Anasayfa > Siyaset, Slayt Haber, Yaşam > Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na: Sadece sussun

10.10.2014 Cum, 12:51

Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na: Sadece sussun

Reklam

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sert eleştiriler yönelterek, “Onun aklına ihtiyacımız yok. Sadece sussun” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nun dün yaptığı açıklamalarına ilişkin, “Hükümetimiz, emniyet görevlerimiz, huzur içinde görevlerini yürütüp kamu düzeni sağlasınlar. Halkı tahrik etmesin. Bu ana muhalefet partisine yakışmaz. Dolayısıyla bu teklifleri ciddiye almak mümkün değil. Kılıçdaroğlu da bilsin ki onun aklına ihtiyacımız yok, sadece sussun” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ve beraberindeki Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile birlikte silahlı saldırı sonucunda ağır yaralanarak ambulans uçakla Ankara’ya getirilerek tedavi altına alınan Bingöl İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’i ziyaret etti.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Bingöl İl Emniyet Müdürü Ürker’i ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Başbakan Davutoğlu, hastaneden ayrılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“KILIÇDAROĞLU’NUN ELİNDE BİR BELGE VARSA ÇIKARSIN ORTAYA KOYSUN”
Bir gazetecinin” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu açıklama ve Kobani için yeni bir tezkere önerisinin” sorulması üzerine Başbakan Davutoğlu şöyle cevap verdi:
“Kılıçdaroğlu’nu anlamak mümkün değil. Dün yaptığı açıklamada sükûnet temkininde bulunuyor. Diğer taraftan açıkça hükümetimizi suçlayarak bu vandalizme gerekçe gibi gösterilen IŞİD’e yardım edildiği tezini tekrarlıyor. Açık söylüyorum Kılıçdaroğlu’nun yaptığı sorumsuzluktur. Kitleler, Türkiye IŞİD’e destek oluyor teziyle provoke edilirken, ülkemize karşı açık bir tuzak kurulurken, Kılıçdaroğlu bu tezi tekrar etmesi en tabirle sorumsuzluktur. Tarihe geçecek bu kritik dönemde yapılan bir ihanettir. Hiç kimse Türkiye’ye, IŞİD’in yardım ettiği tezini ispat edemez. Böyle bir şey yok. Bu defalarca devlet olarak açıkladık. Elinde Kılıçdaroğlu’nun bir belge varsa çıkarsın ortaya koysun. Bir belge olmadan bir ülkeyi, bir devlet, bir milleti böylesi bir itham altında bırakmak, sokağa dökülen insanları tahrik edercesine algı operasyonunu tekrar etmek ana muhalefet partisi liderine yakışmaz. Bugünler sınav günleridir.”

“KILIÇDAROĞLU’DA BİLSİN Kİ ONUN AKLINA İHTİYACIMIZ YOK. SADECE SUSSUN”
Kılıçdaroğlu’nun teklifini son derece komik bulduğunu aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:
“Peki, yarın IŞİD, Hasaki’ye saldırdığında ya da Halep’e saldırdığında her bir il için, her bir içe için ayrı ayrı tezkere mi çıkaracağız. Bir hafta önce yaptığı hatayı şimdi fark ediyor ve çark etmeye çalışıyor her zaman olduğu gibi. Ayrıca daha önce neredeydiniz? Türkmenler, Araplar katledilirken, PYD’nin tesiri altında olmayan Kürtler katledilirken neredeydiniz? Kılıçdaroğlu’nun tek bir çabası var; Esed’i korumak. Öyle bir tezkere çıksın ki Esed’e dokunulmasın. Nedir bu Esed’in kutsallığı Kılıçaroğlu da zihninde anlamak mümkün değil. Bütün bu facialar yaşanmışsa bunun sorumlusun Esed rejimidir. Açık söylüyorum, bir kez daha söylüyorum. Kılıçdaroğlu duymuyor ama duymayan kulağına bir daha seslenmek istiyorum. Türkiye IŞİD’e de, Esed rejimini de aynı ölçüde karşıdır. Eğer Kılıçdaroğlu elinde bir belge varsa, sorumlu bir devlet adamıysa çıksın Türkiye Cumhuriyeti şu görevlisi IŞİD’e şu yardımı yaptı desin. Eğer bunu ispat edemiyorsa lütfen sussun. Bari gölge etmesin bu kritik dönemde bıraksınlar. Hükümetimiz, emniyet görevlerimiz, huzur içinde görevlerini yürütüp kamu düzeni sağlasınlar. Halkı tahrik etmesin. Bu ana muhalefet partisine yakışmaz. Dolayısıyla bu teklifleri ciddi almak mümkün değil. Ayrıca ne yapıldığını da takip etmiyor. Mevzuatı da bilmiyor. Yen bir teklif getiriyor. Zarar görenlere tazminat için yasa teklifi getirilsin. O bunu düşünürken biz zaten o tazminat sürecini başlattık. Yardıma da başladık. ‘Başbakanlık Acil Destek Fonu’ diye bir fon var. Kılıçdaroğlu’nun yanındaki danışmanları da bilmiyor herhalde. Bu tür durumlarda zaten otomatik olarak devlet bütün imkanlarıyla terör saldırılarına mağdur olan vatandaşların yanındadır. Kılıçdaroğlu aklına çok çarpıcı bir fikir geldiğini zannettiği şeyleri biz uygulamaya koyuyoruz. Onun hayallerinin ötesindedir bizim uygulamalarımız. İlk gün tazminat için talimat verdik. Bütün vatandaşlarımızın zararları tazmin edilecek. Bu terör örgütü, onun arkasındaki provokatörler de bilecekler ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını sahip çıkma kudretine sahiptir. Kılıçdaroğlu da bilsin ki onun aklına ihtiyacımız yok. Sadece sussun. Kendi ülkesini uluslararası topluma şikayet etmesin. Provokatörlerin eline argüman vermesin. Sadece sussun. Onun fikrine de aklına da ihtiyacımız yok. Türkiye gerekeni yapacak kudrettedir. Şuandan itibaren Van’da, Erciş’te ilçe ilçe sayıyorum envanter çalışması hem de tazmin çalışması başlamıştır. Biz gece boyu uyumazken Kılıçdaroğlu rüya görüyordu.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.