Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Araçlara Kış Bakımı Uyarısı

02.11.2015 Pts, 13:25

Araçlara Kış Bakımı Uyarısı

Reklam

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yaşar Kuş, araçlarına kış bakımı yapmaları konusunda sürücüleri uyardı. Kuş, “Kış mevsimi geldi. Sürücüler artık araçlarına kışlık bakımı yapmadan yola çıkmasın” dedi.

Kış aylarına girildiğini ve araçların bakımlarının eksiksiz yaptırılması gerektiğini belirten Yaşar Kuş, “Araçlarda kışlık bakımlar çok önemlidir. Can ve mal güvenliği için sürücülerin gerekli tedbirleri almasında yarar var. Sürücülerin kış aylarında daha dikkatli olması gerekli. Araçlarda özellikle motor yağı, fren sistemi, akü, antifriz, lastik, silecek ve yürür aksamının tek tek elden geçirilerek kontrol edilmesi gerekli. Arıza olan kısımlar tamir ettirilmeli ya da yenisi ile değiştirilmelidir” ifadelerini kaydetti.

Kış şartlarında araç kullanmanın zor olduğunu da belirten Kuş, özellikle yeni araç kullanmayı öğrenen ve şehirler arası yolculuk yapmaya alışık olmayan sürücülerin zorunlu olmadıkça özel araçları ile yola çıkmaması gerektiğini belirtti. Araçların ne kadar donanımlı ve kış şartlarına hazır olursa olsun yapılacak en küçük hatanın büyük sorunlara yol açabileceğine de dikkat çeken Kuş, “Hem kendi hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamalıyız” dedi.

KIŞ LASTİKLERİ İÇİN DE UYARDI

Sürücüleri kış lastikleri konusunda da uyaran Yaşar Kuş, “Araçların türlerine göre kış lastiklerinin takılması konusunda Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu odalara genelge gönderdi. Gönderilen genelgede kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kamyonet, minibüs ve A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kış lastiği olması gerektiği belirtiliyor. Şoför esnafımızın yaptırımlara maruz kalmaması için konu ile ilgili uyarılarımızı önemle dikkate almalarını istiyoruz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.