Anasayfa > 5'li Üst Haber, Bölge > Bakan Yılmaz Kars’ta acılı ailelerle buluştu

20.03.2014 Per, 11:55

Bakan Yılmaz Kars’ta acılı ailelerle buluştu

Reklam

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)Kars Bölge Müdürlüğü’ne yapılan saldırıda hayatını kaybedenlere ‘başsağlığı, çalışanlara ‘Geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Saldırı sırasında rehin tutulan tuvalete saklanarak kurtulduğunu anlatan Ahmet Akın Atasoy, “6 kişinin öldürülmesi 40 saniye sürdü” dedi.

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile TÜİK Başkanı Birol Aydemir, bugün sabah saatlerinde çalışanlarla bir araya geldi. Hayatını kaybeden 6 kişinin ailesi ve çalışanlarla TUİK’in yanındaki Serhat Kalkınma Ajansı’ında (SERKA) gerçekleşen buluşmada, çalışan ve ölenlerin yakınları gözyaşlarını tutamadı. Olay yeri inceleme ekipleri tarafından mühürlendiği için SERKA’da gerçekleşen dramatik buluşmada Bakan Cevdet Yılmaz, Vali Eyüp Tepe ve TÜİK Başkanı Aydemir, acılı ailelere ‘başsağlığı’, çalışanlara ise ‘geçmiş olsun’ dedi.

 

 

KATLİAMIN TANIĞI O ANI ANLATTI

Saldırıdan şans eseri kurtulan katliam tanığı Ahmet Akın Atasoy yaşadığı dehşet dolu anları TÜİK Başkanı Birol Aydemir’e anlattı. TUİK Başkanı Aydemir’in elini tutarak dinlediği tanık Atasoy o dehşet dolu anları bir daha yaşadı. Ahmet Akın Atasoy tuvalete kaçarak saldırıdan kurtulduğuna dikkati çekti. Veysi Erim’in kendi odasına gelinceye kadar 8 el silah sesi duyduğunu söyleyen Ahmet Akın Atasoy, “Beni Allah korudu, bir köşede sessizce bekledim. 6 kişinin öldürülmesi 40 saniye sürdü. Ben orada öldürülmemek için tam 1 saat bekledim. Polisler seslendiğinde korkumdan onlara cevap bile veremedim” diye konuştu.

 

 

TÜİK Başkanı Birol Aydemir ise “Allah saklamış sizi diyecek bir şey yok. Lafın bittiği yerdeyiz” dedi. Toplantı salonuna giren ölenlerden birinin babası, “Allah cennetiyle mükafatlandırsın. Hepimizin başı sağ olsun” diyerek oğlunun mesai arkadaşlarına sarıldı ve ağladı.
Katliam olayı dün saat 08.30’da Atatürk Caddesinde bulunan TÜİK’e ait 3 katlı binanın orta katında meydana geldi. TÜİK’te 1.5 yıllık memur olan sosyolog Veysi Erim (33), üç şarjörü olan Glock marka tabancayla çıktığı Bölge Müdürü katında katliamı gerçekleştirdi. Diyarbakırlı olduğu ve psikolojik sorunları bulunduğu ileri sürülen Erim, Bölge Müdürü Mehmet Tolon (61), Şube Müdürü Osman Ay (49), İdari Mali İşler Sorumlusu Ramazan Haydar (32), Veri Hazırlama Kontrol memuru Abdulnaci Çolak (39), istatistik memuru Ahmet Onur Banker (32) ve anketör Saffet Karaçay’ı (29) öldürdü. İçerden kapıyı kilitleyen Veysi Erim, polislerin gelmesinden kısa bir süre önce olayda kullandığı tabanca ile intihar etti.

 

 
Bölge Müdürü sekreteri evli ve 2 çocuk annesi Neslihan Çelik Koca, karnını sıyıran kurşunla hafif yaralı, 2 kurum görevlisi de odada saklanarak şans eseri ölümden kurtuldu. Olaydan sonra Erzurum’a getirilen cenazelere Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabaha kadar otopsi yapıldı. Daha sonra cenazeler memleketlerine gönderilmek üzere Kars’a götürüldü.

 

NEVRUZ KUTLAMALARI İPTAL
Kars Valiliği, kentte yarın yapılması planlanan nevruz etkinliklerinin dün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürlüğü’ne yapılan ve 7 kişinin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, yarın yapılması planlanan “Nevruz Bahar Bayramı” etkinliklerinin dün TÜİK Kars Bölge Müdürlüğünde meydana gelen olay nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

Kars’ta dün sabah saatlerinde meydana gelen olayda, Atatürk Caddesi’ndeki TÜİK Bölge Müdürlüğü’ne gelen ve kurumda sosyolog olarak görev yapan Veysi Erim (33), bölge müdürü Mehmet Tolon’un da aralarında bulunduğu 6 kişiyi silahla öldürmüş, bir kişiyi yaralamış, görevlilerin ikna etmeye çalıştığı sırada intihar etmişti.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.