Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Alınterimi Erzurum’a akıtıyorum

11.03.2014 Sal, 15:27

Alınterimi Erzurum’a akıtıyorum

Reklam

Yerel Seçimler yaklaşırken biz de Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Sayın Kamil Aydın ile görüşmek istedik ve o da bizi kırmayarak yoğun gündeminin arasında bize vakit ayırdı.

 

Üçünkü kez siyaset arenasına inen Kamil Aydın her zamankinden daha kararlı. Seçim ne olur deyince hafif tebessümle ‘’ İnşallah ‘’ dedi.

 

 

Ropörtajdan çok sohbet şeklinde geçen söyleşimizde Kamil Aydın , evirip çevirmeden her sorumuza açık yüreklilikle cevap verdi. Üstüne üstlük seçilmesi dahilinde söyleyeceklerini göremezsek hesap sormamızı bile kendi istedi.

 

 

 

İşte size birbirinden ilginç soru ve cevaplar .

 

Erzurum’da herkes tarafından sevilmek,saygı duyulmak ve halk tarafından akla gelen ilk isim olmak nasıl bir çalışmanın ürünüdür? Bu işin sırrı nedir ?

 

            Kamil Aydın : İnsan kendine yakın olanı hissediyor. Halktan farkı biri değilim. Sizinle aynı soğuğu yedim,sizinle aynı sudan içtim,sizinle aynı havayı soluyorum. Doğruluk ve tutarlılık da farklı iki etken tabiki .

Marifet iltifata tabidir.  Ben siyaseti amaç olarak görmüyorum. Siyaset halkımıza ulaşmakta ve  hizmet etmekte sıradan bir araç. Klasik siyasetin ve siyasetçilerin dışındayım. Üstelik siyaseti de biliyorum. Mhp Myk üyeliği yapıyorum, üniversitede ve Siyaset Akademisi’nde Siyaset dersleri vermekteyim.

 

 

 

            Ama bildiğim çok iyi bir konu var ki ‘’ Siyaset her şey değildir.’’

Peki siyaset arenasına üçüncü çıkışınız hakkında değerlendirmeleriniz nelerdir ?

 

 

            Kamil Aydın : Seçimler kazanılır ya da kaybedilir. Hiç önemli değildir bu.

Ben halkın gönül makamına seçildiğime,oturduğuma inanıyorum. Erzurumluların nezdinde,kalplerinde 50 defa başkan seçilsem yine de onların beni koyduğu  o yere gelemem.

 

 

 

            Belediye Başkanı olmaktan ziyade ben ‘’ ŞEHREMİNİ  – EL EMİN ‘’ olmaya adayım.

Bu kadar sıkı,yorucu bir çalışmanın içinde – ki bu üçüncü seçiminiz – ailenizden nasıl tepkiler alıyorsunuz ? Her iki taraf içinde kolay olmamalı.

 

 

            Kamil Aydın : Tabiki bu yola çıkarken birçok bedel ödüyorsunuz. İdealist birisiyim. Her şeyin en iyisini yapmak , en iyisini sunmak istiyorum.

Ödediğimiz bu bedellerin hem maddi – manevi şahsıma ve aileme büyük etkileri var.

Alınterimle çalışıp kazandığımı, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak ve hiçbir beklentim olmadan Erzurum’a harcıyorum.  Bizi büyütüp besleyen bu şehre gönül borcumuzu ödememiz gerekiyor. Bunu dışardan gelenler anlamaz . Erzurum’un -30’unu,kar’ını, soğuğunu bilmek gerekir.

Varlık için bu işlerin içinde değiliz.

 

 

 

Yerel seçim süreci hakkında değerlendirmeleriniz nelerdir ? Bu kadar yoğun gündemin arasında Yerel Seçimler unutuldu mu sanki ?

 

 

            Kamil Aydın : Malesef yerel seçimler gündem’e kurban gidiyor. Adı üstünde MAHALLİ İDARELER Seçimi olan bu süreç malumunuz üzere bir değil birçok farklı noktaya kanalize edildi.

Amacı beğenmediğiniz yönetimleri,yöneticileri değiştirmek , eskisinden daha iyi hizmet almak için görüş belirtmek iken lider eksenli bir seçim sürecine daha sokulduk.

 

 

 

Erzurum cağ kebabı – oltu taşı – kadayıf dolması üçgeninden artık kurtulacak mı ?

