklarında pay sahibi olabilmesi için Ankara’yla Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bu yılın başlarında bir çerçeve anlaşmaya varıldığını birkaç Türk yetkili doğruluyor.

 

 

Bu yetkililer anlaşmanın hâlâ oldukça hassas olduğunu ve bu yüzden de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’a bu hafta gerçekleştireceği bir ziyaretten önce açıklanmasının olası olmadığını da ekliyor.

 

 

Erdoğan’ın ziyareti, Irak’ta ortamın gerildiği bir döneme denk geliyor. Türkiye’nin kendi Kürt toplumuna yönelik açılımlar yapmasına ek olarak hazırlanan anlaşma, Ankara’nın enerji zengini Kuzey Irak’taki nüfuzunu arttırırken ülkenin büyük büyüme hedeflerine ulaşmasına da yardımcı olabilir. Erdoğan geçmişte anlaşmayı iki tarafın da kazançlı çıkacağı bir mutabakat olarak tasvir etmişti.” (BBCTÜRKÇE)

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

orhan doğan

Siz AKP mi basınlık yapıyorsunuz.?

14.05.2013, 12:52