Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Akşehir Belediyesi’nden Soba Külleri İçin Kül Kovası

03.11.2015 Sal, 15:49

Akşehir Belediyesi’nden Soba Külleri İçin Kül Kovası

Reklam

Konya’nın Akşehir İlçe Belediyesi; kış aylarında yoğunlaşan soba küllerinin dökülmesi amacıyla çöp konteynerlerinin yanına kül kovası dağıtımına başladı.

Sobalı evlerin yoğunlaştığı mahalle ve sokaklarda dağıtımına başlanan kül kovaları sayesinde, çöp konteynerlerinin korunması ve bu kovalara atılacak küller sayesinde de Akşehir Katı Atık Bertaraf ve Arıtma Tesisi’nin dolmaması amaçlanılıyor.

Belediye yetkililerinden yapılan açıklamada “Sobalı evlerimizin yoğun olarak bulunduğu sokaklarımızda, çöp konteynerlerimizin yanına kül kovalarımızı konuşlandırıyoruz. Soba yakan sokak sakinleri, sobalarından çıkan külleri bu kovalara döktükleri takdirde hem konteynerlerimizin küllerdeki ateşten dolayı korunmasını sağlayacağız. Hem de bu kovalarda biriken küllerin katı atık bertaraf tesisine gitmesini önlemiş olacağız. Çöp konteynerlerine dökülen soba külleri yüzünden konteynerin içindeki diğer çöpler tutuşup yanarak konteynerlerin ömrünü kısaltıyorken, yine konteynerlere dökülen küller nedeniyle katı atık bertaraf tesisi depolama alanımızın daha kısa süre dolmasına sebep oluyordu. Sobalı evlerde oturan vatandaşlarımızın konuya duyarlı olmasını, bundan sonra soba küllerini belediyemiz tarafından çöp konteynerleri yanına bırakılan kül kovalarına dökmelerini rica ediyoruz” denildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.