Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Andımız Olsun

30.09.2013 Pts, 23:26

Andımız  Olsun

Reklam

Türküm, doğruyum, çalışkanım…

 

Ne güzel yazmış 30’lu yılların Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip. Seksen senedir dilimizden düşmeyen bu sözler, kulağımıza okunan ezanın ardından hafızalarda üst sıralardaki yerini aldı.Böylece Allah, Peygamber aşkı ile birlikte vatan ve millet sevdası yoğrularak inançlı birer Türk evlatları yetiştirildi senelerce.

 

 

Geçen yıl ”Andımızın” orta öğretim kurumlarından kaldırılmasından sonra, şu sıralar ilk okullardan kaldırılma haberi bazı medya kuruluşları tarafından cılız bir şekilde, bazıları tarafından ise yüksek bir sesle duyuruldu. Doğruluk payını öğrendiğimiz bugün birçoğunuz gibi şok oldum.Birkaç saat ağzımı açamadım, konuşamadım, hatta düzgün nefes bile alamadım.Bu rahatsızlığımı görünürde hava değişimine bağlasam da asıl olan sıkıntı ‘’ Türk’üm, doğruyum…’’ sözlerini eskisi kadar duyamayacak olmamızdı. Oysa Mustafa Kemal’in  ”Gençliğe Hitabesi” , Mehmet Akif’in ”İstiklal Marşı” ne kadar önemliyse Reşit Galip’in de ”Andımız” adlı eseri bizler için o kadar önemliydi. Çünkü Reşit Galip ruhu, Türklüğün gerekli sorumluluklarını her Türk evladına aşılamış, Vatanın geleceği için onlardan ilk sözü, ilk yemini almıştır ay yıldızlı bayrak altında ! Bu büyülü sözler 1933’ten bu zamana dedelerden toruna geçen en önemli miraslardandır. Dedelerimiz dahi okul önlerinde ‘’ Andımız’’ şerbetinden içmiştir! Bu mirasta ; ”Türk ismini yedi cihana duyurduk, sorumluluk bilin. Ülkü ve ilkelerinizden şaşmayın.Bırakmış olduğumuz saygınlığı ve sevgiyi yitirmeyin.Vatan bir coğrafya, bayrak ise bir bez parçası değildir.Bilin ve ona göre davranın ” demek istemiştir Reşit Galip.Peki hayatımız içerisinde önemli bir yer teşkil eden, sadece iki dakika süren bu sözlerin kime ne zararı vardı da okullardan kaldırılmayı hak etmişti ? Peki gelecek nesil, türklüğün, vatanın, bayrağın anlamını bilmeden Türkiye Cumhuriyetine nasıl fayda sağlayabilecek hiç düşünüyor musunuz ? Kafasında hala bir şeyleri şekillendirememiş yirmi yaş üzeri o kadar genç varken Andımız’ı bırakın kaldırmayı, liselerde ve üniversitelerde dahi okutmak, verilmesi gereken en önemli kararlar arasında olmalıdır !

 

 

 

 

Hatırlarsınız ! Üç yıl önce yine bu zamanlar en büyük Türk bayramı olan 29 Ekim törenleri kaldırıldı.Geçen sene ise andımız okulların bir bölümünde, bu sene de buna kalan kısım eklendi. Seneye kim bilir daha neler neler kalkacak. Belki İstiklal Marşı belki de Gençliğe Hitabe…Ne acıdır ki her geçen gün milli değerlerimizden bir bir kopartılıp benliğimizden uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Ne diyelim ? Her ne kadar ‘’ Andımız’’ eğitim kurumların da okunmaya uygun görülmeyip, fark ettirmeden elimizden alınanlar listesine eklense de, burdan Andımızı gereksiz görenlere, bir ilkokul çocuğu edasında, onurla ve gururla sesleniyorum :

 

 

 

“Türküm, doğruyum, çalışkanım,”

İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene!”

 

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Gürhan Özorhan

Seni sensiz yaşamanın müzik notalarını dile getirmişsiniz tebrik yiğidim.

01.10.2013, 10:23