Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Yaşam > Binlerce İnsana Umut Oluyorlar

05.11.2015 Per, 13:26

Binlerce İnsana Umut Oluyorlar

Reklam

Yununemre İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Gündoğdu, organ bağışında canlıdan nakillerde Türkiye’nin ilk sırada, ancak beyin ölümü gerçekleşmiş donörlerden nakillerde son sıralarda yer aldığını söyledi. Gündoğdu, açtıkları organ bağışı stantlarındaki amaçlarının ise organ nakli bekleyen binlerce insana ses ve umut olabilmek olduğunu belirtti.

Yunusemre İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Forum Magnesia işbirliği ile Forum Magnesia’da açılan stantta vatandaşlardan organ bağışı kabul ediliyor. Açılan stantta vatandaşlara organ bağışında yanlış bilinen bilgilerin doğrusu anlatılırken, organ bağışlamak isteyen vatandaşların da bilgileri alınarak sisteme işleniyor.

BİNLERCE İNSANA SES, UMUT OLUYORLAR

Forum Magnesia’da açılan stantta bir açıklama yapan Yunusemre İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Gündoğdu, “Yunusemre ilçe sınırlarımız içerisinde organ bağışı ile ilgili sürekli olarak stant çalışmalarımız oluyor. Yıl boyunca olan bu düzenli çalışmalarımıza 3-8 Kasım Organ Bağışı Haftası olması nedeniyle biraz daha hız kazandırmış durumdayız. Bugün de Forum Magnesia’da bize ayrılan yerde halkımıza organ bağışı hakkında bilgiler vermek üzere stant açtık. Bizim buradaki amacımız organ bağışı bekleyen binlerce insana ses, umut olabilmek” dedi.

Organ bağışı konusunda bilgiler de veren Gündoğdu şunları söyledi:

“Kişinin hayattayken saf iradesiyle beraberinde bakanlığımızın belirlediği bir formatta olan bağış formunu doldurarak sisteme girilmesidir. Bu kişi şayet yoğun bakım koşullarında hayatı sona erer ve beyin ölümü gerçekleşirse ailesinin de rızası alınarak organları ve dokuları uygun kişilere naklediliyor. Bu uygunluk boy, kilo, doku her şekilde gözetilerek uygun donörden uygun alıcıya nakledilerek insanlara hayat, umut oluyor.”

Türkiye’nin donör naklinde çok gerilerde olduğunu kaydeden Gündoğdu, “Bizim ülkemizin en büyük dezavantajı donör naklinde çok gerilerdeyiz. Yani bir kadavradan, beyin ölümü gerçekleşmiş hastadan bağış oranlarımız çok düşük. Canlıdan canlıya bağışta dünyada birinciyken, maalesef organ bağışında, donör bağışı konusunda çok çok gerilerde kalmaktayız. Örneğin bir anne çocuğuna veya bir eş eşine, anne babaya, organ bağışları hayatteyken verilebilirken maalesef ölümü gerçekleşmiş bir bedenden başka insanların annesi, babası, çocuklarını hayatta tutmak adına biraz bağış sayımız yetersiz bulunmakta” diye konuştu.

“ÇALIŞMALARIMIZI DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Bakanlığın resmi internet sitesinde bugün itibariyle organ nakli bekleyen hastaların istatistiki bilgilerini de paylaşan Gündoğdu şunları söyledi:

“Böbrek nakli bekleyen 22 bin 160 hastamız, kalp nakli bekleyen 624 hastamız, karaciğer nakli bekleyen 2 bin 212 hastamız, akciğer nakli bekleyen 51 hastamız var. Bunun dışında ince bağırsak, kalp kapağı, pankreas ve kornea bekleyen hastalarımız da mevcut. Bu kişiler organ bağışı dışında hiçbir tedavi şansı olmayan kişiler. Maalesef organ bağışı gerçekleşmediği içinde bu kişilerden bazıları gün gün sürelerini tamamlayıp aramızdan ayrılmaktalar. Onun için biz bu kişileri bir anneyi bebeğine, bir eşi diğer eşine, bir babayı tekrar akşam evlatlarına kavuşturabilmek adına bu stant çalışmalarımızı hızlandırdık. Onun için halkımızdan tek ricamız, genelde organ bağışlamama konusunda en büyük sıkıntımız yanlış bilgiler. Bu sebeple eğer bizlere ulaşırlarsa, organ bağışı yapabilecekleri hastaneler, müdürlükler yada bu stant çalışmalarımızda bizleri bulurlarsa ve bağışlamama nedenlerini de bizlerle paylaşırlarsa yanlış bildiklerini düzeltmek, hatayı doğruya kavuşturmak, organ bekleyen insanları da organlara kavuşturmak adına biz çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Manisa’nın organ bağışı konusunda ilk 5 şehir arasında olduğunu da sözlerine ekleyen Gündoğdu, “Organ bağışında Türkiye’de ilk 5’in içerisindeyiz. Bakanlık düzeyinde 7 binin üzerinde bir sayımız var. Amacımız ilk 3’e hatta ilk 2’ye şeklinde yükselmek. Şu anda ilk 5 şehir arasındayız.” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.