Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber > Avukat Çuhacı’dan, Önemli Bir Eser

01.04.2014 Sal, 18:23

Avukat Çuhacı’dan, Önemli Bir Eser

Reklam

Erzurumlu Avukat Mustafa Çuhacı, yazdığı ‘Hekimin hakları ve yükümlülükleri’ isimli kitabı ile sağlık hukuku alanına önemli bir eser kazandırdı. Avukat Mustafa Çuhacı,”Bu kitap hekimlerimizin mesleklerini icra ederken karşılaşabilecekleri hukuki sorunları ve bunlara karşı nasıl önlem alınması gerektiğini anlatıyor” dedi.

 

Ceza Hukuku, Ticaret Hukuku ve Aile Hukuku alanlarında uzman olan Avukat Mustafa Çuhacı, mesleki kariyerine bir de kitap devam ekledi. ‘Hekimin hakları ve yükümlülükleri’ isimli bir kitap yazan Avukat Çuhacı’nın, Güneş Tıp Kitabevleri’nden yayınlanan eseri piyasaya sunuldu. İstanbul ÜniversitesiHukuk Fakültesi mezunu olan Çuhacı, mesleğine Ankara‘da Evrensel Hukuk Bürosu’nda devam ediyor. Aynı zamanda merkezi Ankara‘da bulunan Sağlık Hukuk Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olan Çuhacı, yazdığı yeni kitabıyla sağlık hukuku alanına önemli bir eser kazandırmış oldu. İçeriğinde, hekimin hakları, hekimin hukuki ve cezai sorumluluğu, hastanelerin hukuki ve cezai sorumluluğu, ebe, hemşire ve diğer sağlık personelinin hukuki ve cezai sorumlulukları, örnek dava ve yargı kararları, sözleşme, hasta seçme-reddetme, onam formlarıyla ilgili bilgilendirme, hekimlere yönelik suç teşkil eden eylemler, hukuki yardım almanın önemi gibi konulara yer verilen kitapta, bu konular Yalın bir dille anlatılıyor. Çuhacı, hekimlerin çalışma koşulları, mesai saatleri, hekim başına düşen günlük hasta sayısı, sağlık çalışanlarının sayısal yetersizliği, fiziki ve fiili imkansızlıklar gibi olumsuzlukların yanında, emeklerinin karşılığını da alamadıklarını söyledi. Avukat Çuhacı, “Ne acıdır ki hekimlerimiz, art niyet taşımamakla birlikte kaşesini kullandırmanın veya hasta görmeden reçete yazmanın ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçunu oluşturduğunu, 3 ile 5 yıl arasında hapis cezası istemiyle Ağır Ceza Mahkemeleri’nde yargılanabileceklerini bilmemektedirler. Bilseler dahi, idari amirinin veya hocasının ricasını kıramayarak kendilerini tehlikeye atmaktadırlar. Hekimlerimiz bazen de rutin hasta muayene ve reçete yazma işlemi yaparken, art niyetle hareket eden bir hasta veya eczane çalışanı ya da bir tıbbi malzeme tedarikçisinin de mağduru olabiliyorlar” dedi.

 

 

 

Avukat Mustafa Çuhacı, yazdığı bu kitapta, hekimlerin mesleklerini icra ederken karşılaşabilecekleri hukuki sorunları ve bunlara karşı nasıl önlem alabileceklerini sade ifadelerle anlatmaya çalıştığını belirtti. Çuhacı, “Tüm hekimlerin güncel pratik hukuk rehberi niteliğindeki kitap, sağlık hukuku alanında önemli bir boşluğu dolduracak” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.