Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Altın fiyatlarında düşüş bitmiyor

18.05.2013 Cts, 12:33

Altın fiyatlarında düşüş bitmiyor

Reklam

Global borsalardaki yükseliş altın fiyatlarını yerle bir etmeye devam ediyor. Dev yatırımcılar da sarı metalden birbir kaçmaya başlarken, altının ons fiyatı nisan ortasındaki çöküşe yaklaştı: 1.366 dolara indi.

 

Altın fiyatlarındaki sert düşüş durmuyor. Dev çöküşten sonra kısmen toparlanan ancak rotayı tekrar dibe çeviren altının ons fiyatı 1.366 dolar seviyesine kadar indi. Bu da nisan ortasındaki 30 yıllık dibe ne kadar yaklaşıldığının güçlü sinyali…

 

 

 

ALTINDAN BORSAYA KAÇIŞ

Global borsalardaki yükseliş yatırımcıların altından uzaklaşmasına neden oluyor. 500 milyon dolarlık varlığı yöneten Cabot Money Management’tan baş yatırım yetkilisi Rob Lutts, “Para kazandırdığı sürece altına sahip olmaktan memnunuz. Ancak altın fiyatlarının durulduğu ve ABD borsalarının yükselişe geçtiği şu ortamda hisse senetleri bahse girmek için daha iyi” diyor.

 

 

 

YÜZDE 85 AZALTTI

Lutts, şirketinin altın borsa yatırım fonu varlıklarını bu yıl yüzde 85 azalttığının da altını çiziyor. Borsa yatırım fonlarındaki çıkış altın fiyatları üzerinde baskı yaratırken nisan ayının ortasında keskin düşüş yaşayan bu metalde yeni bir toparlanmayı da engelliyor. Altın, nisanda 1.360 dolara kadar gerileyerek son 30 yılın en sert düşüşünü yaşamıştı.

 

 

 

1000 DOLARA İNER Mİ? 

İsviçreli banka Credit Suisse’den de altının ons fiyatındaki düşüşe yönelik yeni bir tahmin gelmişti. Bankanın emtia araştırmaları biriminin şefi Ric Deverell, altının ons fiyatının bir yılda 1,100 dolar, beş yılda ise 1000 dolar seviyesine inebileceğini belirtmişti.

 

 

 

FİYATLARDA SON DURUM

Gram altın                         81.6 TL
Çeyrek altın                     141.8 TL
Yarım altın                         280 TL  
(11.00 itibariyle)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.