Anasayfa > Bilim Teknoloji, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > Aile içi şiddet projesi Erzurum’a üçüncülük getirdi

27.05.2013 Pts, 13:40

Aile içi şiddet projesi Erzurum’a üçüncülük getirdi

Reklam

Erzurum’da Atatürk Lisesi öğrencisi Muhammet Sait Saraçgil, aile içi şiddetin çözümüne katkı sağlamak amacıyla hazırladığı “Aha da Eski Kocam” projesi, Türkiye Bilimsel Araştırmalar ve Teknoloji Kurumu’nun (TÜBİTAK), yarışlarında üçüncü oldu.

 

Saraçgil, sosyoloji öğretmeni Meryem Çakır gözetiminde, TÜBİTAK, ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği 44. Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında proje çalışması yaptı. Aile içi şiddet, ayrılan eşler ve sevgililer arasındaki şiddeti içeren bine yakın haberin analizini yapan Saraçgil, Erzurum’da farklı semtlerde oturan ve eşlerinden ayrılan 600 kişiye anket uyguladı. 

 

 

Şiddet olaylarına dikkati çekmek ve çözümüne katkı sunmak için hazırlanan proje, Ankara’da yapılan finalde Türkiye üçüncüsü oldu. Saraçgil, şiddet olaylarının genelde iletişimsizlikten ve çevre baskısından kaynaklandığını söyledi. Erkeklerin, eşlerinden ayrılsa bile onu namusu olarak gördüğünü belirten liseli, “Bazı ailelerde, eski eş ve ayrılan sevgiliye yönelik şiddet var. Şiddet gören ve uygulayan 600 kişiyle görüştüm. Bir semtte kadınla anket çalışması yaparken, ‘Aha da benim eski koca geçiyor’ dedi ve hemen korktu. Benim projemin adı da buradan geliyor. Şiddetin sona ermesine bir nebze de olsa katkı sağlamak adına böyle bir çalışma yaptım” dedi.Projede, çeşitli öneriler sunduğunu belirten Saraçgil, şöyle konuştu:

 
“Genelde kadın ve erkek, evlilikten sonra da flört döneminin devam edeceğini düşünüyor. Ancak evlilikten sonra devam etmeyince şiddet başlıyor. Bunun önüne geçebilmek için de aile danışma merkezleri’nde evlilik ve aile eğitimi verilmeli. Ailenin, evliliğin önemi, anaokulunda anlatılmaya başlanmalı. Okullarda bu konuya ilişkin ders olmalı. Eğitim verilen merkezlere gidemeyen ailelere sosyologlar gönderilmeli. Erkek ve kadınlar, önemli din adamları tarafından bilgilendirilmeli. Kur’an-ı Kerim’den örnekler verilerek, aile kurumunun önemi anlatılmalı.”

 
Danışman öğretmen Çakır da projenin TÜBİTAK kapsamında yapılan yarışmada dereceye girdiğini belirterek, “Ankara’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı ziyaret ettik. Bakan yardımcımızla görüşerek, projemizin önemini anlattık. Bakan yardımıcımız da projemizi çok beğendi ve aile danışma merkezlerinde uygulanacağını söyledi. Projemizin uygulanacak olması, şiddet olaylarının çözümüne katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 
Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge de bin 61 projeyle katıldıkları TÜBİTAK yarışmalarında Erzurum’un proje sayısında ikinci olduğunu belirterek, her geçen yıl büyük başarı katettiklerini söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.