Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Ağlayan Çok gülen az, gülen az!

10.03.2014 Pts, 18:11

Ağlayan Çok gülen az, gülen az!

Reklam

Mezesi az, sohbeti bol bir çilingir sofrası kurmak için, palandöken eteklerine doğru yola koyuldum. İnsan sıkılmadan doğru kalıba sığmaz ya, ben de doğru bir kalıba nasıl sığarım hesabını yapanlardanım. Gençlik yıllarımın yaşanmışlığını ve hayallerini bir tarafa bırakarak bu güne yani düne dönelim.

 

Palandöken eteklerinde kurulan dert sofrasının tam ortasında buldum kendimi!Maklube’siyle değil, kuru pasta ve çay ikramıyla karşıladılar ağlamaklı üzgün gülen yüzler. Sofranın kalabalık oluşuna alışkınların biraz kırgın ve üzüntüye boğulmuşlukları dikkatimi çekti! Karadeniz kıyıları, Okyanusun hırçın dalgalarına ne kadar dayanabilir?Buğzetmeye, küfretmeye dilleri ve gönülleri varmayan bu mahalle sakinlerinin, suskunluğu da korkutuyor beni!

 

 

 

Mahallede temizliğe imamdan başlayan saray ağaları, mahallenin ayaklanmasını ve dayanışmasını hesaba katmadıklarının şaşkınlığını yaşıyorlar mı acaba.?

 

 

 

Mahalle kabadayılarının, boynu bükük mert delikanlılarını yıldırma ve bozguna uğratma sahnelerini daha ne kadar izleyeceğiz? ” Mert dayanır, namert kaçar” sözü de kulaklarımda hep çınlayacak!

 

 

 

Katığı az, sohbeti üzüntü keder bu sofra! Sofrayı kuran mı, yoksa sonradan gelen mi kaldırır? Adet üzere elbette kuran kaldırır! Sofrayı zenginleştirmek için, ev sahibinin mi, yoksa misafirlerin mi çok katkıları olacak? Haramzade sofralarımı, Halil İbrahim sofralarımı kalabalıklaşacak?

 

 

 

Yazımın kısalığı ve güdüklüğü, yer darlığından değil, yürek darlığından inanın! Patlamaya hazır bir yanardağ gibi yürekten sıçrayan alev parçacıkları sizi değil, beni yakıp kavuracağı, korku ve endişesini taşımamı anlayışla karşılayacağınıza eminim. Başladığımız bir şarkı sözleriyle kaldığımız yerden devam ederek son noktayı koyalım.

 

 

 

Ben bir küçük cezveyim, elden ele gezmeyim.

Verin benim yârimi, boynu bükük gezmeyim.

Gülen az, Ağlayan çok, gülen az..

Ülküyle, Esen Kalınız..

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.