Anasayfa > İz Bırakanlar > Alvar imamı Muhammed Lütfi Efe

12.07.2012 Per, 18:53

Reklam

 

 

Büyük din alimi, müzik dehası Alvar imamı Muhammed Lütfi Efe, 1869’da Pasinler ilçesine bağlı Altınbaşak (Kındığı) Köyü’nde dünyaya geldi.

 

Tahsilini babası Hüseyin Efendi‘nin yanında yaptı. Hasankale’nin Sivaslı Camisi’ne imam olarak tayin edildi. Erzurum’un Ruslar tarafından işgal edilmesi üzerine Tercan’a göç etti. Ermenilerin katliam yapmaları üzerine 60 kişilik bir müfreze kurarak çete savaşına girdi.

 

Daha sonra görev yaptığı Hasankale’ye müftü olarak atanmak istendi. Ancak, bunu kabul etmedi ve halkın aşırı isteği üzerine ilçeye bağlı Alvar Köyü’ne giderek burada 24 yıl imamlık yaptı.

 

Prostat rahatsızlığından dolayı 1939’da 12 Mart 1956’da hayata gözlerini yumdu. Cenazesi çok sevdiği Alvar Köyü’nde toprağa verildi. Fetullah Gülen veNaim Gölleroğlu’na da hocalık yapan Muhmmet Lütfi Efe’nin  bir müzik dehası olduğu ancak 2002 yılında Vatikan’da ortaya çıktı.

 

Türk dostu olarak bilinen ve 1935-1945 yıllar arasında İstanbul’da yaşayan Hıristiyan Aziz Ron Colliiçin Vatikan Üniversitesi’nde düzenlenen anma programında Efe’nin eserleri dinlendi. Büyük beğeni kazanan eserleri Hıristiyanlar ayakta alkışlandı.

Müzik uzmanı Erdoğan Sürat, Efe’nin eserleri, hakkında şu yorumu yapıyor:

 

Müziği Domajör Yapmış

 

“Bizim Avlarlı Efe, gazel okuyor. Burada hayret edilecek durum, gazeli domajör olarak okuyor. İmam, nereden domajörü öğrendi? Domajör batının alfabesi demek. Avrupalı bunların Anadolu’dan çıktığına inanmıyor. Bunu günümüzde, TRT repertuarına kulağı sayesinde Raci Alkır taşıyor. Türkiye, kendini batıya tanıtmak için trilyonlar harcıyor. Dünün imamı Avlarlı Efe, bugünün sanatçıları olan Tarkan ve İbrahim Tatlıses’ten daha kolay batıya ulaşıyor.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.