Anasayfa > 5'li Üst Haber, Gündem > Binanızda yoksa yandınız!

12.11.2012 Pts, 23:28

Reklam

Yeni yapılacak binalarda ısı ve gürültü yalıtımından sonra su yalıtımı da zorunlu olacak.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklikle su yalıtımını zorunlu hale getirdi. Zemin suyunun, binanın taşıyıcı sistemine tehdit oluşturmaması için yeni yapılacak binalarda su yalıtımı da denetlenecek.

 

Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Bülent Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, binaların altındaki suların, zaman içerisinde, yapıların taşıyıcı sistemini doğrudan etkilediğini söyledi.

 

Bu durumun, zamanla taşıyıcı sistemde korozyona yol açtığını vurgulayan Ercan, böylece yapının ekonomik ömrünün doğal olarak azaldığını ve zemine ilişkin sorunlar oluştuğunu belirtti.

 

Ercan, toprağa dayalı tüm bodrum katlarda dış etkilere karşı su yalıtımı yapılmasının çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

”Yapı kullanma izni alınması aşamasındaki teknik kriterler arasında su yalıtımı da mutlaka belirtilecek. Diğer yalıtımlar, bina yaşarken de yapılabilir. Ama zemin altında kalan kısımlarda daha sonradan su yalıtımı yapılması çok zor. Bu nedenle su yalıtımının özellikle incelenmesi için bir genelge hazırlığı sürdürülüyor. Genelgede, su yalıtımı yapılmamışsa yapı kullanma izninin verilmemesine yönelik bir talimat olacak. Isı yalıtımı gibi su yalıtımı da yapılmamış ise yapıya kullanma izni verilmeyecek. Ancak gerekli tedbirler alındıktan sonra yapı kullanım izin belgesi düzenlenebilecek.”

 

Para cezası uygulanacak

Su yalıtımı yapılmaması halinde, bunun vereceği hasar göz önünde bulundurularak sorumlulara İmar Kanunu gereğince 2, 4 veya 6 bin lira para cezası uygulanacağını anlatan Ercan, ”Kentsel dönüşüm yaptığımız bir aşamada, yapının ekonomik ömrünü düşürecek her şeyi ortadan kaldırmak gerekiyor. Aksi taktirde yaptığımız kentsel dönüşümün çok anlamlı olmaz” dedi.

 

Denetimler artırılacak

Ercan, piyasada Bakanlık tarafından belirlenen standartlara uymayan firmalar olduğu, bunlara ilişkin piyasa gözetimi ve denetimin daha da sıkılaştırılacağını ifade etti.

 

Yapılacak sıkı denetimler sayesinde standartlara ve kurallara uymayan imalathanelere karşı yüklü para cezaları verileceğini belirten Ercan, hatta geçici süreyle kapatma cezası da uygulanabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.