Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Başkan Sekmen: “işsizliğin Belini Kıracağım”

30.07.2014 Çar, 17:09

Reklam

sekmen işsizlik

 

 

 

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kentte görev yapan yerel medya mensuplarının onuruna iftar yemeği verdi.
Müceldili Konağı’nda gerçekleştirilen iftar yemeğine yerel medyanın temsilcileri, görsel ve yazılı basın kuruluşlarının yöneticileri katıldı. Yemekte Başkan Sekmen, davete icabet edenlere teşekkür etti. Konuşmasına Ramazan ayının öneminden bahsederek başlayan Sekmen, birlik ve beraberliğe vurgu yaptı. Kurumun çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Sekmen, şöyle devam etti: “Kentle ilgili beş yıllık planlarımızı eylülde tamamlayarak topyekun kalkınma hamlesini başlatacağız. İçme suyu projemiz bakanlıkta, tasdik ettirmeye çalışıyoruz. Kanalizasyon ve yağmur suyu projelerini çizdiriyoruz. Amacımız gelecek yıl üçünü birlikte gerçekleştirmek. Baca kapaklarını asfalt seviyesine çıkarmaya başladık. Kentsel dönüşüme yoğunlaştık. Belediyemiz bünyesinde ER-KONUT adlı konut şirketi hayata geçti. Bu şirket aracılığıyla kentsel dönüşüme katkı sağlayacağız. Mahallebaşı’ndan aşağı olmak üzere büyük bir kentsel dönüşüm çalışmasını belli bir aşamaya getireceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşümle ilgili protokol imzaladık. Çırçır’da da kentsel dönüşümü başlatacağız.” Başkan Sekmen, kentin futbolda kamp merkezi olacağını ifade etti. Sekmen, “Sözümüz vardı ‘Erzurum Yüksek İrtifa Kamp Merkezi olacak’ demiştik. Şuan futbol kulüplerinin antrenmanları sürüyor. 16 takım antrenman yapar hale gelecek. Yılın sonunda kamp merkezini çok iyi bir konuma getireceğiz” dedi. Sekmen, ilçelerde atık su, grup yollarının asfaltlanması ve diğer hizmetlerin de sürdüğünü, kent merkezinde gelecek yıl kapalı fuar alanı çalışmasına başlanacağını bildirdi.
Üretim ve yatırım hizmetleri
Kentin üretim ve yatırım eksikliğinin bulunduğunu belirten Başkan Sekmen, şöyle konuştu:
“Erzurum’da üretim ve yatırım eksikliği var. 2. Organize’nin işlemleri bitti. Bölgede yatırım yapmak isteyen müteşebbisler var. İstanbul’da deri organize sanayicileriyle görüştüm. Doğu ve Erzurum’da kesilen hayvan sayısını söyleyince ‘Niye burada bugüne kadar kurulmadı?’ diye şaşırdılar. Önümüzdeki aylarda burada inceleme yapılacak. Tekstille ilgili 40 makine oluşturduk. Amacımız Erzurum’da kurulacak tekstil fabrikasına ara eleman yetiştirmek. 4 fabrika Erzurum’a yatırım için bekliyor. Bulgur, makarna fabrikası kurulacak 2 de sanayici bekliyor. Termik santrali konusunda iddialıyım. Konudan Başbakanımız ve ilgili bakanımızın da haberi var. İşsizliğin belini kıracağım. Kentimizde yatırım ve üretim çalışmalarına yoğunlaşacağım.” Sekmen, kış turizmiyle alakalı çalışmaları anımsatarak, “Palandöken Dağı ile ilgili Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önemli bir çalışma yürütüyor. Acil, orta ve uzun vadeli planlar kuruldu. 21 Aralık’ta görkemli bir törenle Palandöken Dağı’nda kış sezonunu başlatacağız. Fuarlarda kent ve Palandöken Kayak Merkezi’ni tanıtacağız. Turizmde cazibe merkezi olacağız” şeklinde konuştu.
“Bütün işlerimiz yasal olacak”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuşmasında yasal ve şeffaflık ilkesine dikkati çekti. “Bütün hizmetlerimiz yasal ve şeffaflık ilkesinde hayata geçirilecek” diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu belediyede gizli kapaklı bir şey yapmayacağız. Benim felsefem bu. Her şey açık olacak. Yaptığımız ve yapacağımız her iş yasal olmalı. Bu doktrini mesai arkadaşlarıma sürekli salık veriyorum. Bütün işlerimiz yasal olacak. Kervansaray inşaatının 25 kat ruhsat alma imkanı vardı. Şirket yöneticisiyle konuştuk, anlaştık. Makul olan imar verdik.8-12 kat arası imar uygulaması yaptık, şuan proje hazırlanıyor. Amacım insanlara, yasal, doğru ve güzel işler yaptırmak.”

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.