Anasayfa > 5'li Üst Haber, Siyaset > Arınç: Çevrecilerden dilerim

04.06.2013 Sal, 16:12

Reklam

Cumhurbaşkanı Gül’le görüşen Başbakan Vekili Bülent Arınç açıklamalar yaptı. Arınç, Gezi Parkı eylemleri için, “O ilk olayda, çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır, haksızdır. O yurttaşlarımdan özür diliyorum. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim ama sokaklarda tahribat yapanlar, sokaklarda insanların özgürlüklerine engel olmaya çalışanlara bir özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum” dedi.

 

Arınç’ın konuşması şöyle:

Şüphesiz Sayın Cumhurbaşkanımızla devam eden olaylar konusunda kendisinin görüşlerini almak istedim.
Gerek Cumhurbaşkanı, gerek muhalefet liderleri durumun normale dönmesi için çağrılar yaptılar.
Hiç kuşkusuz Cumhuriyet’imiz farklılıklarımızı zenginleştirmek üzere kurulmuştur. Gerek partimiz gerek hükümetimiz olarak farklılıklara saygı duyduk. Her seçim sonrası sayın Başbakanımız Türkiye’nin Başbakanı olacağını vurgulamıştır.

 

 

 

TÜM TALEPLERE AÇIĞIZ

Herkes bizi takdir etmek zorunda elbette değil ancak biz, bizi takdir etmeyenlerin de görüşlerine açığız. Herkes elbette bize oy vermek zorunda değil ama biz bize oy vermeyenlerin de talep ve beklentilerine duyarlıyız. Her bir vatandaşımızın sorumluluğu bizim üzerimizdedir her bir vatandaşımızın en temel insani hakkı, özgürlüğü, yaşam tarzı bizim sorumluluğumuz altındadır. Demokratik bir kültür içinde ve yasalar çerçevesinde ifade edilen tüm tepkilere, bütün taleplere sonuna kadar açığız. Yeter ki şiddet olmasın.

Şu anda hepimizin ve toplumun ortak arzusu, sokaklara huzur ve güvenin en önemlisi de sağduyunun hakim olması. Şunu memnuniyetle ifade etmekteyim ki iki günden beri takip ettiğimiz kadarıyla şiddet ya da vandallık içeren gösteriler artık süratle ivme kaybetmeye başladı. Şiddet içermeyen demokratik bir tepki olarak ortaya konan gösterileri saygı ve sağduyu içinde takip ettiğimizi söylemek isterim. Devletimiz, Hükümetimiz gelişmelere bütünüyle hakim durumdadır” dedi.

 

 

 

POLİSİN İLK GÜNKÜ TAVRI…

Şiddet içermeyen gösterileri saygı ve sevgiyle takip ediyoruz. Polisimiz tarafından gösterilerin ilk zamanlarında ortaya konan aşırı tedbir, haklı olarak tepki toplamıştır. Bununla ilgili incelemeler de idari yoldan başlatılmıştır. Ancak son 5 gündür polis, büyük bir fedakarlık içinde, vakar ve sağduyu içinde bu milletin bir evladı olarak, milletin kendi evlatlarına karşı son derece hassas bir konumdadır” dedi.

 

 

 

TOPLUMLA İNATLAŞMAYIZ

Her seçim sonrası başbakanımız kitlelerin karşısına çıkmış, oy verenlerin değil herkesin başbakanı olduğunu defalarca söylemiştir. Yaşam tarzları bizinm çok önemlidir. Kendi yaşadığımız sıkıntıları başkalarına yaşatmak bizim yapacağgımız bir iş değildir. Toplumla inatlaşacak bir anlayışın içinde olmayız. Herkes bizi takdir etmek zorunda değildir, biz bunların da talep ve beklentilerine kulağımızı kapatmayız.

HATAY’DAKİ ÖLÜM

Yanlış bilgilendirme olsa da meşru, haklı tepkilerini ortaya koymuştur.Bunlara büyük saygı duyuyoruz. Maalesef haklı başlayan eylem bugün çok farklı noktaya çekilmiştir.Bazı masum tepkiler marjinal gruplar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle Türkiye’nin ekonomisine büyük darbe vurmuştur. Bugün duyduğumuz bir haber bizi çok üzmüştür.Hatay’da Abdullah Cömert isimli bir genç yaşamını yitirmiştir. Bu gence allahtan rahmet, ailesine, ülkemize sabır diliyorum. Sosyal medya bu işi provoke etmek istiyor. Hayatını kaybeden gencin ateşli silahla ölmediği anlaşılmaktadır. Bir sert cisimle başı zedelenmiş olabilir ama kesin ölüm nedeni rapor sonra anlaşılacaktır. Cenaze töreni hepimizin üzüntüsüdür ama bundan başka bir sorun çıkarmak isteyenlere karşı  tüm tedbirlerimizi aldık.

