Anasayfa > Bilim Teknoloji > Bilimsel Açıklama Geldi

18.07.2012 Çar, 15:42

Bilimsel Açıklama Geldi

Reklam

Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde dün akşam görülen net bir şekilde görülen ışıklı cisim paniğe neden oldu. Vatandaşların kaydettiği görüntüleri izleyen Ankara Üniversitesi Rasathanesi Müdürü Doç.Dr. Birol Gürol, ışıklı cismin bir füze denemesi olabileceğini açıkladı.

 

Rusya‘daki ‘Ria Novosti’ adlı haber ajansı ise Rusya’nın stratejik füze programı çerçevesinde füze denemesi yaptığını açıkladı.

 

Dün akşam saat 21.30 ile 22.30 saatleri arasında Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzereGüneydoğu Anadolu Bölgesi ve Azerbaycan‘da da net olarak görülen ışıklı cisim paniğe neden oldu. Gökyüzünde ışıklı cismi gören vatandaşlar fotoğraf makinesi ve kameralarla ışıklı cismi görüntüledi. Vatandaşların çektiği görüntüleri izleyen Ankara Üniversitesi Rasathanesi Müdürü Doç.Dr. Birol Gürol, ışıklı cismin bir füze denemesi olabileceğini belirtti. Gürol, şunları söyledi :

 

“Öncelikli olarak bu cismin bir füze denemesi ile görülebilecek bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Nedeni ise çekilen görüntülerden birinde; cisimden muhtemelen çıkan gazın girdap yapıya sahip olduğu bu ise cismin büyük ihtimalle yükselirken dönerek hareketi sonucu ortaya çıktığı söylenebilir. Bunun ardından kısa bir süre sonra zaten cisimden gelen ışık azalıyor ve yok oluyor. Muhtemelen atılan füze bir olabilir. Yakıtının tükenmesi sonucunda görünmez hale geliyor.”

Öte yandan Rusya’daki ‘Ria Novosti’ adlı haber ajansı ise Rusya’nın stratejik füze programı çerçevesinde füze denemesi yaptığını açıkladı. Açıklamada Rusya’nın güneyindeki Astrakhan’dan ‘Topol ICBM’ tipi füzenin ateşlendiğini ve Kazakistan‘daki hedefine ulaştığı belirtildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.