Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Amasya Üniversitesi Yeşil Enerjiye Geçti

07.11.2015 Cts, 9:24

Amasya Üniversitesi Yeşil Enerjiye Geçti

Reklam

Amasya Üniversitesi’nde iki yerleşke ve bir fakültede kurulan güneş enerjisi santrali ve rüzgar türbinleri ile birimlerin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt tarafından hazırlanıp Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) Yenilenebilir Enerji Küçük Ölçekli Mali Yardım Teklif Çağrısı kapsamında ‘Üretirken Öğreniyoruz’ adlı proje kapsamında, Fen Edebiyat Fakültesi çatılarına 200 kw şebeke bağlantılı uzaktan izlemeli güneş enerji santrali ve bir adet meteoroloji istasyonu, Merzifon yerleşkesine her biri 3,2 kw olan 2 rüzgar türbini ve Teknoloji Fakültesi yerleşkesine 1 tane 3,2 kw kapasiteli rüzgar türbini inşa edildi.

Yaklaşık 960 bin TL’ye mal olan projenin tamamen devreye alınmış olup, İpekköy yerleşkesindeki tesisin günlük ortalama bin 330 kw saat elektrik enerjisi ürettiğini ve proje bütçesinin yüzde 75’i olan 718 bin TL OKA tarafından hibe edilirken, yüzde 25’inin de Amasya Üniversitesi tarafından karşılandığını belirten OKA Dönem Başkanı Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, yatırım maliyetini yaklaşık 5 yılda amorti etmesi beklenen tesislerin tamamının ayrıca ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri için açık uygulama laboratuvarı olarak hizmet vereceğini, Amasya için ilk olan bu projenin teknik turizm anlamında Amasya’ya ayrıca katkı sağlamasının da beklendiğini söyledi.

Projenin ülke için de bir model uygulama niteliğinde olduğuna değinen Çomaktekin, “İlimiz ve bölgemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik farkındalığın oluşmasına büyük katkı yapmasını beklediğimiz proje, daha tamamlanmadan ulusal ölçekteki yayınlarda haber olmuş, sektör aktörleri tarafından ilgiyle izlenmiş, ilimizin tanıtılmasında rol almıştır. Son derece önemli olan bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Amasya Üniversitemiz ve ajansımız personeline teşekkür ediyor, üniversitemiz ve ajansımızın ortak çalışma kültürüyle yaşama geçirdiği bu model uygulamanın, tüm kurum ve kuruluşlarımıza örnek teşkil etmesini diliyorum” diye konuştu.

Projenin hayata geçmesiyle Amasya Üniversitesi’nin ’Yeşilırmak üzerinde yeşil enerjili üniversite’ kimliği kazandığını anlatan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay da, OKA Yönetim Kurulu toplantısı için şehre gelen Tokat Valisi Cevdet Can ve beraberindeki yetkililere İpekköy yerleşkesindeki tesisi gezdirdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.