Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > Balatlı: “Hayır Kelimesi Üzerinden Provokasyon Yapıldı”

06.11.2015 Cum, 14:00

Balatlı: “Hayır Kelimesi Üzerinden Provokasyon Yapıldı”

Reklam

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa İl Başkanı Tanju Balatlı, “Manisa’da yemeyen, Manisa’da içmeyen, Manisa’da hiç bir sorumluluğu olmayan insanların oylarıyla Manisa’da 5. sıra milletvekilliği belirlendi” dedi.

MHP Manisa İl Başkanı Tanju Balatlı gazetecilerin 1 Kasım Genel Seçimleriyle ilgili sorularını yanıtladı. 1 Kasım seçimlerinde oyların düşmesi nedeniyle parti içinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik tepkilerle ilgili konuşan Balatlı, “Şu an beklediğimiz sonuçların altında bir sonuç aldığımız için insanlarda moral bozulması var. Milliyetçi Hareket Partisi 46 senelik bir partidir. Bir spor kulübü bir yardım derneği değildir. Milliyetçi Hareket Partisi’nin bir tüzüğü vardır. Ondan önemli bir gelenek vardır. Bu gelenekler içerisinde biz dışarıda Genel Başkanımızı ve Genel Başkanlık makamını tartıştırmayız. Genel Başkanlık makamının tartışılacağı yer kongrelerdir. Herkes çıkar aday olur kendini ortaya koyar ondan sonra da bu doğrultuda gider. Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde ne badireler geçirdi böyle olmadı” dedi.

Balatlı, “Bazı il ve ilçe örgütlerinde Bahçeli aleyhine imza kampanyalarının başlatıldığı duyumları” ile ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi: “Böyle bir imza kampanyası yok. Türkiye’de her şeyin tüzüğü var. Tüzüğe göre hareket etmek zorundasınız. Bu arkadaşların tüzüğü çok iyi bilmeleri gerekiyor. Siz imza topluyorsunuz. Bunun için önce sizin temsil makamında olmanız gerekiyor. Genel Kurula gidilir. Kurultayda konuşulur. Seçim yapılması gerekiyorsa seçim kararı alınır. Sonra seçime gidilir. Ama siz dışarıda 10 kişiyle 20 kişiyle imza toplayacaksınız. Hangi vasfa göre topluyorsunuz? Hangi vasfa göre oy alacaksınız?”

“HAYIR KELİMESİ ÜZERİNDEN PROVOKASYON YAPILDI”

Balatlı, 1 Kasım seçimlerinde gözle görülür bir oy düşüşünün kişilerden ya da adaylardan kaynaklanmadığının altını çizdi. MHP’ye yönelik Türkiye genelinde bir algı operasyonu yapıldığını savunan Balatlı, şöyle konuştu: “Düştükten sonra takımın ilk 11’i hakkında çok şey söyleyebilirsiniz. Şu olup şu olmasaydı iyi olurdu, bu olsaydı iyi olurdu gibi herkesin farklı varyasyonları vardır. Ama bu genel yapı itibariyle Türkiye kötüydü. Türkiye’de algı operasyonuyla yönetilen bir sistem var. Kişilerden kaynaklanan bir eksiklik ya da milletvekilleri adaylarından kaynaklanan bir eksiklik değil. Tabi ki vardır. Belli ölçülerde ama en büyük kayıp genel konjonktürden bir algı operasyonundan kaynaklanıyor. Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde kullanılmayan ’Hayır’ kelimesi üzerinden provokasyon yapıldı. Ve biz bunu gittiğimiz yerlerde savunmak durumunda kaldık”

“SEÇİM SİSTEMİMİZE AYKIRIDIR”

Yurt dışından gelen oylarla birlikte AK Parti’nin Manisa’da 5. milletvekilliğini çıkarmasını değerlendiren Balatlı, “Manisa’da yemeyen, Manisa’da içmeyen, Manisa’da hiç bir sorumluluğu olmayan insanların oylarıyla Manisa’da 5. sıra milletvekilliği belirlendi. İşte sorgulamanız gereken bu. Kimse bu konuda bir şey söylemiyor. Yurt dışından gelen oylar. Burada hiç yaşamayan buranın gerçeklerini bilmeyen bir kişinin nasıl geleceğini, nasıl buranın siyasetine şekil verebilir? Bu gerçek bir demokrasi tarzı mı? AKP oturduğunda farklı varyasyonları düşünerek siyaset yapıyor ve ona göre hamle yapıyor.”

MANİSA’YLA ALAKASI OLMAYANLARIN OYLARI

Saf demokrasiye inanan bir Milliyetçi Hareket Partisi olduğunu anlatan Balatlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Ve size hiçbir etki yapmadan anlatıyorum. Manisa’da yaşamayan birisinin Manisa milletvekili belirlemesini bu halk doğru buluyor mu bulmuyor mu? AKP bunu düzenledi, sandık üzerine geldiğini siz de biliyorsunuz. Fonların dağıtıldığını. 5 bin ile 7 bin lira arasında kişiler üzerinden postane üzerinde yardım adı altında belli kişilere para dağıtıldığını biliyoruz. Ben bunları dillendirmek istemiyorum. Kaybedilmiş bir seçimin hezeyanı değil bunlar gerçek. Bir milletvekili seçilme şansını biz kaybettik. Nasıl kaybettiğimiz ortadadır. Ben 525 oyla kaybettiğimi söylüyorum ama diyorum ki 14 bin 700 oy yurt dışından Manisa’yla hiç alakası olmayacak şekilde verilen oylarla Manisa’nın kaderi belirlendi. Ben hukukçu değilim ama bu bizim seçim sistemimize Anayasamıza aykırıdır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.