Anasayfa > Dünya, Slayt Haber > Bir grup avukat, polis merkezini kuşattı

07.07.2012 Cts, 1:07

Bir grup avukat, polis merkezini kuşattı

Reklam

Mısır’da, bir grup avukat, meslektaşlarının Kahire’nin doğusunda bulunan bir polis merkezinde emniyet güçlerince dövülmesini protesto etmek amacıyla polis merkezini kuşattı. Gösteri sırasında karşılıklı olarak ateş açıldığı bildirildi.

 

Polis merkezini kuşatan göstericilerle polis arasında yaklaşık 6 saat  süren çatışmada, ateşli silahlar ve taşlar da kullanıldı. Avukatların eylemine  bazı tutuklu yakınları da destek verdi. Eylemciler polis merkezine yakın ana  yolları barikatlarla kapattı.Çatışmada, 7 polis memuru ve 7 avukat yaralandı. Emniyet kaynaklarına  göre, eylemciler yaralı polisleri almaya gelen ambulansların geçişine bir süre  izin vermedi.Polis aleyhine slogan atan avukatlar, emniyet görevlilerinin tümünün  dışarı çıkmasına izin vermedi, polis merkezinin girişini çadır kurarak işgal  etti.

 

Olay hakkında soruşturma başlatan savcılık, tarafları dinledikten sonra  hastane raporlarını incelemeye aldı. Olayı, ”avukatlara saldırı” olarak değerlendiren Mısır Barosu Başkanı  Samih Aşur, krizi görüşmek üzere toplantı çağrısı yaptı. Eylemci avukatlardan Mustafa Kat, olayın, dün sabah bir meslektaşının  hapishanedeki müvekkiline ait bazı özel evrakı istemesinin ardından polislerin  hakaretlerde bulunması üzerine başladığını bildirdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.