Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Alkol yasağı genişliyor

15.05.2013 Çar, 19:31

Alkol yasağı genişliyor

Reklam

Torba yasa tasarısı teklifi, alkol yasağını ‘camilere 100 metre’ ile sınırlayan hükmü, ibadethaneler ile her türlü eğitim faaliyetinin yapıldığı tesislere 100 metre mesafe olarak genişletiyor. Hürriyet’in haberi üzerine bir açıklama yapan Ak Parti Manisa Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Recai Berber, teklifin turizm işletme belgesi olan tesisler için yeniden gözden geçirilmesi gerektiği görüşünde olduklarını açıkladı.

 

Teklif yasalaşırsa İstanbul İstiklal Caddesi’nde, ne Çiçek Pasajı kalacak, ne Asmalımescit  ne de Nevizade… Çünkü İstiklal Caddesi üzerinde hem okul hem de çok sayıda kurs bulunuyor. Çiçek Pasajı’nın karşısında Galatasaray Lisesi olduğu için bu pasajdaki restoranların ruhsatları iptal edilebilecek. Sultanahmet Meydanı, Galata Kulesi civarındaki oteller de ruhsatlarından vazgeçmek durumunda kalacak. Ortaköy, Kumkapı ya da Kadıköy’deki bir çok restoran da içki satamayacak . Bodrum, Çeşme, Antalya gibi turistik yerlerde de içkili restoran sayısı yüzde 70’e varan oranda azalacak. 

 

İŞTE O TEKLİF MADDESİ:

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 32 maddelik yasa teklifinin 4. Maddesi 4250 sayılı yasanın 9. Maddesinin şu şekilde değiştirilmesini öngörüyor:

“Alkollü içkilerin satış ve tüketimine yönelik ticari faaliyetler ancak mahalli mülki amirin izni ile icra edilebilir. İzinsiz faaliyet gösteren işletmeler kapatılır. Bu iznin verileceği ticari işletmeler ile ibadethaneler ve her türlü eğitim öğretim faaliyetinin icra edildiği tesisler arasında asgari yüz metre mesafe bulunması şarttır.

Turizm teşvik belgesine sahip ticari işletmeler bakımından birinci fıkra hükmüne göre ayrıca izin alınmasına gerek yoktur. Ancak birinci fıkranın son cümlesi hükmü turizm teşvik belgesine sahip ticari işletmeler bakımından da uygulanır.”

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.