Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Başbakan: Siyaseti bırakır giderim

12.05.2013 Paz, 19:09

Başbakan: Siyaseti bırakır giderim

Reklam

Hatay Reyhanlı’daki saldırıyı değerlendiren Başbakan Erdoğan, Türkiye’yi Suriye batağına çekme amacı taşıdığını kaydetti, “Bu tuzağa düşmeyeceğiz” dedi. Erdoğan Suriye politikasına yönelik eleştiriler içinse “Banyas’ta katledilen bebekler için susmaktansa Başbakanlığı bırakır giderim” dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı’nın düzenlediği “Analar Ağlamasın” temalı Anneler Günü programına katıldı. Erdoğan özetle şunları söyledi:

 

 

-İlk andan bakanlarımız, arkadaşlarımız orada bulundu, irtibat halinde olduk. Saldırının hemen ardından bütün imkanlarımızla çalışmalarımızı yoğunlaştırdı. Sağlık Bakanlığı’mızın tüm birimleri teyakkuza geçti. Tüm imkanlar seferber edildi. Güvenlik ve istihbarat birimlerimiz hadisenin aydınlatılması için çalışmaları anında başlattı. Allah’ın izniyle, sabrla, soğukkanlılıkla, birlikle, beraberlilikle, tek yürek olarak bu acıların yaşanmasının da önüne geçeceğiz. 

 

 

 

 

-İlgili bakanlıklarımız ve kurumlarımız hem ihtiyaçların karşılanması hem hadisenin aydınlatılması için çalışmalarını sürdürüyor.

-Olayı haber aldığımız andan itibaren gelişmeleri izliyoruz. Gerekli talimatlar verilmiştir, veriliyor.

 

 

 

TUZAĞA ÇEKME ÇABASI VAR

-Türkiye’yi Suriye’deki kanlı bataklığa çekme amaçlı her türlü provokasyona karşı soğukkanlı olmak zorundayız. Büyük devlet, her türlü olayda soğukkanlılığını muhafaza eden, aklı selimle hareket eden devlettir.

 

 

 

-Suriye’de bu kanlı süreç başladığından bu yana, sınır ilçelerimize yönelik saldırılar, Cilvegöz’e yönelik saldırılarla Türkiye’nin adeta sabrı sınanıyor. Kaos çıkarılıp, fitne çıkarmaya çalışılıyor. Bizi çekmek istedikleri tuzağa düşmeyeceğiz. Suriye’deki mesele AK Parti’nin değil Türkiye’nin meselesidir. Düşürülen uçak, AK Parti’nin değil, Türkiye’nin uçağıdır. Şehit edilen polisleri, AK Parti’nin değil Türkiye’nin polisleridir. Askerlerimiz TSK’nın, bu milletindir. Alçakça katledilen masum insanlar AK Parti’nin değil Türkiye’nin vatandaşlarıdır.

 

 

 

AK PARTİ’Yİ HEDEF ALMAK AHLAKSIZLIK

-Bu tür alçakça saldırılar kaşısında adeta suçluyu korurcasına AK Parti’yi hedef almak tam anlamıyla fırsatçılıktır, Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürmektir. Bugün bir olmak beraber olmak zorundayız. Saldırılara karşı beraber fotoğraf vermek zorundayız. Bugün ben demiştim diye ortalıkta böbürlenme günü değildir. Suçlama, itham etme, içeride suçlu arama günü değil. Daha yaralar sarılmadan saldırganları unutmadan meseleyi siyasi araç haline getirmek günü değildir. Bunu yapmak en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır.

 

 

 

-Özellikle Hatay ilimizde, bir takım hassasiyetleri tahrik etmek suretiyle fitne çıkarılmak isteniyor. En başından bu yana bu tür girişimler karşısında serinkanlı olduk. Soğukkanlılığımızı muhafaza edeceğiz.Bizi çekmek istedikleri tuzağa düşmeyeceğiz.

 

 

 

-Bu saldırı Suriye politikamıza değil, birliğimize kardeşliğimize yöneliktir. Ey anneler biz sizi Allah için seviyoruz. Size olan sevgimiz, saygımız çok farklı… Anneyi kaybedenler annelerin önemini, kıymetini çok daha fazla bilirler.

 

 

 

-Bu saldırılar ateş içindeki bir ülkenin Türkiye’yi de çekmeye yönelik saldırılardır. Bu saldırılar eli kanlı Esed yönetminin Türkiye’deki uzantılarına fırsat verme niyetli, terör meselesini çözen Türkiye’ye yöneliktir. 

 

 

 

-Yakın zamanda Suriye’nin Banyas şehrinde insanın ruhunu sarsan manzaralara şahit olduk. Eşimle beraber orada şehit edilen anne ve çocukların fotoğraflarını gözyaşlarıyla baktık. Buradan annelere sesleniyorum: Yakın zamanda Banyas’ta en acımasız katliamlardan biri gerçekleştirildi. Annelerin gözü önünde çocuklar, bebekler katledildi. O manzarayı tarif etmek mümkün değil. Dünya bu yavruların öldürülmesi karşısında nasıl sessiz durur diye isyan ediyorum. Yanyana iki bebek, bir tanesi tıpkı anne karnındaki gibi büzülmüş, bir tarafı yanmış yatıyorlar. O görüntü ömrümün geri kalanında gözümün önünden gitmeyecek. Ben bu olanlar karşısında sesimi yükseltmeyeceksem olmaz olsun böyle bir siyaset, dış politika. Bu manzara karşısında susmaktansa siyaseti bu kürsüde bırakıp çekip giderim.

 

 

-Bize diyorlar ki, Suriye politikanızı değiştirin. Ne yapalım Suriye’deki yaşananları görmezlikten mi gelelim? Gidip Şam’da katliamı yapanlarla fotoğraf mı çektirelim? Bu millet tarih boyunca bebekler öldürülürken bize ne diyen millet olmamıştır. 

 

 

‘CENAZELERİ GECİKTİRİN’ DEDİLER

-Terörün de Türkiye düşmanlarının da Türkiye fotoğraflarının kirlenmesine izin vermeyeceğiz. Herkes soğukkanlı olmak, açıklamalarında dikkatli olmak zorundadır. Birilerinin Şam’daki kişiyle gönül bağı olabilir, birilerinin terör örgütüyle ilişkisi olabilir, birinin mezhep çatışmasını körükleyici sözleri olabilir ama biz bunlara fırsat vermeyeceğiz. Buradan vatandaşlarıma sesleniyorum: Lütfen bunlara karşı uyanık olun. Kışkırtıcı tavırlara lütfen prim vermeyin. Reyhanlı kardeşlerim biliyorum hüzün içinde kutladı. Birileri bu cenazeleri geciktiremez misin diye mesaj gönderdiler. Ama onlar bu oyuna gelmedi, İslam’a uygun şekilde toprağa verdiler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.