Anasayfa > Yazar > Başlarken

18.07.2012 Çar, 19:06

Başlarken

Reklam

Mahalli basında fırsat buldukça yazdığım yazıların çıkması beni mutlandırdı. Ülke ve kent sorunlarını o yazılarda dile getirdim. Yöneticiler dikkatlerini çeken konularda beni arayarak sorunlar konusunda tartıştılar. Bu da yaşadığım il bakımından yararlı oldu.

 

Erzurum Gazetelerinde köşe yazılarımın çıkmasından yıllar önce daha öğretmen okulunda öğrenci iken duvar gazetesinde yazmaya başladım.

Öğretmen okullarının geleneksel yapısı içerisinde öğrencilerin uğraşı alanları yeteneklerine göre yönlendirilmişti. Bazı arkadaşlarımız spor alanında çalışmalar sürdürür, yeteneklerine göre güreş, basketbol, atletizm gibi dallarda yeteneklerini sergileme fırsatı bulurdu.

Bu arkadaşlarımızı sınıflar arası veya okullar arası yarışmalarda tribünlerden alkışlayarak başarılarına destek verirdik.

Edebiyatta yeteneği olan öğrenciler kendi çaplarında gazetecilik alanında çalışmalar yaparlardı. Okulun duvar gazetesinde her hafta onların yazılarını, şiirlerini, resimlerini okuyarak arkadaşlarımızın başarısına ve yeteneklerine tanık olurduk.

Bu arkadaşlarımızın yılda bir çıkarılan okul öğrenci derneğinin yayını olan, okul bülteni gazetesinde yazılarını teksir makinesinde basılarak yayınlanınca görür, Türkiye genelinde bütün öğretmen okullarına dağıtılan bu bültenler sayesinde onların gelecekteki başarılarının oranını tartışırdık.

Böylece Öğretmen okulu öğrencileri yeteneklerini müzik, resim, edebiyat, spor dallarında geliştirerek ortaya koyma imkanına sahipti.

Ben edebiyata meraklı bir öğrenciydim. Daha o yallarda dünya klasiklerinin bir çoğunu büyük bir hazla okur, onları taklit ederek roman yazmaya çalışırdım. Sonra usta yazarların romanları ile mukayese eder, çok kötü taklit yazılar olduğunun farkına varır, hepsini imha ederdim.

Kültür ve edebiyat kolunda görev yapar, sınıf ve okul gazetesinde makale ve öykülerimi yayınlardım. İlk heves ve çalışmalarım bu yıllarda başladı. Daha sonraki yıllarda eğitim Enstitüsü  Türkçe bölümü öğrencisi olarak bu bölümün çıkardığı dergide ve ulusal yayın yapan bazı edebiyat dergilerinde küçük çaplıda olsa yazılarım yayınlanınca büyük bir sevinç ve gurur duyarak gençliğin heyecanı ile kendimi büyük mutluluk içerisinde hissederdim.

Bazen o günlere geri döndüğümde politikanın benim yaşamımda bir çok olumsuzluğu beraberinde getirdiğini kabul ediyorum. Politika ile birlikte yazamadım. Okuma alışkanlığımı kısmen azalttım.  Enerjimin büyük bir kısmını politikaya aktardım. Sonuçta önemli bir alışkanlığımı da kaybettim.

Mahalli basında fırsat buldukça yazdığım yazıların çıkması beni umutlandırdı. Ülke ve kent sorunlarını o yazılarda dile getirdim. Yöneticiler dikkatlerini çeken konularda beni arayarak sorunlar konusunda tartıştılar. Bu da yaşadığım il bakımından yararlı oldu.

Şimdi yeniden gazeteci arkadaşlarımın çıkardığı gazetede yazmak bana eski günlerin güç ve hazzını verdi. Her hafta bu köşede okuyucularımla başta Erzurum ve çevresi daha sonra ülke sorunlarını tartışarak onları gündeme getirerek insanımın ufkunu açacağım için mutluyum.

Bana bu daveti yapan arkadaşlarıma teşekkür ediyor, tüm okuyuculara merhaba diyorum.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.