Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber > Artık Erzurum’un Öz Tatlısı

11.07.2012 Çar, 21:21

Artık Erzurum’un Öz Tatlısı

Reklam

 

Erzurum Ticaret Borsası (ETB), uzun süreden beri devam eden “Kadayıf Dolması” Coğrafi İşaret Belgesi çalışmalarını sonuçlandırarak, Kadayıf Dolması’nın Erzurum’un öz malı olduğunu bir kez daha tescilledi.
Erzurum Ticaret Borsası’nın yaklaşık iki yılı aşkın bir süredir devam eden çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Erzurum iline özel bir tatlı çeşidi olarak bilinen ve bazı çevreler tarafından da kabullenilmeye çalışılan “Kadayıf Dolması” Erzurum Ticaret Borsasının girişimleri sonucunda artık Erzurum’un öz malı olarak tanınacak.
Kadayıf Dolması’nın Erzurum’a ait bir kalem olarak tanınması için çalışan ve bu çalışmalar sonucu Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanlığı’na yapılan başvurunun kabul edilmesinin ve akabinde verilen Coğrafi İşaret Belgesinin kendilerini, Erzurumlu esnaf ve vatandaşları memnun ettiğini vurgulayan, Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Hakkı Hınıslıoğlu, yapılan çalışmalar ve girişimler sonucu Erzurum’un önemli bir kalemini oluşturan bu ürün Tel kadayıf, Ceviz içi ve Şerbet kombinasyonu ile elde edilip daha sonra ikrama hazır hale getirilmektedir. Bu ürünün Erzurum’un geçmişinden bugününe kadar dünyanın her yerinden gelen yerli ve yabancı kişiler tarafından büyük bir beğeni ile tüketilmesi bizleri fazlası ile memnun etmektedir. İnşallah bundan sonraki süreçte “ Kadayıf Dolması “ üretim ve pazarlama sürecinde de daha iyi bir hizmetin sunulması için her türlü destekleyici adımların atılacağını belirtti.
Borsa Başkanı İ.Hakkı Hınıslıoğlu,”Yapılan bu çalışma ile Erzurum’un ve Erzurumlunun öz malı olarak bilinen ve üretimi yapılan Kadayıf Dolmasının uzun süren çalışmalar sonucunda Erzurum’a kazındırdığımız için mutluyuz. Yapılan bu çalışma ile artık Erzurumlu üretici ve esnaf , genel nitelikleri itibariyle ünü, üretimi, gibi bir takım yerel niteliklerine bağlı olarak ülkemiz ile özdeşleşmiş belli bir üne kavuşmuş olan Kadayıf Dolmasının korunmasını sağlamış olacaktır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.