Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Şom ağız Sebahat

12.05.2013 Paz, 0:51

Şom ağız Sebahat

Reklam

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, barışın savaştan daha zor olduğunu belirterek “Demokratik özgürlükçü anayasa inşa edilmezse, çatışmasızlık dönemi uzun sürmeyebilir” dedi.

 

“ÇATIŞMASIZLIK UZUN SÜRMEYEBİLİR”

‘Çözüm süreci’nde birinci aşamanın PKK’lıların sınır dışına çekilmesiyle başladığını anlatan milletvekili Sebahat Tuncel, şöyle devam etti:

“Kürt tarafı üstüne düşeni yapmaya başladı. İkinci aşamanın büyük kısmı, hükümetin sorumluluğunda olmak üzere yasal ve anayasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Eğer bu süreçte demokratikleşme konusunda gerekli düzenleme ve yol temizliği yapılmaz, demokratik özgürlükçü anayasa inşaa edilmezse, bu ortaya çıkan çatışmasızlık dönemi uzun sürmeyebilir. Bunu bir durum tespiti olarak ifade ediyorum. 1999’u hatırlayın, PKK o dönemde geri çekildi, 500’e yakın gerilla hayatını kaybetti, hiçbir değişiklik olmadı daha büyük çatışma ortamına girdik. Kürt sorunu ile ilgili deneyimlerimiz var, bu sorun nasıl çözülmez biliyoruz. Türkiye’de ilk kez ‘Bu sorun nasıl çözülür’ diye değerlendirme yapılıyor. Bu süreç sadece Kürt hareketinin omuzlarına yüklenmemelidir.”

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

asi

UTANMAZ AYMAZ KARI
RESMEN TEHDİT EDİYOR
YAPTIRIM VE CAYDIRICILIK GÖSTERECEK BU ÜLKEDE DEVLET NEREDE
HA AKP YE OY VERDİNİZ HA PKK VE YANDAŞLARINA
DAHA ÇOOOOK ŞEY İSTEYECEKLER

12.05.2013, 11:55