Anasayfa > 5'li Üst Haber, Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Ağzı bozuk vekillere kötü haber

02.06.2013 Paz, 17:45

Reklam

TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, hakaret, incitici sözler sarf eden milletvekillerinin, Meclis çalışmalarından çıkarılarak, maaş kesintisi getirilmesini benimsedi.
TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, bugüne kadar 100’ün üzerinde maddeyi kabul ederek, çalışmalarında sona yaklaştı.

 

Komisyon, milletvekillerinin konuşma sürelerinde uzlaşma sağlayamazken, bu konuda son sözü partilerinin genel merkezlerine bıraktı.

 

İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, birbirine hakaret ve, küfür eden, incitici ağır sözler söyleyen milletvekillerine yaptırım konusunda ise mutabakat sağladı. Komisyon, bu tür sözler sarf eden milletvekillerinin, TBMM çalışmalarından çıkarılması ve maaşlarının kesilmesini benimsedi.

 

 

Komisyon üyesi, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, sadece milletvekillerinin konuşma süreleri gibi temel maddelerde bazı sıkıntıların bulunduğunu belirtti.

Komisyonun, İngiltere, Fransa, ve ABD’de incelemelerde bulunduğunu anımsatan Elitaş, ” Bu ülkelerde gördüğümüz uygulamalar ve daha önceki İçtüzük Komisyonu’nun 3 ülkeyle ilgili yaptığı uygulamalarla, toplam 6 ülkenin içtüzüğü incelendi. Esas mesele, yasamanın hızlı, etkin, verimli, denetimin daha yoğun olduğu bir çalışma, usul ve esasları. Onunla ilgili siyasi partiler olarak mutabık konumdayız. Ama konuşma süreleriyle ilgili herhalde genel merkezler son kararı verecekler” diye konuştu.

 

 

TBMM’deki kaba, yaralayıcı ve incitici sözlerle ilgili yaptırımların mevcut içtüzükte yer aldığına işaret eden Elitaş, ancak bunların yetersiz kaldığı kanaatinde olduklarını kaydetti. Elitaş, “Hakaret, küfür, incitici ağır sözler ifade edildiğinde, TBMM çalışmalarından çıkarılması ve maaş kesintisinin de beraberinde getirilmesi, kabul ettiğimiz görüşler doğrultusunda” dedi.

 

Elitaş, komisyon kurulurken, mayıs sonuna kadar içtüzüğün yazılmasının tamamlanması, Haziran’da da Genel Kurul’dan geçirilip, bir sonraki yasama yılında Meclis’in yeni içtüzükle çalışması kararı aldıklarını anımsattı. Elitaş, komisyon çalışmalarının da o yönde ilerlediğini vurguladı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.