Anasayfa > İz Bırakanlar > Bedri Yağan

12.07.2012 Per, 19:13

Reklam

 

 

Terör örgütlerinden biri olan Dev-Sol’da Dursun Karataş ile liderlik savaşı yapan Bedri Yağan, 1959 yılında Erzurum’da doğdu.

 

Mart 1972 yılında  Kızıldere’de öldürülen Mahir Çayan’ın kurduğu  THKPC (Türk Halk Kurtuluş Partisi) içinde yer aldı.

 

Devrimci Sol’a dönüşen örgüt içinde bir çok terör eyleminin gerçekleştirilmesi ve planlayıcısı olan Bedri Yağan, yakalanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne kondu.

 

Yağan, Türkiye’de en çok ses getiren cezaevinden firar olaylarından birini gerçekleştirdi. 25 Ekim 1989 günü Bayrampaşa Cezaevi’ nden Dursun Karataş ile bugün bile hâlâ belirlenemeyen bir şekilde kaçtı.Karataş ile Yağan‘ın çöp kamyonuyla kaçtıkları ileri sürüldü.

 

Bedri Yağan, daha sonra iddiaya göre Dursun Karataş’ın ihbarı ile İstanbul’da bir evde güvenlik güçleri  tarafından kıstırıldı. Yağan, 4 arkadaşı ile birlikte 7 Mart 1993 ‘de öldürüldü.

 

PKK ile anlaşamadı

 

Terörist başı Abdullah Öcalan Soruşturma Komisyonu’na verdiği sorgu ifadesinde Bedri Yağan’dan da bahsetti. Öcalan,  Yağan ile aralarının açıldığını belirterek şunları söyledi:

 

“Bedri Yağan ile 1992 yılında Lübnan’da ilişki kurduk. İttifak olma yolunda görüşmelerde bulunduk. Aksi bir durum ortaya çıktı. Anlaşamadık. Sol içerisinde bize aşırı tepki duydular. Bizim yardımımız ile bir kamp kurdular. Kampa çok büyükçe sloganlar yazınca karşı çıktık, ilişkiler bunun üzerine koptu.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.