Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Atatürk Üniversitesi’ne çağrı

25.09.2013 Çar, 14:18

Atatürk Üniversitesi’ne çağrı

Reklam

Eylül ayının yavaş yavaş son bulduğu şu günlerde birçok ilimizde  üniversiteler için eğitim-öğretim yılına ” merhaba ” denildi. Atatürk Üniversitesi ise bu sene birçok üniversiteye oranla tatilinde geciktiğinden, doğal olarak açılışında da geç kalmış oldu.

 

Pazartesi günü başlayan ders kayıtlarının bu hafta son bulacağını duyuran üniversite yetkilileri, muhtemelen önümüzdeki hafta ders başı yapacak. Yani bayrama on gün kala gibi bir süre de, üniversitemiz ” start ” diyecek. Merak edilen nokta ; Şehir dışında ikamet eden öğrenciler bayram üstü on gün için mi git gel yapacak ?

 

Seksen bin kişilik öğrenci kayıdı ile Türkiye’nin en kalabalık ikinci üniversitesi olan üniversitemiz, normal zamanda bile yoğunluk yüzünden ulaşım sorunu yaşarken, bayram zamanı onlarca genci, onlarca aileyi ne yazık ki mağdur durumda bırakacak. Peki ! Durumu olmayan gençler ne yapacak ? Bayram’ı ailelerinden ayrı bir şekilde Erzurum’da mı geçirecekler ? Bu duruma kimin yüreği dayanır ?

 

Erzurum’a döndüğüm günden beri gerek internet hesabımdan gerekse telefon üzerinden, genç arkadaşların bu konuda ki çaresizliğini dinledim.Hepsi belirsizliğini koruyan bu durum için çıkış yolu arıyordu. Üniversitemiz bu konu hakkın da elbette birşeyler düşünüyordur ama bilgilendirme konusundaki yetersizliğinden dolayı malesef kimsenin yarasına merhem olunamıyor. Haliyle bu durum öğrenci de paniğe yol açıyor. Kimisi bilet bulamam korkusundan erkenden biletini alıyor, kimisi bir haber diye beklerken ne okuluna yetişebiliyor ne de ağız tadıyla tatilini yaşayabiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu konuda aldığım telefonlardan dolayı kendimi bir an Atatürk Üniversitesinin bedavaya çalışan Basın danışmanı hissettim.

 

Evet Sayın yetkililer  ! Hepinizin bildiği üzere, zamanında sağ-sol meseleleri yaşanmış.Sol kesimin hüküm sürdüğü yerde sağcı gençlerin, sağcı kesimin hüküm sürdüğü yerlerde solcu gençlerin önüne setler çekilmiş.Namaz’a gidecek olanların önlerine geçebilmek için o vakitlere dersler koyulmuş ve de derslere katılmaları mecbur kılınmış. Amaçları o öğrencilere zorluk çektirip, inandıkları yoldan caydırmakmış. Yine aynı şekilde son yıllar bazı kurumlar da öğrenciler farklı alışkanlıklar edinmesin, bildiklerini okumasınlar diye bazı eğitimcilerin kendi kaplarının şeklini vermeye çalıştıklarını yıllardır gözlemleyebiliyoruz.

 

Şimdi soruyorum size ! Kurban bayramında evinin yolunu tutamayan gençler neler düşünecek ? Kafalarında neler yazıp, çizecekler düşünebiliyor musunuz ? Yanlış bir karardan dolayı insanlar, belki okuyacağı okulu, belki de okuyacakları şehiri hiçbir zaman sevemeyecekler.

 

Gençlerimizi mağdur, annelerini eksik, babalarını ise yol parası veremediğinden boynu büyük bırakmamak adına Atatürk Üniversitesi yetkililerini Kurban Bayramını göz önünde bulundurarak, üniversitenin açılışıyla alakalı açıklama yapmaya davet ediyor, tüm öğrenci arkadaşlara başarılar diliyorum.

YORUMLAR

Toplam 9 yorum bulunmaktadır.

talat sarıaslan

güzel diyorsunda kardeşim esnaf bittti zaten sehirden askerıye boşaldı üniversite öyrenciside olmadımı sehir ekonumısı cökmüş oluyor

25.09.2013, 14:25
Zeki Basaran

İşte tamda bu bütün hislerimizi yazılarda tamamen dile getirdiğiniz için çok teşekkürler muhteşem bir çağrı umarım yöneticiler bunu göz önünde bulundurur

26.09.2013, 0:13
zafer demir

erzurumda ev kirası öğrenci isen %30 ekstra oluyor. evin durumunu nasıl derseniz . kısaca özet :Can evli misin ŞAHIS:evet EV SAHİBİ : bu ev size gitmez ( öğrenciysen gider)
bu zihniyet bitsin ilk önce.

26.09.2013, 9:30
Özlem

Talat Bey, Erzurum’un esnafını öğrenciler mi düşünsün? Biz de 10 gün için yol parası vermek istemiyoruz. Siz de biraz insaflı olun da Erzurum’un tek geçim kaynağını öğrenci olarak görmeyin!

26.09.2013, 15:09
emirhan bedir..

inş bu yazı dikkate alınır …

26.09.2013, 19:19
ebru sönmez

bir üniversite ne kadar cazip ve olanakları ne kadar genişse; öğrencinin ufkunu ne kadar açabiliyorsa işte o zaman değerlidir. işte üniversite okumanın artı tarafı da budur. büyük bir potansiyel olmasına rağmen öğrencinin bu kadar negatif kalması Erzuruma özgü bu künt bakış açısının bir ürünüdür ve bu erzurumun en büyük kaybıdır. Atatürk üni. mezunu olarak hala hiç bir şeyin değişmemiş olması ve bu şehrin yerinde saymakta ısrarcı tavrını son derece yersiz ve çağdışı buluyorum.

26.09.2013, 19:41
hasan

bu durumun düzelmesi için çalışanların düzeltilmesi lazım öğrenci işlerinde koku oluyo diye kapı kilitleniyo öğrenciler kapalı sanıp geri dönüyo… telefonlar meşgule bırakılıyo çok kişi arıyo diye … bu zihniyetmi düşünecek öğrencinin mağduriyetini.

27.09.2013, 0:58
Mustafa Günal

92 mezunuyum aynı çileleri bizde çektik hala düzelmemiş mi ?

29.09.2013, 0:07
çöksün ……… … . ….. .

5 yıldır oradayım ne zaman yüzümüzü güldürdü ki …….. şimdi güldürsünler… ben bir dönem uzattım bir ,,,,,,,, ,,,,,,,, yüzünden… gitmiyorum sınavlara gidecem sadece… özellikle iktisadi bilimlerde okuyanlar gitmeyin okula.. gidin bir yerde çalışın para kazanın… 5 senede biter…. bırakın boş hayalleri… çalışana her yer üniversite…

29.09.2013, 14:34