Anasayfa > Sağlık, Yaşam > Akbaş: “Türkiye’de saç ekimi diye tanıtılan yerlerin yarısı illegal”

27.01.2017 Cum, 17:49

Akbaş: “Türkiye’de saç ekimi diye tanıtılan yerlerin yarısı illegal”

Reklam

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Türkiye’de saç ekimi diye tanıtılan yerlerin yarısı illegaldir. Bu gibi yerleri işletenler ne doktor ne de sağlıkçıdır” dedi.

Türkiye’de ve dünyada erkeklerin en çok yaptırdığı estetik uygulamasının saç ekimi olduğunu belirten Özel FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Erkekler saçlarını kaybettiği zaman ciddi oranda kompleks oluşur, özgüven eksikliği ve hayatlarının her aşamasını olumsuz etkiler. Saçı olmadığı için işe gitmek istemeyen, evlenmek istemeyen hatta aynaya bakmak istemeyen erkekler vardır. Artık kellik saç ekimi ile tedavi edilebilir bir yöntemdir. Eğer kel olan bir insanın başının geri kalan kısmında yeterli bir malzeme varsa mutlaka saç ekimini tavsiye ediyoruz. Saç ekimi ile doğal ve uzayabilen saçlara kavuşmak mümkündür. Yeter ki o insanın başındaki kelliğinden geri kalan kısmında saçların kalitesi ekim için uygun olsun” diye konuştu.

“Türkiye’de saç ekimi diye tanıtılan yerlerin yarısı illegaldir”

Türkiye’de çok sayıda saç ekimi diye tanıtılan yerlerin olduğunu ve bunların illegal olarak çalıştığını ifade eden Akbaş, “Erkeklerin saçsızlık zaafını kullanan çok sayıda saç ekimi merkezi olduğunu iddia eden yerler vardır. Türkiye’de saç ekimi diye tanıtılan yerlerin yarısı illegaldir. Bu gibi yerleri işletenler ne doktor ne de sağlıkçıdır. Bunların bir kısmı lise veya ortaokul mezunudur. Sağlığın hiçbir alanında yer almamış, ticari zihniyetli insanlar tarafından açılmakta, yapılmakta ve işletilmektedir. Buralar sağlığın dışında yerler olduğu için buralarda bir takım hastalıkların taşınması ve bulaştırılması mümkündür. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler mutlaka estetik plastik cerrahi merkezlerin olduğu yerleri tercih etmelidir. Bu gibi uygulamaların estetik plastik cerrahi merkezlerde ve hastanelerde yapılması gerekir. Bu gibi uygulamaların apartman dairelerinde yapılması hiç uygun değildir. Türkiye’de tamamen ticari yöntemlerle bu işe girmiş, internette reklamını yapan, doktor olmadığı halde doktor olduğunu iddia eden çok sayıda merkez var. Ben buradan devletimizi göreve çağırıyorum. Saç ekimi yapacak olan kişilerin de mutlaka çok iyi bir araştırma yapması gerekiyor. Aksi taktirde telafisi mümkün olmayan birçok sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. İllegal ve fason olan yerlerde bu uygulamaların yapılması AIDS, hepatit gibi hastalıklara sahip olmak mümkün olunabilir. Hastalarımız bilinçli olsunlar. Saç ekimini ciddi bir konudur” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.