Anasayfa > Sağlık, Yaşam > Bademcik ameliyatlarında ‘thermal welding’ yöntemi

28.01.2017 Cts, 11:00

Bademcik ameliyatlarında ‘thermal welding’ yöntemi

Reklam

Bademcik ameliyatlarında uygulanan ’termal welding’ adlı yöntemle ameliyat süresi kısalıyor ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar en aza indirgeniyor.

Medicana International Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanları Opr. Dr. Suat Albayrak, thermal welding yöntemi ve faydaları konusunda bilgiler verdi.

Bademcik enfeksiyonları

Opr. Dr. Suat Albayrak, “Bademcik enfeksiyonları bazen kronikleşebilir ve bu zeminde akut ataklara neden olabilir. Kronikleşmiş bademcik enfeksiyonu oluşturduğu potansiyel komplikasyonlardan dolayı önemle ele alınmalıdır. Bunlar arasında romatizmal ateş, kalp kapakçığı hastalıkları, böbrek hastalıkları önem taşımaktadır. Uyku bozuklukları da yine solunum problemi oluşturan, uykuda geçici solunum durmaları yani apneler ile karakterize dönemler meydana getiren komplikasyonlardır. Tanıda çocuk yaş grubunda aileden alınan bilgiler çok önemlidir. Atakların sıklığı, şiddeti, tıkanıklık bulguları, uykudaki solunum problemleri tanı ve tedavi seçeneğinin belirlenmesinde çok önemlidir. Buna ilave olarak muayene bulguları ve kan tetkikleri de önemlidir” dedi.

Bademcik ameliyatının gerekli olduğu durumlar

Bademcik ameliyatının gerekli olduğu durumlar hakkında bilgi veren Albayrak, “Tıkayıcı belirtiler (bademcikler büyüyerek solunum yolunu tıkayabilir), uyku ile ilgili solunum problemleri (horlama, uyku apne sendromu), bademcik apsesi, yılda ortalama 4-5 kez bademcik enfeksiyonu geçirme, romatizmal ateş, kalp kapakçık hastalığı, böbrek rahatsızlığı gibi komplikasyonlar sayılabilir. Klasik bademcik ameliyatı genel anestezi altında, bademciklerin, kapsülüyle birlikte disseksiyon yöntemi ile çıkarılması şeklindedir. Bademcikler kan dolaşımı fazla olan dokulardır. Bu yüzden ameliyat sırasında ve sonrasında kanama ihtimali vardır” diye konuştu.

Thermal welding nedir, faydaları nelerdir?

Opr. Dr. Suat Albayrak, thermal welding ve faydaları hakkında şunları söyledi: “Hastanemizde yepyeni bir yöntem olan thermal welding ile bademcik ameliyatını çok daha rahat yapmak mümkün olmaktadır. Thermal welding, operasyon esnasında ısı enerjisi ile ameliyat alanında kanama kontrolünü sağlar ve daha sonraki dönemde doku iyileşmesini hızlandırır. Bu yöntem ameliyat esnasında kanamayı engellediği için, ameliyat süresini ve anestezi süresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Thermal welding, ameliyat esnasında önemli ölçüde rahatlık sağlarken ameliyat sonrası dönemde kanama riskini de ortadan kaldırarak ikinci bir uygulamayı ve bunun getirdiği zorlukları önlemektedir. Ayrıca, ameliyat sonrası dönemde yine çok önemli bir problem olan ve yaklaşık 10 gün kadar süren ağrı şikayeti de önemli ölçüde azalmıştır. Sonuç olarak hasta açısından thermal welding yöntemi, ameliyat sonrası dönemde hastanın toleransını artırırken önemli derecede konfor sağlar. Thermal welding; etkin, kolay ve tolere edilebilir, yepyeni bir tonsillektomi tekniğidir.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.