Anasayfa > Ekonomi, Gündem, Öne Çıkan Haberler > Almanlardan Teknoloji OSB’ye Büyük Övgü

06.11.2015 Cum, 13:48

Almanlardan Teknoloji OSB’ye Büyük Övgü

Reklam

Alman sanayiinin önemli merkezlerinden biri olan Aşağı Saksonya Eyaleti’nden Bursa’da BTSO öncülüğünde yürütülen yüksek teknolojili üretim çalışmalarına övgü geldi. Aşağı Saksonya Ekonomi, Çalışma ve Trafik Bakanlığı Sanayi ve Denizcilik Dairesi Müdürü Ingelore Hering, “Teknoloji OSB, Bursa için altın değerinde bir projedir” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa’nın ticari potansiyelini artırmaya dönük faaliyetlerini sürdürüyor. Üyelerinin ihracat potansiyelini güçlendirmek ve ikili görüşmelerle iş bağlantılarını güçlendirmeyi hedefleyen BTSO, Almanya’da ‘Enerji Eyaleti’ olarak bilinen Aşağı Saksonya bölgesinin iş adamlarını ağırladı. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Şener tarafından karşılanan Alman iş dünyası temsilcileri, BTSO’nun makro düzeydeki projeleri ve Bursa sanayisindeki son gelişmeler hakkında bilgiler aldı.

Cüneyt Şener, Bursa’dan Almanya’ya ihracat yapan bin 100’e yakın firma olduğunu söyledi. Bursa’da Almanya sermayeli 137 firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Şener, Bursa ve Almanya arasında ihracatın 2014 yılı itibariyle 2 milyar dolar, ithalatın ise 1,5 milyar dolar olarak kayıtlara geçtiğini ifade etti. Bursa ekonomisinde Almanya’nın ayrı bir yerinin olduğunu belirten Şener, “Almanya ve Bursa arasında yüksek teknoloji başta olmak üzere önemli ticari işbirliğimiz var. Bu imkânlarımızı farklı alanlarda da sürdürmeye devam etmeliyiz. Çünkü Almanya bizim rakibimiz değil, stratejik ortağımız” dedi.

“TEKNOLOJİ OSB MARMARA HAVZASININ KALBİNDE YER ALIYOR”

Cüneyt Şener, Bursa ekonomisine kazandırılan Teknoloji OSB’nin sadece bölge için değil, ulusal kalkınma hedeflerine de büyük katkı sunacağını kaydetti. Teknoloji OSB’nin Türkiye ekonomisine yeni bir konsept kazandırdığını ifade eden Şener, “Teknoloji OSB; kara, demir ve deniz bağlantısının yanı sıra modern alt yapısı ile firmalarımızın rekabet gücüne büyük katkı sağlayacak. Bu merkez, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan ‘Marmara Havzası’nın kalbinde yer alıyor. Teknoloji OSB, yenilenebilir enerji kaynaklarının da ağırlıklı olarak kullanılacağı bir bölge olacak” diye konuştu.

Aşağı Saksonya Ekonomi, Çalışma ve Trafik Bakanlığı Sanayi ve Denizcilik Dairesi Müdürü Ingelore Hering, Alman iş adamlarının Bursalı firmalarla işbirliği yapmayı istediğini söyledi. Aşağı Saksonya bölgesinin Almanya ekonomisine büyük bir katma değer sağladığını ifade eden Hering, bölgenin yenilenebilir enerji, makine, otomotiv, gıda ve tarım sektörlerinde öncü olduğunu belirtti.

ALMANLARDAN TEKNOLOJİ OSB’YE BÜYÜK ÖVGÜ

Bursa’nın BTSO öncülüğünde yüksek teknolojili üretim için geliştirdiği projelerin kent ve ülke ekonomisine büyük fayda sağlayacağını anlatan Hering, “Almanya’nın kalkınmasında yüksek teknoloji üretiminin büyük payı var. Bursa’ya kazandırılan Teknoloji OSB de bölge için altın değerinde… İsabetli bir hamleye imza attığınız için sizleri kutluyorum. Alman iş adamlarının da bu bölgeye yatırım yapması konusunda desteğe hazırız” diye konuştu.

Hannover Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Horst Schrage, Bursa ekonomisinin Türkiye için büyük önem taşıdığını belirterek, Bursalı firmaları işbirliği için Hannover’a davet etti. Ziyaret çerçevesinde ayrıca Almanya’dan gelen iş adamları, BTSO üyeleri ile bir araya gelerek, yeni iş bağlantılarının yollarını aradılar.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.