            Kamil Aydın : Yapacağımız bir şey varsa ki vermek zorunda olduğumuz hizmetlerin dışında Erzurum’u bir marka değeri haline getireceğiz.

‘’ Adı olup tadı olmayan ‘’ Palandöken kimliğimizin dışında çıkarak , gerek inanç gerek gıda gerek eğitim alanında bu markalaşmayı kullanacağız.

Abdurrahman Gazi Türbesi’nin inanç adına markalaşmamak için vizyon dışında hiçbir eksiği yok. Onu da inşallah beraber yükselteceğiz.

Bursa Uludağ’a yabancı turistler gitmiyor , yerli turist orayı cazibe merkezi haline getirdi. Oysa bizde daha kendi öz evlatlarımız Palandöken’i bilmiyor . Nasıl bilsin ki ? Ulaşım sıkıntı , yeme-içme sıkıntı , kayak öğrenmek- kaymak sıkıntı. Bunları tek elde toplayacağız.

 

 

 

Yaşanılabilir Erzurum – Yaşanılabilir Şehir projeniz çok mu zor ?

            Kamil Aydın : Hayır Efendim neden zor olsun. İşte her şey ortada. Kanalizasyon yapmanın , altyapı oluşturmanın , trafiği düzenlemenin neresi zor. Hepsini geçtim , şehir merkezinde olsun etrafında olsun metruk,virane binaları ve terkedilmiş- yarım bırakılmış inşaatları yıkmanın nesi zor ? Hiçbir şey yapmayıp oraları düzenlemek bile bir yılı almaz.

Bu konuda eleştiri getirenler ve beni rasyonel olmamakla eleştirenler kelimenin karşılığını tam olarak bilmiyor ya da işlerine gelmiyor.

Size üç soru yöneltmek istiyorum . Kartal’da belediye tarafından 2000 fakire ev verilmiş mi ? Belediye’yi geçin devlet eliyle yapılmış mı ?  En basiti hali hazırda karşımızda duruyor. Ilıca’da 500 gariban evlerinden neden atılmıştır ? Bu evlerin tapuları vs. Ne olmuştur?

 

 

 

Peki başkan olursanız elinizde hali hazırda bir klüp olacak. Bunun için çalışmalarınız neler olacak ? Erzurum sporda ve bilhassa futbolda hak ettiği yere gelecek mi ?

            Kamil Aydın :  Erzurum Büyükşehir Belediyespor’u elbette destekleriz fakat bizim içimizde bir yara gibi ortada duran ERZURUMSPOR var.  Geçmişi bırakmak , unutmak hem bize yakışmaz hem de bize bir şey kazandırmaz.

Erzurumspor ile ilgili tüm hukuki süreci inceliyorum ve incelettireceğim. Elimizden ne gelirse sonuna kadar ortaya koyup Erzurumspor markasını tekrar kazandıracağım.

 

 

 

Bilim adamı yönünüzle Erzurum’a kültürel açıdan bir şeyler getirecek misiniz ?

 

 

            Kamil Aydın :  Buradan ilk olarak size bildireyim. Erzurum hak ettiği konservatuar’a kavuşacak. Kompleks şeklinde bir konservatuar’ımız olacak.

 

 

            Halk müziği ve Türk sanat Müziği’nin yanında AŞIKLIK geleneğimize de sahip çıkacağız,dirilteceğiz.

 

 

            Erzurum Devlet Tiyatrosu’na daha büyük bir sahne sözüm var.

 

 

            Kitap fuarları aktif bir şekilde Erzurum’da yer alacak.

 

 

 

            Konserleri söylemek istemiyorum ayrıca Erzurum adına bir film çalışmamız olacak yanında sinema-dizi sektörünü Erzurum’a getireceğiz.

 

 

            Yaşanılabilir Erzurum sadece bina dikmekle , bina yıkmakla olmaz.

            Hatta şunu söyleyeyim açılır – kapanabilir bir kültür merkezimiz niye olmasın.

            Erzurum’da açık hava düğünü neden yapılmasın.

Peki ya Üniversite ? Şehir ile arasında görülmeyen bir duvar var gibi .

 

 

 

            Kamil Aydın : Erzurumlunun nefes alabileceği, rahatça gezebileceği tek üniversite kaldı . O da şehri tam olarak kaldıramıyor. Bizim anlayışımız da ise Erzurum üniversiteyi sırtına alacak ve hedefe koşacaktır.

Yakın illere bakın . Karadeniz Teknik Üniversitesi , Antep Üniversitesi şehrin önüne geçmez. Ancak hastane hizmeti ile adından söz ettirir. Biz de bunu başaracağız.

