Anasayfa > Dünya, Öne Çıkan Haberler > Başbakan’ı görevden aldılar!

06.08.2012 Pts, 13:25

Reklam

Suriye Devlet Televizyonu, Suriye Başbakanı Riyad Hicab’ın görevinden alındığını duyurdu. Hicab Başbakanlığa iki ay önce Esad tarafından atanmıştı.

 

DOĞRUYSA MUHALİFLERE GEÇEN EN YÜKSEK KADEME

Öte yandan İnsan Hakları Suriye Gözlemcileri’nin iddiasına göre Hicab, rejime sırtını dönerek muhaliflere katıldı. Bu iddia doğrulanırsa, Hicab olayların karışık olduğu 17 aylık süreçten itibaren muhaliflerin safına geçen en yüksek kademeli isim olacak.

 

MUHALİF HABER AĞI: KENDİSİ BIRAKTI

Muhalif Şam Haber Ağı(SNN) da , Başbakan Riyad Hicab’ın kendi isteği ile görevinden ayrılarak muhaliflerin safına geçtiğini iddia etti.

Öte yandan Başbakan Birinci Yardımcı Amir Galvancı’nın Hicab’ın yerine gecici olarak başbakanlığa atandığı bildirildi.

 

RİYAD HİCAB KİMDİR?

1966 doğumlu, evli ve dört çocuk babası olan Dr. Riyad Ferid Hicab, 6 Haziran’da Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşşar Esed tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

 

Hicab 2011 yılından 2012 yılına kadar Tarım Bakanlığı yapmıştı.

Ziraat mühendisliği bölümünde doktora eğitimini tamamlayan Hicab, 1989’dan 1998 yılına kadar Suriye Ulusal Öğrenci Birliği Deyru’z-Zor Şube Başkanı oldu. 2004 yılından 2008’e kadar Baas Partisi Deyru’z-Zor şube sekreterliği görevini yürüttü.

 

22 Şubat 2011 tarihinde Lazkiye Valisi, 14 Nisan 2011’de Tarım ve Tarım Reformu Bakanı olarak atandı. Hicab, 6 Haziran’da Adil Sefer’den boşalan başbakanlık görevini devralmıştı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.