 

 

 

ÖZELEŞTİRİ VERİRİZ

Ağaçların oradan sökülmemesi üzerine vicdani bir çevre duyarlılığı ile yola çıkan olayların geldiği noktayı görmek, akıl sağlığı olan herkesin düşünmesi gereken konudur. Gezi Parkı eylemine başlayanlar makul ve haklı tepkilerini ortayakoydular. Ancak daha sonra olayın geldiği nokta farklı bir yerdi. Şiddetin dili ile konuşulmaya başlandığında haklı talepler geride kaldı. Ankara’da kaldırım taşlarını sökmek, otobüslere saldırmak suretiyle ağır hasar meydana gelmiştir. Esnaf da olaylardan etkilenmiştir. Herkesin emeği ile oluşan varlıkların, kamu malının bu şekilde zarar görmesi bu ülkedeki herkese yapılmış bir haksızlıktır. Biz herkesin hükümetiyiz. Sandıktan çıkan sonuçları doğru okumak için ne kadar hassas davrandıysak bugün de öyleyiz. Özeleştirimizi yaparız, kimsenin şüphesi olmasın.

TÜRKİYE’NİN İMAJI ZEDELENDİ

Uluslararası basının olağanüstü ilgisi nedeniyle, Türkiye’nin imajı zedelenmiştir.Bugüne kadar ne kadar hassasiyuet içinde olduysak bugünden sonra da aynı hassasiyet içinde olacağız. Muhalefet partilerinin sağduyu çağrısında bulunmalarını rica ediyoruz. MHP ve BDP’nin baştan beri olan tutumunu takdir ediyoruz.

 

 

 

CHP’YE ELEŞTİRİ

CHP’ye Taksim’e destek için gittik sözlerine teşekkür ediyoruz ancak milletvekillerinin kışkırtıcı bir tavrı var. Kılıçdaroğlu’da üzerine düşeni yapacaktır. Gösterileri sabırla izleyen vatandaşlarımızdan daha fazla sabır bekliyoruz. Anne ve babalardan, çocuklarını kaostan uzak tutmalarını rica ediyoruz.İlgi ve fedakarlık bekliyoruz.

POLİSE TEŞEKKÜR

Türkiye bunların altından kalkacak güçtedir. Haklı taleplerini tepkilerini gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yorgun güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum.

 

 

 

GAZ SIKILMASI İŞİ ÇIĞRINDAN ÇIKARDI

3 ya da 4 ağaçın sökülmesi üzerine yurtseverler bir eylem başlattılar. Bu eylemler haklıdır, meşrudur. İçlerinde Sırrı Süreyya Önder de bulunuyordu. Emniyet güçlerimizin gaz kullanması olayları çığrından çıkartmıştır.

SORULAR-YANITLAR

Arınç bir soru üzerine gözaltında çok fazla insan olmadığını söyledi. Alınanların bir saat sonra serbest bırakıldığını belirten Arınç ‘Kimsenin uzun süre gözaltında kalmasını istemeyiz’ diye konuştu.

EKSİK, YANLIŞ YAPABİLİRİZ

Arıç bir başka soru üzerine ise  ‘Biz ülkeyi yönetirken yanlışta, fazla da , eksikte yapabiliriz. Yargısal denetime tabiiyiz.Olaylar başladığında daha net olarak bakabilseydik, bunun bir çevre eylemi olduğunu düşünebilseydik, böylesine bir güç gösterisine kalkılmasıydı bu üzücü noktaya gelinmezdi. Kamu görevlilerinin kademe kademe yanlış anlamaları, davranmaları sözkonusu olabilir.Bunun gereği yapılabilir’ diye konuştu.

 

 

 

ÜSLUP AÇIKLAMASI

Arınç olayların gelişiminde hükümetin üslubunun payı olup olmadığı sorusuna da şu yanıtı verdi:

‘Üslup şüphesiz önemli. Her birimizin kendisi için önemlidir.Bir insanın ne oldğunu anlamak için üslubuna bakmak lazım. Hepimiz yanlış yapabiliriz, sert ve kırıcı olabiliriz. bunu bir siyaset tarzı olarak seçenler bile olabilir. Ama siyasetçiye düşen olgun, kucaklayıcı olabilir.Elbette olaylar ilk başladığında çığrından çıkabileceğini düşünmüş, uyarmak için farklı bir üslup kullanmış olabilir. Ötekileştirici, ayrıştırıcı, özel hayata saldırı içermeyen bir üslup kullanılmalıdır.’