 

 

 

Başkan olursanız makam kapınızı söktüreceğiniz doğru mu ?

            Kamil Aydın : (Gülüyor )  Kesinlikle , hiç şüpheniz olmasın. Şeffaf bir belediyecilik anlayışına sahibim. Kimin ne derdi varsa direkt bana ulaşacak.  Haşa ben ulaşılmaz biri değilim ve ulaşılmaz olmak için de buralara gelmiyorum.

( Seçim bürosu da dediği gibi kalabalık . Misafir patlaması yaşıyor desek yeridir. )

 

 

 

Peki ya üniversite öğrencileri ? Pek dertliler siz de iyi biliyorsunuz.

            Kamil Aydın : Hiç merak etmesinler. Yemekhaneden kütüphaneye , yurttan ulaşıma kadar her şeylerini biliyorum.

Erzurum’da yurt sorununu özel sektörle ve kendi imkanlarımızla çözeceğiz. Ama emin olun ki öğrencilerin asla sömürülmesine izin vermeyeceğim.

Onları en iyi ben bilirim.  Biz de o süreçleri yaşadık.

 

 

 

Erzurum’da sivil toplum örgütleri niye yok ya da niye çalışmaz ?

            Kamil Aydın :  Stk’larımız bölünmüş durumda . Çekinceleri var. Onlara yönlendirici ve destekleyici manada bir orkestra şefi lazım.

Hiçbir endişeye ve çekinceye mahal vermeden hepsine kapımız açık. Onlar da rahatça fikirlerini ifade edebilsinler. Onlar konuşsun ki biz ilerleyelim.

 

 

 

Peki Erzurum Valisi hakkında görüşleriniz neler ? Aradığımız model mi ?

            Kamil Aydın : Bir – iki defa karşılaşabildik. Allah razı olsun , Erzurum için elinden geleni yapmaya çalışan aktif bir vali. Bir bürokrat olarak hiç çekinmeden kötüye kötü demesini bildi . Erzurum’un havası hakkında hem görüşünü bildirdi hem de çalışmaya koyuldu. Tanıtım faaliyetleri de keza öyle. Lakin o da çalışmasının karşılığında nasibini aldı . Görüyorsunuz yapılan eleştirileri.

 

 

 

Peki ya siyaset hakkında diyecekleriniz neler ?

Kamil Aydın : Ekmekle siyaset olmaz. Bunu bilmenizi istiyorum. Allah sorar , mazlumun ahını alırsınız. Elimden geldiğince buna dikkat ediyorum ve edeceğim.

Erzurum’un en büyük sorunu nedir ?

            Kamil Aydın : İşsizlik, işsizlik, işsizlik. O kadar göç veriyoruz. Bunlar bir şey duyup da gitmiyor. Kahvehanelerimiz,sokaklarımız ortada.

            Üstüne üstlük şehirde potansiyel var. İş adamlarımızın isteği ne biliyor musunuz? Mekan istiyorlar. Bize bir yer tahsis edin ,gerisini bize bırakın diyorlar.

            Erzurum’a bir taş bile olsa ekleyecek adamın başımın üstünde yeri var.

            Erzurum artık sahipsiz kalmayacak. Biz önceden ‘’Canıma Erzurum’’ diyorduk. Artık değişeceğiz, dur diyeceğiz bu işe.

           

            Her sorumuza içtenlikle cevap veren Kamil Aydın’a biz de başarılar diliyoruz , Allah yolunu açık etsin. 

1

YORUMLAR

Toplam 3 yorum bulunmaktadır.

ihsan akan

YAŞANABİLİR ŞEHRİ ERZURUMDA DOĞUP ERZURUMDA YAŞAYIP ERZURUMA HİZMETKARLIK YAPACAK ŞEHR-İ EMİN YAPABİLİR AYDINLIK GÜNLER İÇİN KAMİL AYDIN ŞİMDİ TAM ZAMANI ARTIK YETER ERZURUM SES VER.GÜZEL BİR RÖPORTAJ OLMUŞ

11.03.2014, 17:06
zeki ibiş

kamil aydın beyi bu samimi sohbetinden dolayı kutluyor başarılı olmasını diliyorum

11.03.2014, 22:29
Ali

sorulabilecek her şeyi sormuşsunuz tebrikler. Erzurum’un hak ettiği her şey cevap bulacak

11.03.2014, 23:00