Anasayfa > Fotoğraf Haber, Slayt Haber, Spor, Yerel Yönetimler > Altın kemer sahibini buldu

08.09.2014 Pts, 14:50

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri`nde Başpehlivanlığı Kenan Gör kazandı. 
Atatürk Üniversitesi Stadyumu`nda gerçekleştirilen karakucak güreşlerine, Türkiye`nin yanı sıra Azerbaycan, Ukrayna, Acara Özerk Cumhuriyeti, Bulgaristan, İran ve Gürcistan`dan toplam 800 sporcu katıldı. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Orhan Tavlı, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Büyükşehir Belediyesi Meclisi Başkan Vekili Fevzi Polat, Genel Sekreter Yardımcıları Selami Keskin ve Ünsal Kıraç, Başkan Başdanışmanı Turgut Turhan, Protokol Müdürü Mahmut Bektaş, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ilçe belediye başkanları, Güreş Erzurum İl Temsilcisi Fahrettin Ertürk, Spor Şube Müdürü Muzaffer Şahin, Basın ve Yayın Şube Müdürü Şeref Doğan ve diğer yetkililerin iştirak ettiği karakucak güreşleri, kıya sıya mücadelelere sahne oldu. Başkan Mehmet Sekmen, burada yaptığı konuşmada, ülkedeki sporcu profilinin gün geçtikçe değiştiğini söyledi. Sekmen, şöyle devam etti:
“Köklü tarih ve medeniyetini, insanlığın evrensel birikimiyle harmanlayan, bölge ve dünyada barış ve istikrara aktif katkı sağlayan güçlü ve Yeni Türkiye`de sporda da son 12 yılda önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Eğitimden kültüre, enerjiden ulaşıma, sağlıktan çevreye her alanda artık dünyaya yeni aşamalar ve yeni standartlar getiren Türkiye`de sporun ve sporcunun her daim yanında olan iktidarımızın desteğiyle yeni bir sporcu profili oluşturulmuştur. Kendine güvenen, özgür, sorumlu ve erdemli bir spor ruhuyla sayısız başarılara imza atan gençlerimiz, çelikleşmiş azim ve cesaretleriyle uluslararası şampiyonalarda göğsümüzü kabartan başarılara imza atmaktadırlar.”
“Yeni Koca Yusuf`lar yetişecek”
Başkan Sekmen, Erzurum`un başa güreşeceğini, kentte yeni Koca Yusuf`ların yetişeceğini ifade etti. Sekmen, “Bugün gelinen noktada insanlık tarihi kadar eski bir spor dalı olan güreşte de artık başa güreşen bir konuma ulaştık. Nice yiğitleri er meydanına çıkaran ata sporumuzun gelişmesine destek olmak elbette bizim boynumuzun borcudur. Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak tıpkı geçmişte olduğu gibi yiğitlik ve güçleriyle dünyayı titreten yeni Koca Yusuf`ları, Kel Aliço`ları ve Yaşar Doğu`ları Türk sporuna kazandırmayı hedefliyoruz” dedi. “Atalarımızdan bizlere kalan en büyük miras güreşte, kent bazında sağlam ve sistematik bir ilerlemeyi esas alıyoruz” diyen Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı:
“Güreş Eğitim Merkezi ve kulüplerimizde yetişen yeni yetenekleri kurumların bünyesine alarak onların sportif ihtiyaçlarını karşılamayı planlıyoruz. Spor Şube Müdürlüğümüz tarafından yapılan araştırmalar neticesinde kentin spor analizi detaylandırılıyor. Göreve gelir gelmez lokal bir algıdan sıyrılarak uluslararası şampiyonalara yöneldik. Palandöken Karate Turnuvası 25 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. Bugün burada 7 ülkenin katılımı ve yaklaşık 800 sporcunun iştirakiyle yine uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Erzurum; bu ve buna benzer nice büyük şampiyonaları üstlenecek.”
Altın kemer Başpehlivan Gör`ün oldu
Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri 14 siklette yapıldı. Yıldızlar, Büyükler, Başaltı ve Başpehlivan kategorisinde yapılan güreşlerde Sait Bingöl`ü yenen Erzurumlu milli sporcu Kenan Gör, hem Başpehlivanlığı kazandı hem de altın kemerin sahibi oldu. Gör, altın kemeri Başkan Sekmen`in elinden aldı. Karakucak güreşlerinde dereceye girenlere madalya ve altın verildi. Sekmen, dev organizasyona katkı sağlayan kişi ve kuruluşlara plaket verdi. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri`nde dereceye girenler şu isimlerden oluştu:
Yıldızlar
30 Kilogram
1-Hadi Kızılkaya
2-Miradze Nadiew
3-Emre Tahtacı
35 Kilogram
1-Burak Sinin
2-Ömer Kayaoğlu
3-Ahmet Türkmen
40 Kilogram
1-Muhammet Taşer
2-Emre Çiftçi
3-Mehmet Aydın
45 Kilogram
1-İbrahim Hınıslıoğlu
2-Esat Töre
3-Hüseyin Badak
50 Kilogram
1-Emin Kaya
2-Hakan Çolak
3-Kadir Yıldırım
55 Kilogram
1-Bülent Deveci
2-Halit Fırıncı
3-Mücahit Kardeş
60 Kilogram
1-Rıdvan Özbey
2-Ahmet Bozdoğa
3-Şamil Tohumcu
Büyükler
55 Kilogram
1-Emre Demircan
2-Arif Hüseyinow
3-Adem Bulduk
60 Kilogram
1-Nebi Uzun
2-Şerif Kılıç
3-Yunus Doğan
66 Kilogram
1-Yusuf Denekci
2-Coşkun Azizimow
3-Mahmut Bayoğlu
75 Kilogram
1-Ömer Çubukçu – Murat Ertürk
3-Kasım Koran
82 Kilogram
1-Adem Akbulut
2-Kubilay Akbaş
3-Kadir Özmen
Başaltı
1-Fırat Binici
2-Bekir Demirtaş
3-Samet Özarslan
Başpehlivan
1-Kenan Gör
2-Sait Bingöl
3-Fatih Yaşarcı

 

 

????????

????????

????????

????????

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.