 

 

 

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm süreci sağlıklı gidiyor. Genelkurmay zaman zaman böyle açıklamalar yapar. 6 aydır Türkiye’de herkesin beklediği tablo yaşanıyor.

BİLGİ ALACAĞIM

Ankara’da ilk olaylarda yaralanan kişiye ilişkin bilgi alıp sunacağım. Polisler bu ülkenin yabancısı değil. Şehit olduklarında, gazi olduklarında en çok üzüldüklerimiz onlar.Aşırı şiddet kullanabiliyorlar. Pasif durumdalar.Kendi canları mevzubahis olunca gaz kullanmaları mümkün oluyor.

 

 

 

ÖZÜR DİLENİR Mİ?

Göstericilerin özür dilemesi talebine ilişkin soruya Arınç’ın yanıtı şöyle oldu:

-Çok haklı talebi varsa erdemdir özür dilemek. Ben sözünün eri bir insanım. Ben Bursa’da söyledim çevreci duyarlılıkla çıkan insanlara gaz sıkmak doğru değildir. Bu insanlara şiddeti tasvip etmiyorum.Burada neler yapılacağını doğru olarak anlatmak lazım. Bunu anlatacak biri lazımdı. Bu belediye başkanı olabilir, vali olabilir.Ben de eşimde itilmişlik, kakılmışlık duygusunu yaşadık ama hiç isyan etmedik, kavga etmedik. Demokrasi içinde mücadale ettik ve kazandık.

-Halkımızın kafa karışıklığını gidermek üzere, bu konuda iyi bir bilgilendirmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu konuda dava açan ve yürütmeyi durdurma kararını istihsal eden dernek yetkilileriyle de bugün ve yarın görüşeceğim. Onların taleplerini ve düşüncelerini de alacağım. Yine bu konuda ilk eylemleri başlatan arkadaşlarımızdan talep olursa, onların da olaylara hangi gözle baktıklarını dinleme imkanı bulacağım.

ÇEVRE DUYARLILIĞI OLAN EYLEMCİLER…

Arınç, konuşmasında şiddet uygulayan, kamu mallarına zarar veren göstericilere tepki gösterdi.  Arınç ‘İlk olayda çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır o insanlarımızdan özür diliyorum. Ama sokaklarda tahribat yapanlara özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum’ diye konuştu.

 

 

 

ABD TEPKİSİ

Arınç ‘BD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin tepkisine ne dersiniz’  sorusuna da şu yanıtı verdi:
‘Böylesi tepkileri ortaya koyanların sıkıntısı Ak Parti iktidarından memnun olmamalarıdır. Kerry ya da diğerleri kendi ülkelerinde böyle olaylar yaşandığında nasıl davranıyorlar? Ekonomik gücümüzü kıskanan bazı ülkeler böyle açıklamalar yapabilir. ‘

 

 

 

KAPATMAK ELİMİZDE

Bazı merkezlerden olayların yönlendirildiğini biliyoruz, asparagas haberler yapıldıklarını biliyoruz. Demokratik olduğumuzu buradan da anlayabilirsiniz. ABD’den bir telefonla bu olayların yönlendirildiğini görebilirsiniz. Bir kirlilik yaşatılıyor. Bunların hedefi olayların yatıştırılmaması. Hedeflerinde polisler var.İstersek bunları anında kapatabiliriz.
27 Mayıs olaylarından önce de aynısı oldu. Üniversite öğrencileri öldürüldü gömüldü gibi. Şimdi de internet üzerinden böyle saçmalıklar sürüyor. Olayların bittiği anda sağlıklı bir açıklama yapılır.

 

 

‘REFERANDUM YAPILABİLİR’
Mahkeme kararı sonrası gereken adım atılır. Karar gözetilerek değerlendirilemlerde bulunulacaktır. Zaten kesin bir proje yok. Her şey düşünce aşamasında. Burada ne yapılacağı konusunda net bir kararımız yok.  Bazen belediyelerimiz referandum yoluyla bile halk üzerinden anket yapılıyor. Şimdi de böyle bir yöntem yapılabilir. Ben desteklerim.

BAŞBAKAN’A SORMADIM

Arınç bir başka soru üzerine de ‘bu yaptığım konuşmayı Başbakan’a sormadım. Bu hükümetimizin düşünceleridir.Teyit almamıza gerek yok.Geçmiş yıllardan beri birbirimizi yakinen tanırız. Cumhurbaşkanı Gül’ün tavrını takdir etmek gerekir.Sürekli olumlu mesajlar veriyor’ diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.