Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > AK Partili dolandırıcı mağduru oldu

29.07.2012 Paz, 12:18

Reklam

AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Facebook hesabının kimliği belirsiz kişi veya kişilerce ele geçirilip arkadaş listesinde yer alanlardan telefon kontörü talebinde bulunulduğunu açıkladı. Olaydan arkadaşlarının “Milletvekili maaşı yetmiyor mu, niye kontör istiyorsun” diye takılmaları üzerine heberdar olan Sait, internet suçlarına cezaların artırılması için yasa teklifi hazırlığına girdi.

 

 

Sait yaptığı açıklamada, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta 5 binin üzerinde arkadaşının olduğunu, bazı arkadaşları ve tanıdıklarıyla sanal ortamda iletişim kurduğunu belirtti.

 

Facebook hesabı üzerinden kendilerinden kontör talep edildiğini esprili bir dille anlatan Sait, arkadaşlarının, hesabının ele geçirilmiş olabileceği uyarısında bulunduklarını ifade etti.

 

Sait, şöyle devam etti:

“Kimliği belirsiz kişi veya kişiler arkadaşlarıma mesaj göndermiş ve cep telefonu numarası vererek aramalarını istemiş. Arayanlara da ‘Ben Rıfat Sait, çok acil kontör gönderin’ demiş. Dolandırıcıların kontör istediği bazı arkadaşlarım da beni aramaya başladılar. ‘Milletvekili maaşı yetmiyor mu, niye kontör istiyorsun’ diye takıldılar. Biraz mahcubiyetimiz oldu. Ben de hesabımı kontrol etmek , ama şifrem artık geçerli değildi. Durumu savcılığa bildirdik. O dönemde Gümüldür beldesinde bulunduğum için jandarmayı da konudan haberdar ettik. Yapılan araştırmalar sonucu bazı sahte kimliklere ulaşıldı, ancak gerçek dolandırıcılar yakalanamadı.”

 

“Meclis açılınca yasa teklifinde bulunacağım”

Sait, toplumun gözü önünde olmasına karşın dolandırıcıların hedefi olduğuna işaret ederek, “Bu olay, benim başıma gelirse başkalarının da başına gelebilir. Bu nedenle Meclis açılır açılmaz internet suçlarının daha da artırılması için yasa teklifinde bulunacağım” dedi.

 

Kullanıcılarının, evde, işyerinde, internet kafede nerede internete girerse girsin, TC kimlik numarası kullanması şartı getirilmesini öneren Sait, “Nereden internete girerseniz girin kimlik numarası sayesinde sistem sizi kontrol edecek. Dolandırıcılık suçuna bulaşan kim olursa olsun ömür boyu internetten uzaklaştırılacak. ABD‘de hackerların internete girmesi yasak. Aynı uygulama Türkiye’de de olabilir” diye konuştu.

 

Sait, başına gelen olayda Facebook’un Türkiye’de bir temsilciliği olmadığı için gerekli bilgilere ulaşmakta da sıkıntı yaşadığını ifade ederek, Türkiye’nin artık teknolojide yeterli altyapıya sahip olduğunu ve bu konuda milli sitelerin kurulabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.