Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Slayt Haber > Acılardan doğan başarı

26.08.2012 Paz, 12:11

Reklam

Erzurum Aşkale merkezli 2004 yılındaki depremin ardından kaldıkları çadırda çıkan yangında bir kardeşlerini kaybeden, kendileri de ağır yaralanan 2 kardeşten Şerife Köroğlu (21), Maltepe Üniversitesi psikoloji bölümünü burslu olarak kazandı.

Yangında kardeşi Sinem (12) ile birlikte vücudunun çeşitli bölümleri yanan Şerife, Kızılay ve hayırseverlerin desteğiyle hayata tutunuyor. Şerife Köroğlu, 2004 yılı mart ayında Erzurum Aşkale’de meydana gelen depremde evleri hasar gördüğü için çadırda kalmaya başladıklarını belirtti.

 

 
Bir çadıra 3 aileyle birlikte sığındıklarını ifade eden Köroğlu, “Yangın gece meydana geldi. Yangında hayatını kaybeden kardeşim Bedriye, gece ders çalışmak için mumu yakmış. Ders çalıştıktan sonra uyuya kalıyor ve mumu söndürmüyor. Önce defterler, kitaplar, ardından çadır alev almış. Annemi ve Sinem’i, kurtardım. Ailemi kurtarmak için kendimi alevlerin içine attığım sırada ağır yaralandım” dedi.

 

 
Köroğlu, 8 kardeş olduklarını, ancak yangında 11 yaşındaki kardeşi Bedriye’yi kaybettiğini dile getirdi.  Olayın olduğu yıl Sinem’in 4 yaşında olduğunu, her yeri yanan Sinem’den doktorların umudunu kestiğini kaydeden abla Şerife Köroğlu, “Doktorlar, ‘Sinem’in kurtulma şansı yok. Ümidini kes’ demişlerdi. Her yeri sargılar içinde olan kardeşimi eve gönderdiler” dedi.

 

 
O dönem Erzurum’da olan TRT muhabiri Fatma Demir sayesinde İstanbul’a geldiklerini, Demir’in kendilerine yıllardır her konuda destek olduğunu anlatan Köroğlu, şöyle devam etti:

 
“Fatma Ablam olmasaydı, belki Sinem de hayatını kaybederdi. Çok acılar çektik. Kardeşimin ve benim tedavim ve ameliyatımız sürüyor. Cerrahpaşa’da 1,5 sene kaldık. Yanımızda kalan ailenin de bir kızı yaralandı. 8 yıldır İstanbul’dayız. Kızılay tarafından hastaneye yakın bir ev tutuldu. Burada kalıyoruz. İnsanlar elinden geldikçe yardım ediyor. Bu olay bütün hayatımızı etkiledi.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.