Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Bingöl 1 hafta önce uyarılmış!

18.09.2012 Sal, 8:00

Reklam

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 8 polisin şehit olduğu bombalı saldırıdan önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Bingöl, Tunceli ve Elazığ emniyet müdürlüklerini PKK’nın saldırı düzenleyeceği yönünde ‘acil’ bir yazıyla uyardığı ortaya çıktı

 

Karlıova-Bingöl karayolunda önceki gün PKK’lıların, yola yerleştirdiği tahrip gücü yüksek bombayı Çevik Kuvvet servis aracının geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlaması sonucu 8 polis şehit olurken, 7 polis yaralanmıştı.

 

Saldırıdan 1 hafta önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) PKK’nın Bingöl, Tunceli ve Elazığ’da polise yönelik kanlı saldırılar düzenleyeceği istihbaratı üzerine 3 ilin emniyetini acil bir yazıyla dikkatli olmaları yönünde uyardığı belirtildi.

 

Karlıova’da KCK’ya yönelik düzenlenen ve 9 kişinin tutuklandığı operasyonda görev alan çevik kuvvete mensup 40 personelin, Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan zırhlı aracın daha önce yaptığı kaza nedeniyle, ilçeye 3 zırhlı araç eşliğinde zırhlı olmayan midibüslerle götürüldüğü kaydedildi.

 

Çok yönlü soruşturma

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Bingöl Valiliği ile Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı 8 polisin şehit olduğu saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettişler Bingöl’e giderek çalışmalara başlarken, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin de önümüzdeki günlerde kente geleceği belirtildi. Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma kapsamında son bir hafta içinde bölgede yapılan tüm telefon görüşmesi kayıtları ile PKK’lıların kendi aralarında yaptığı telsiz görüşmelerinin kayıtlarını jandarma ve polisten istediği kaydedildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.