Anasayfa > İz Bırakanlar > Arif Sağ

12.07.2012 Per, 18:58

Reklam

 

 

Türkiye’nin en büyük bağlama sanatçısı olarak gösterilen Arif Sağ, 1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesi Dağlı Köyü’nde dünyaya geldi. 3-4 yaşlarında babasının değirmenindeki Değirmentaşı ve su sesi Arif Sağ’ın dinlediği ilk orkestra oldu. 5 yaşında kavalla, 6 yaşında ise gramofon ve plakla tanıştı.

 

Sağ, bağlamayı 7 yaşında iken Erzincan’da ‘Kumaş Dede’nin dükkanında görür. Burası öyle bir dükkandır ki, bağrında Davut Sulari, Aşık Daimi, Ali Ekber Çiçek, Aşık Beyhani, Kemter Yusuf ve birçok müzik ustası yetiştirmiştir. 14 yaşına kadar aşıklık geleneğini öğrenip deyişler söylemeye başlayan sanatçı, sonraki yıllarda İstanbul’a gelir ve Aksaray Musiki Cemiyeti’nde Nida Tüfekçi‘nin öğrencisi olur.

 

İlk plağı “Gafil Gezme Şaşkın Bir Gün Ölürsün”ü 1963’te çıkaran sanatçı, 1965’de İstanbul Radyosu’na bağlama sanatçısı olarak girer. 1975’de kurulan “İstanbul Devlet Türk Müziği Konservatuarı”na öğretim üyesi olarak giren Sağ, halk müziği ve bağlama konusundaki akademik çalışmalarını da bu dönemde başlatır. 1982’de konservatuardan ayrılarak, kendi adına “Arif Sağ Müzik Evi”ni kurar. Bu arada Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu veYavuz Top gibi bağlamanın diğer ustalarıyla Muhabbet serisinin ilk albümünü hazırlar. Uzun bir zamana yayılan bu birlikte çalışma, beş albüm ortaya çıkarır.

 

1982 yılında İstanbul’da Şan Tiyatrosu’nda ilk‘Bağlama Resitali‘ni verir. Sonrasında bu dönemlerde Avrupa’nın bir çok ülkesi ile Uzakdoğu’da (Japonya’da) halk müziğimizi ve halk çalgımızı tanıtıcı çalışmalar yapar. Bağlamaya teknik bakımdan hakim olduğu kadar Arif Sağ’ın icrası, yerel tavırlar, repertuar ve duygu bakımın-dan da zenginliklerle doludur. Halk müziği ve bağlama alanında özgün arayışlarını yoğunlaştırarak sürdüren Arif Sağ, bir dönem (1987-1991) parlamentoda“milletvekili” olarak bulunan ilk sanatçıdır.

 

5 Mayıs 1996’da Almanya Cumhurbaşkanı SayınRoman Herzog‘un desteği ile Köln Flarmoni Orkestrası ile Köln Flarmoni Salonu’nda verdiği konserle Anadolu müziğinin batıya tanıtılmasına ciddi katkılar koymuştur.

 

1996 yılında Köln Senfoni Orkestrası eşliğindeErdal Erzincan ve Erol Parlak  ile birlikte Köln’de verdiği konser büyük ilgi görür ve yine aynı yıl Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen özel ödülü alır. Arif Sağ, sazında günlük yaşamın ekmek-su gibi doğal bir parçası sayılan Anadolu Aleviliği’nin “aşık-ozan”geleneği ortamında yaşaya-rak yetişmiştir.  

 

Son olarak 2000 Ocak-Şubat tarihleri arasında, İspanya’nın ünlü Flamenko gitaristi Toma Tito ile Avrupa’nın 12 ayrı şehrinde konserler vererek bağlamanın yurt dışında tanınmasını ve hak ettiği övgüyü almasını sağlamıştır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.