Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Altında kafalar karışık

18.02.2013 Pts, 12:35

Altında kafalar karışık

Reklam

Son 6 ayın dip seviyesine kadar gerileyen altının güvenli liman olma özelliği tartışılmaya başlandı. Analistler, altın fiyatlarında düşüş trendinin derinleşerek sürmesinden endişe ediyor.

 

Küresel ekonomideki toparlanma sinyalleri, büyük yatırımcıların altın varlıklarını azalttıklarını gösteren raporlar ve hedge fonların altına olan ilgisinin azalmasının yanı sıra Asyapiyasalarındaki tatilin fiziki altın talebini azaltması geçen hafta altın fiyatlarını aşağıya iten ana unsurlar oldu.

 

Altı ayın dip seviyesine gerileyen altının güvenli liman özelliği tartışılmaya başlanırken, geçen yıl Eylül ayına 1.691,78 dolardan başlayan altının ons fiyatı geçen Cuma yaşanan sert satışlarla birlikte altı ayın en düşük seviyesi 1.598,21 dolara kadar geriledi.

 

Kapalıçarşı’da işlem gören külçe altının gram satış fiyatı 91,60 liraya, genelde Türk yatırımcısının tercih ettiği yastık altında biriken Cumhuriyet Altını 617 liraya kadar geriledi.

 

Analistler, ABD ekonomisindeki toparlanma belirtileri, Asya’daki tatilin fiziki altın talebini azaltması ve Çin’den altın fiyatlarını destekleyecek bir veri açıklanmamasının, küresel ekonomiye yönelik endişelerle altında alınan uzun pozisyonların çözülmesine neden olduğunu belirtiyor. Büyük yatırımcıların da satışa geçmesiyle sert düşen altında ilk desteğin 1.597 dolar, sonrakinin ise 1.530 dolar seviyesinde olduğunu kaydeden analistler, düşük seviyelerde merkez bankalarından gelebilecek altın talebinin fiyatları etkileyeceğine işaret ediyor.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.