Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Emek, İddianamede Şüpheli Olarak Yer Aldı

04.08.2012 Cts, 19:20

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Emek, İddianamede Şüpheli Olarak Yer Aldı

Reklam

İş adamı Galip Öztürk’e ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Başbakanlık Müşteşar Yardımcısı Erzurumlu  Abdülkerim Emek şüpheli olarak yer aldı.

 

 

Savcı Muammer Akkaş tarafından hazırlanan ve aralarında Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün de bulunduğu 70şüpheli hakkında ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurma’ kapsamında iddianame düzenlendi. İddianame ilk olarak,Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Özel Yetkili İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. 3. yargı paketinin yürürlüğe girmesiyle İstanbul 15. Ağır mahkeme iddianameyi değerlendirmeden, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘na geri gönderdi.

 

 

 

3. Yargı Paketinin yürürlüğe girmesiyle, yapılan yasal düzenlemeler ile kamu görevlileri hakkında ‘terör suçu’ dışında soruşturma açılması için izin sistemi getirilmişti. İlk etapta Başbakanlık Müşteşar YardımcısıAbdülkerim Emek‘in dosyasının ayrılması ve hakkında soruşturma yürütülmesi için Başbakanlık’tan izin istenilmesi kararlaştırılmıştı.

 

 

 

3. yargı paketi kapsamında getirilen yeni düzenlemeleri savcılık detaylı bir incelemeye aldı. Savcı Muammer Akkaş, Kamu görevlileri hakkında yürütülecek soruşturmalar için getirilen izin şartının ancak görevi ile ilgili suçları kapsadığı kanaatine vardı ve Emek hakkındaki delillerin görev suçu kapsamına girmediğine karar verdi. Bu sebeple Emek’in dosyasını ayırmayan savcı, iddianameyi TMK 10. madde ile yetkili Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan‘a gönderdi. İddianame, dün Başsavcı Vekili Erdoğan tarafından onaylandı. Başsavcılığın onayının ardından iddianame,Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasının ardından 3. Yargı paketi kapsamında yeni kurulan 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

 

 

 

Abdülkerim Emek, soruşturma aşamasında savcılığa şüpheli olarak ifade vermişti. Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) 2. Başkanı iken, Galip Öztürk’ün borsada yaptığı iddia edilen manipülasyonlara ilişkin kendisine gelen dosyaları hasır altı ettiği yönündeki iddiaların sorulduğu belirtilirken; Emek ifadesinde Öztürk’ün borsada manipülasyon yaptığına ilişkin bir bilgisinin olmadığını, böyle bir bilgi gelmesi durumunda ise gerekli yasal işlemi yapacağını söylediği öğrenildi. Abdülkerim Emek, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Ahmet BİLMEZ

Sn Emek insani değerlerinin yanısıra erzurumlu olmanın tüm özelleklerini benliğinde taşıyan değerli bir bürokratımızdır. Yaptıgı her işte hak ve adaleti, tüyü bitmemiş yetimi, rabbinin rızasını düşünür.Sn emek bizim için bir kazançtır erzurumluları asla üzmemiştir.Allah yar ve yardımcısı olsun.(Amin) onun yanındayız ve varlıgından gurur duyuyoruz.

05.08.2012, 13:23