Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Yaşam > Bayram Kalorilerine Dikkat!

30.07.2014 Çar, 16:37

Reklam

kalori

 

 

 

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, bayramda sağlıklı beslenmenin önemine işaret ederek bayram kalorilerine karşı uyardı. Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Şekerli besinler, hamur işleri, çikolata ve tatlıların çok tüketildiği Ramazan bayramında her ikramı kabul etmemekte fayda var. Zira 3 günlük kalori bombardımanı hem fazla kiloyu hem de sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir” dedi.
Ramazan bayramında çok tüketilen şekerli besinlerin kilo alımına sebep olabildiğini ifade eden Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Ancak sorun sadece kilo artışıyla sınırlı kalmayabilir. Fazla şekerli gıda tüketiminin, gaz sıkıntıları, şişkinlik, hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, tansiyon problemi ve şeker koması gibi sorunlar doğurabildiği uyarısında bulunuyor” diye konuştu.
SÜTLÜ TATLILARI YA DA MEYVELERİ TERCİH EDİN
Enç, bayramı hem kilo almadan hem de hastalanmadan geçirmek için şu önerilerde bulundu; “Bayramda şekerli besinler, yağlı hamur işleri, hamurlu ve şerbetli tatlılar, çikolatalar, pastalar yerine sütlü tatlıları ya da meyveleri tercih edin. Çünkü hamur ve şeker ikilisi hem kilo alımına sebep olur hem de kan şekerini olumsuz yönde etkiler. Bu besinler özellikle diyabet hastalarında ciddi sağlık problemine neden olabilir. Bu olumsuzluklara zemin hazırlamamak için yapacağınız ikramlar konusunda dikkatli olmalısınız. Asitli ve şekerli içecekler yerine su, maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu ya da bitki çaylarını seçin. Çünkü asitli ve şekerli içecekler kan şekerini hızla yükseltir ve fazla kalori içerir. Tatlı ikramı için de hamurlu ve bol şerbetli, ağır tatlılar yerine sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını tercih edin. Bu durumda hem kendi sağlığınızı hem de misafirlerinizin sağlığını tehlikeye atmamış olacaksınız.”
Pınar Kural Enç posalı besinlerin kan şekerini, kan basıncını (tansiyonu) ve kan kolesterolünü istenilen seviyede tutmaya yardımcı olduğunu anlatarak, “Midede, su ile birlikte şişerler; tokluk, doygunluk hissi sağlarlar. Ayrıca dışkılama miktarını ve sıklığını artırırlar. Kabızlık şikayeti varsa ortadan kalkar, böylelikle kilo vermeye de yardımcı olurlar. Kalın bağırsak kanserinden koruyucu etkileri de mevcuttur. Bu yüzden haftada 2 kere kurubaklagil yemeği yenilmelidir. Ayrıca buğday ekmeği yerine kepek, çavdar, yulaf ekmeğini; pirinç yerine bulguru tercih etmekte yarar vardır. Hatta pirinç, makarna, erişte ve unun da kepekli olanlarını kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Sebze ve meyveler de posa içermektedir. Soyulmadan yenilebilenleri iyi bir şekilde yıkadıktan sonra kabukları ile tüketmek posa alımını artırmaya yardımcı olacaktır.” diye ifade etti.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.