Anasayfa > 5'li Üst Haber, Siyaset > AK Parti, Suriye’de tapu memuru oldu

29.07.2012 Paz, 2:08

AK Parti, Suriye’de tapu memuru oldu

Reklam

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin olağan kurultayında yeniden şekillenen Parti Meclisi’nin (PM) ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantı öncesi yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini ve yönetilemediğini belirten Kılıçdaroğlu, hükümetin dış politikasına yönelik ağır eleştirilerde bulunurken tutuklu vekillerin durumuna da değindi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının satır başları şöyle:

 

– ÜLKE DERİN BİR ÇUKURA İTİLDİ: 
Hükümetin dış politikada asgari bir stratejisi dahi yok. Türkiye basiretsiz, beceriksiz, liyakatsiz bir kadro tarafından stratejik derinlik masallarıyla uyutularak, derin bir çukura itildi. Suriye’nin etnik ve mezhep çatışmasına doğru sürüklenmesi bütün bölgede yeni bölünmelerin, yeni yapılanmaların ve sonu gelmez bir kaosun yolunu açacaktır. Bu sürecin sonunda en çok zarar gören ülkelerin başında Türkiye’nin geleceğini defalarca dile getirdik.

 

– BATAĞA SAPLANIRSINIZ: Bir uçağımız Akdeniz’in derin sularında, 2 pilotumuzu şehit verdik. Tırlarımız yağmalandı, sınırlarımız kapatıldı. Suriye dostumuzdu, düşmanımız oldu. Peki dönüp Suriye’ye bakalım, bu olaydan karlı çıktı mı? Kan gölüne döndü. Her gün onlarca kişi yaşamını yitiriyor, ciddi bir bölünme tehlikesiyle karşı karşıya. Peki, Türkiye ile Suriye’nin kaybettiği bu süreçte kimler karlı çıktı? Dış politikayı başka ülkelerin karlı çıkacağı bir sürecin üzerine oturtursanız, batağa saplanırsınız.

 

– OYUN KURUCU DEĞİL OYUNCAĞIZ: Suriye haritasını yeniden dizayn etmek isteyen egemen güçler, hükümete tapu kadastro memurluğu görevi vermiştir. Çünkü siz, dereyi görmeden paçaları sıvadınız. Savaş olmasın diye icat edilen diplomasiyi rafa kaldırarak yerine talimatlı, taşeron politikaları uyguladınız. Ülkenin savaşın eşiğine getirilması kabul edilemez. Sözde oyun kurucuyduk, oyuncak olduk.

 

– SAVAŞ İSTEMİYORUZ: Suriye’ye dışarıdan yapılacak bir müdahale Türkiye’ye sıçrayabilir. Geldiğimiz noktada AKP iktidarı boynuna kadar bataklığa saplandı. Tam anlamıyla başı belaya giren bir ülke konumuna düştük. Türkiye’nin Ortadoğu bataklığına sürüklenmesini istemiyoruz. Özetle biz, savaş istemiyoruz.

 

– KATİLLER SERBEST: İnsanları telle boğanları serbest bırakacaksınız, halkın iradesiyle seçilen mahkum olmamış vekilleri hapiste tutacaksınız. Bir Allah’ın kulu çıkıp bana bunun mantıklı gerekçesini açıklasın. Demokrasi ve özgürlük diyenlerin, bazı yargıçların keyfi üzerine demokrasi ve özgürlüğü rafa kaldırması kabul edilemez.

 

– BEYEFENDİNİN OĞLU İSTEDİ DİYE: İktidar partisinden bir milletvekilinin oğlu, Hatay Dörtyol’da polisleri sıraya dizip, suçluymuş gibi sorguluyor. Bu kabul edilemez.  Bizim milletvekillerine biber gazı sıkacaksınız, hiçbir şey olmayacak. Beyefendinin oğluna bir şey oldu, bütün polisleri sıraya dizeceksiniz. Böyle iktidar olmaz. Böyle yönetim olmaz, böyle adalet dağıtılmaz.

 

 

Mahkeme kılıklı hükümet sopası
HALKIN oylarıyla seçilen milletvekillerinin, bir-iki yargıcın iradesiyle yasama görevini yapamaz hale getirilmesi kabul edilemez. Türkiye’de, illegal bir biçimde milletin iradesinin tecrit edildiği yaralanmış bir Meclis vardır. Milli iradeye en büyük darbeyi, mahkeme kılıklı hükümet sopası vurmuştur. Cübbe giymekle yargıç olunmaz. Yargıç eğer hükümetin sopası görevini üstleniyorsa o kişiye yargıç denmez. Yargıç, elinde hükümetin sopası olan kişi değildir. Yargıç, elinde adalet terazisi olan kişidir. Böyle bir mirası bir baba çocuklarına bırakamaz.

 

 

Yeni başkan yardımcısı hükümeti izleyecek
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, PM toplantısında partinin yeni vitrinini oluşturacak yeni MYK listesini bugün ya da yarın açıklayacağını söyledi. PM’den 17 kişilik MYK’yı artırma konusunda tam yetki alan Kılıçdaroğlu, ‘İşçi, işveren sendikaları ve STK’lardan’ sorumlu genel başkan yardımcılığını 3’e ayıracağını söyledi. STK’ların içine emekli politikaları diye yeni bir birim de eklemeyi düşündüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu’nun ‘Çevre ve Sosyal Politikalar’ adı altında bir birim oluştumayı düşündüğü de öğrenildi.
Kılıçdaroğlu’nun yeni kurulacağını söylediği en dikkat çekici birimse ‘Kamu Politikalarından sorumlu’ genel başkan yardımcılığı oldu. Bu birim iktidarın, bakanlıkların politikalarını yakından takip edecek. Bu birim aynı zamanda parti sözcülüğü görevini de üstlenecek.

 
KAVGA YOK, ÇALIŞMA VAR
Kadın ve gençlik kollarından sorumlu genel başkan yardımcılıklarına PM’ye seçilen kol başkanlarının atanması bekleniyor. Toplantıda Bülent Kuşoğlu’nun ‘Kültür ve Sanat politikalarından sorumlu genel başkan yardımcılığı’ önerdiği, Fikri Sağlar’ın da bu öneriyi desteklediği öğrenildi. Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun PM üyelerine ‘yeni dönemde kavga ve tartışma istemiyorum. Bazı arkadaşların arasında anlaşmazlıklarınız, uyuşmazlıklarınız olabilir ancak bu konuda basın önünde tartışma yapılmayacak. Herkes kiminle problemi varsa kendi arasında bu sorunu çözecek. Bu tartışma ve kavgayla partinin enerjisi harcanmasın’ diye uyardı ve ‘Çok çalışacaksınız, sahaya ineceğiz’ mesajı verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.