Anasayfa > Bilim Teknoloji, Slayt Haber > Bayburt’u Solladı…

28.08.2012 Sal, 14:56

Reklam

Atatürk Üniversitesi’nin fakülte ve yüksek okullarında yeni dönem kayıtlar 3-7 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Atatürk Üniversitesi’ne 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı’nda, Lisans Eğitimi için 8 bin 98, Açık Öğretim lisans Eğitimi için 3 bin 942 olmak üzere 12 bin 040 öğrenci yerleşti. Ön Lisans programlarına ise 3 bin 948 örgün, 6 bin 296 Açık Öğretim Fakültesi olmak üzere 10 bin 244 öğrenci kayıt hakkı kazandı. Ayrıca bu yıl, Helitam (Hemşirelik Lisans Tamamlama) programına bin 680, Politam (Polis Lisans Tamamlama) programına ise, 8 bin 282 olmak üzere 9 bin 962 kayıt yapılacak. Güzel Sanatlar Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu, KKEF Spor ve Güzel Sanatlar Bölümlerine ise özel yetenek sınavıyla 610 öğrenci kayıt hakkı elde etti. Atatürk Üniversitesi’nde eğitim görmek üzere bu yıl 2 bin 35 başvuru yapıldı. 527 yabancı öğrenci kaydı gerçekleştirilecek. Halen 57 bin 186 öğrencisi bulunan Atatürk Üniversitesi’nde yapılacak yeni kayıtlarla sayı 90 bini aşacak.

 
ÖĞRENCİLER TERMİNAL VE HAVAALANINDAN ALINACAK
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, kesin kayıt için Erzurum’a gelecek öğrenciler, otobüs terminaliyle Erzurum Havalimanından Atatürk Üniversitesi’ne ait araçlarla alınarak yerleşkeye getirilecekler. Kesin kayıt yaptıracak öğrenci adayları ve ailelerine yardımcı olmak üzere yerleşke girişinde Kayıt Yardım Masası oluşturuldu.

 

 
Atatürk Üniversitesi’nin Açık Öğretim Fakültesi programlarına yerleşecek öğrencilerin kayıt işlemleriyse Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı tarafından yapılacak.
Kayıt işlemleri için öğrencinin bizzat başvurması gerekiyor. Posta yolu ile kayıt yapılmıyor. 3-7 Eylül tarihleri arasında öğrenciler kayıtlarını yaptırmak zorundalar. Kaydını yaptırmayan öğrenci adayları herhangi bir hak iddia edemeyecek.
Açıklamada, öğrencinin ÖSYM tarafından yerleştirildiği fakülte, yüksekokul ve bölümlerle ilgili kayıt günlerinin belirlendiği hatırlatarak, yoğunluğa neden olmamak için, belirlenmiş tarihlerde kayıt merkezlerine başvurulmasının kayıt işleminin daha kolay ve rahat yapılmasını sağlayacağı uyarısı da yapıldı.

 

 
Özel yetenek sınavı sonucu kesin kayıt yaptırma hakkı kazanan adaylar için ilgili birimlerce belirlenen tarihlerde kesin kayıt yaptırılması gerekiyor. Aksi takdirde yerlerine yedek listeden kayıt yapılacak. Kesin kayıt hakkı kazanıp belirtilen tarihlerde kayıt işlemini yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemeyecek.

 

 
YURT, BURS VE KREDİ BAŞVURULARI
Açıklamada, öğrencilerin yurt, burs ve kredi başvurularını Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden yapacakları da bildirildi. Halen silah altında bulunan veya kesin kayıt döneminde silah altına alınacak olan adayların kayıt hakları, talepleri halinde, terhislerini izleyen bir sonraki kayıt dönemine kadar saklı tutulacak.

 

 
KATKI PAYI KALKTI
Bu arada Başbakan yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yaptığı açıklamada, öğrenci harçlarının kaldırıldığını duyurdu. Yeni kayıt döneminde, 1. öğretim ile açık öğretimde eğitim görecek öğrenciler katkı payı ödemeyecekler.

 

 
KAYIT İÇİN NE GEREKİYOR?
Kayıtlar İçin Gerekli belgeler: Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi, 6 adet 4.5×6 cm boyutunda fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, ÖSYS sonuç belgesi.
Kayıtlar İçin istenen özel belgeler ise şöyle: Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Ebelik ve Hemşirelik Bölümlerine kayıt yaptıracak öğrencilerin 2012 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda belirtilen koşul 87’de belirtilen tam teşekküllü resmi hastaneden alınacak heyet raporu. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım bölümüne kayıt yaptıracakların 2012 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda koşul 6 ve 274’de belirtilen hususları taşımaları gerekiyor.

 

 
Dikey Geçiş Yolu ile yapılacak kayıtlarda istenen belgelerde şunlar: Ön lisans diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin aslı. 12 adet 4.5×6 cm boyutunda fotoğraf. Nüfus cüzdan fotokopisi. DGS sonuç belgesi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.